Cumhurbaşkanı Erdoğan deklare etti! “3 bin kişiye hizmet verecek! Türkiye’nin en büyüğü”

13.08.2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan deklare etti! “3 bin kişiye hizmet verecek! Türkiye’nin en büyüğü”


İstanbul Uygarlık Üniversitesi Ziraat Bankası Kütüphanesi ve Merkezi Sınıf Binası açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurulduğu 2010 yılından bugüne hızla gelişen, büyüyen, ülke içinde ve haricinde iftiharla bahsedilen başarılara imza atan üniversiteyi yakından takip ettiklerini belirtti.

aaaaBaşlıksız-1

Rektörü ve hocaları, “Üniversite medeniyettir” ifadesini hayata geçirmek amacıyla samimiyetle çalışmış oldukları için kutlama ettiğini söyleyen Erdoğan, “İnşallah yeni kayıt dönemiyle birlikte 15 bini bulacak öğrencileriyle üniversitemiz, ülkemizin en seçkin yükseköğretim kurumları arasındaki yerini daha da güçlendirecektir. Bugün İstanbul Uygarlık Üniversitemize, marka değerinin mühim katkı sağlayacağına inandığım yeni bir eseri daha öğrencilerimizin ve hocalarımızın hizmetine sunmak için buradayız. Evet Ziraat Bankamızın desteğiyle tamamlanan kütüphanemizin, merkezi sınıf binasının üniversitemize, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını arzuluyorum.” dedi.

Ziraat Bankasının genel müdürüne, yönetim kuruluna ve eserin ortaya çıkmasında alın teri döken her insana milleti adına teşekkür ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu şekilde devam etti:

“Temelini de bizzat attığımız bu eserin açılışını yapmayı nasip etmiş olduğu için Rabb’ime hamdediyorum. Bünyesindeki 1 milyon cilt basılı kitabı ve aynı anda 3 bin kişiye hizmet verecek fiziki büyüklüğüyle ülkemizin en büyük üniversite kütüphanesini açıyoruz. Bildiğiniz gibi halihazırda ülkemizin en büyük kütüphanesi Ankara’daki Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde yer edinen hedef 5 milyon ciltlik kitap kapasitesine haiz millet kütüphanesidir. Burasının da millet kütüphanesi şeklinde haftanın her günü 24 saat açık olacağını, kullanıcılara her türlü imkanın sağlanacağını, ikramların yapılacağını öğrenmekten kıvanç duyduk.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerden kütüphanedeki çay, kek şeklinde ürünler için ücret alınmayacağını, üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik’e sorarak onaylattı.

Rami Kışlası’nı oldukça daha büyük bir kütüphaneye dönüştürmek için çalıştıklarını ve yıl sonuna kadar bitireceklerini özetleyen Erdoğan, “Büyükşehir il ve ilçe belediyelerimizin hizmete sunmuş olduğu millet kütüphaneleri de kendi muhitlerinde mühim bir ihtiyacı karşılıyor. Ek olarak Ulusal Eğitim Bakanlığımıza bağlı tüm okullarda kütüphaneler kurulmasını sağladık. Böylece kısa sürede 57 binin üstünde okulumuzu kütüphaneye kavuşturduk. Okullarımızdaki kütüphanelerde bulunan kitap sayısını da kısa sürede 3 kat artırarak 70 milyona çıkardık. İnşallah yıl sonuna kadar bunu 100 milyona tamamlayacağız.” diye konuştu.

Alak Suresi’nin “Seni yaradan Rabb’inin adıyla oku” ayetine değinen Erdoğan, şunları kaydetti:

“İnşallah Uygarlık Üniversitemizdeki gençlik, bizleri yaratan Rabb’imizin adıyla okuyor ve okumaya da inanıyorum ki devam edecektir. Eğer bizim millet olarak bir uygarlık davamız, medeniyetimizi ihya etme sevdamız var ise bunu kütüphaneler yapmadan, kütüphaneler olmadan yapamayız. Zira binlerce yıla sari medeniyetimizin esası tefekkürdür, ilimdir, irfandır, kitabın ve hikmetin rehberliğinde yol yürümektir. Kültürümüzde ilim sahiplerini gölgesinde soluklandığımız birer aden ağacı, eserlerini ise fikri açlığımızı giderdiğimiz meyveleri olarak görüyoruz.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Destici'den Türk bayrağının yakılmasına sert tepki!Destici’den Türk bayrağının yakılmasına sert tepki!
Gece bekçisi itiraf edince korkunç cinayetler ortaya çıktı!Gece bekçisi itiraf edince korkulu cinayetler ortaya çıktı!
1998 yılındaki olay Türkiye'nin gündemine oturmuştu! Kalbinden bıçaklanarak öldürüldü1998 yılındaki vaka Türkiye’nin gündemine oturmuştu! Kalbinden bıçaklanarak öldürüldüYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.