Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri ile görüştü

17.04.2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri ile görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le telefonda görüşerek, Kudüs’te yaşanmış olan vakalar ve Ukrayna-Rusya savaşı başta olmak suretiyle bölgesel gelişimleri ele aldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la yapmış olduğu telefon görüşmesinin peşinden şimdi de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüştü.

Görüşmede Kudüs’te yaşanmış olan vakalar ve Ukrayna-Rusya savaşı başta olmak suretiyle bölgesel gelişmeler ele alındı.

Kudüs ve Ukrayna-Rusya savaşı görüşüldü

Telefon görüşmesine ilişkin toplumsal medyadan izahat meydana getiren Erdoğan, Mescid-i Aksa’da yaşananların kabul edilemez bulunduğunu söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mevzuya ilişkin Twitter’dan yapmış olduğu açıklamalar şu şekilde:

“Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Antonio Guterres ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Görüşmemizde, Kudüs’te yaşanmış olan vakalar ve Ukrayna-Rusya savaşı başta olmak suretiyle bölgesel gelişimleri ele aldık.

“Bölgenin barışa ulaşması için atılabilecek adımları değerlendirdik”

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik müdahaleleri ve provokasyonlar sonucu yaşananları kabul edilemez bulduğumuzu ve şiddetle kınadığımızı ifade ettiğim görüşmede, Sayın Guterres ile bölgenin barışa ulaşması için atılabilecek ortaklaşa adımları değerlendirdik.

Türkiye’nin yürüttüğü sulh görüşmelerinin önemine vurgu yapmış oldu

Sayın Guterres’e, Ukrayna mevzusunda da İstanbul Süreci’ni her insanın desteklemesi icap ettiğini; tarafların görüş ayrılıklarının giderilmesi için çaba göstermenin Türkiye’nin yürüttüğü sulh girişimlerini tamamlayıcı özellikte olacağını ifade ettim.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri ile görüştü #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.