Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avusturya Başbakanı ile görüştü

15.04.2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avusturya Başbakanı ile görüştüAvusturya Başbakanı Nehammer ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşı değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ile telefonda bir görüşme gerçekleştirmiş oldu.

İletişim Başkanlığı’ndan meydana getirilen açıklamaya gore; görüşmede Ukrayna- Rusya savaşı başta olmak suretiyle bölgesel mevzular ve Türkiye-Avusturya ilişkileri ele alındı.

İstanbul Süreci’nin desteklenmesi icap ettiğini söylemiş oldu

AA’nın haberine gore; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’daki muharebede insani dramı sona erdirmek ve ateşkesi sağlamak adına her fırsatın değerlendirilmesi, sulh görüşmelerinde ilerlemek için İstanbul Süreci’nin desteklenmesi icap ettiğini açıkladı.

Barışçıl çözümden yana gayretlerine devam edeceklerini belirten Erdoğan, savaşı bir an ilkin bitirmek amacıyla Türkiye’nin oynadığı rolden sitayişle bahsetmesi ve İstanbul Süreci’ni desteklediğini belirtmesi dolayısıyla Avusturya Başbakanı Nehammer’e teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avusturya Başbakanı ile görüştü #1

Nehammer: “İstanbul süreci sulh için en iyi talih”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Moskova’ya gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin bilgilendirdiğini kaydeden Avusturya Başbakanı Nehammer de “İstanbul sürecinin Ukrayna’da sulh için en iyi talih olduğu hususunda aynı fikirdeyiz.” ifadesini kullandı.

Nehammer, Avusturya’nın etken tarafsızlık politikasıyla her daim barışa katkıda bulunacağını da altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avusturya Başbakanı ile görüştü #2

Nehammer, Kiev ve Moskova’ya da gitmişti

Başbakan Nehammer, 9 Nisan’da Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında çeşitli temaslarda bulunmuş, Buça başta olmak suretiyle savaşın yaşandığı yerlerde gözlem yapma imkanı bulmuştu.

Nehammer, Kiev ziyareti sonrasında 11 Nisan’da Moskova’ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya gelmiş, ikili görüşmenin sıkıntılı geçtiğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avusturya Başbakanı ile görüştü #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.