Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere bu şekilde seslendi! ‘Benim karşımda da özgürlüğünüzden asla ödün vermeyin’

25.09.2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere bu şekilde seslendi! ‘Benim karşımda da özgürlüğünüzden asla ödün vermeyin’


Serdivan Spor Salonu’nda düzenlenen “İlk Oyum Erdoğan’a, İlk Oyum AK Partiye Gençlik Buluşması”nda konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ve milletin umudu, gözlerinin nuru geleceklerinin teminatı gençlerin her birini kalbi duygular ve muhabbetle selamladığını söylemiş oldu. Ülkenin tüm gençlerine ve genç yüreklerine selamlarını gönderen Erdoğan, Sakarya’da gençlerle bir araya gelmekten büyük bir kıvanç duyduğunu dile getirdi.

Erdoğan, toplu açılış töreniyle resmen hizmete aldıkları yatırımların Sakarya’ya hayırlı olmasını dileyerek bugün Sakarya’da toplam yatırım bedeli 3 milyar 790 milyon lira olan yapıt, hizmet ve projeyi şehre kazandırmanın gururunu yaşadıklarını açıkladı.

Sakaryalı kardeşleriyle özlem giderdiklerini, hasbihal ettiklerini, 2023’e doğru giderken Sakarya’daki bilhassa sonsuz ve öncesiz kardeşliği bir kez daha yenilediklerini aktaran Erdoğan, “Şimdi de sizlerleyiz. Şimdi, genç bir kız kardeşim, kızım diyor ki ‘4 senedir seçim görmedik, delleniyoruz.’ Öyleki mi? Geldi, 8 ay var. 8 ay sonrasında birilerini inanıyorum ki siz deli edeceksiniz. Şu sebeple onlar gençlik nedir bilmiyorlar, gençlik burada. Biz şimdi gençlerimizle bir aradayız. Heyecanınız için, sevdanız için, aşkınız için her birinize teşekkür ediyorum. Salonlara sığmayan şu çok büyük coşkunuz için sizlere şükranlarımı sunuyorum. Genel merkez gençlik kollarımızı, böylesi müstesna bir atmosferde gönüllerimizi bir araya getirmiş olduğu için kutlama ediyorum, teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

‘GENÇLERİMİZİN DİNAMİZMİNE ŞAHİT OLUYORUZ’

“Bir tek son 1,5 senede ülkemizin dört bir yanında 25 gençlik buluşması yaptık.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bunların bir kısmını Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirdik. Kent ziyaretlerimizde gençlerimizle bir araya gelmeye hususi ehemmiyet veriyorum. İstanbul’un fethini, Yeşilköy’de yarım milyonun üstünde kardeşimizle beraber kutladık. Adana’da 81 vilayetimizden gelen 100 bini aşkın gencimizle kucaklaştık. Önceki hafta Samsun’da TEKNOFEST Karadeniz’de gene gençlerimizle görkemli bir ufuk turundaydık. Nereye gidersek gidelim gençlerimizin dinamizmine tanık oluyoruz. Bugün de Sakarya’da 2023 seçimlerinde ilk kez oy kullanacak siz gençlerimizle bir aradayız.”

Erdoğan, seçimin mühim bulunduğunu, fakat gençler için ilk kez oy kullandıkları seçimlerin daha mühim bulunduğunu söylemiş oldu. Gelecek seçimlerin gençler için ne anlama geldiğini bilhassa bilmiş olduğu için bugün burada genel merkezlerinin yürüteceği bir kampanya başlattıklarını açıklayan Erdoğan, “Adını ‘İlk Oyum Erdoğan’a, İlk Oyum AK Partiye’ olarak belirlediğimiz kampanyamızın başlangıç yeri işte burasıdır, bu salondur. Biliyorsunuz ki 2023 seçimlerinde 6 milyon gencimiz ilk kez sandığa gidecek. Kendi özgür iradeleriyle oylarını kullanacaklar.” diye konuştu.

ss

‘OY PUSULASINDAKİ TERCİHİNİZLE KENDİ GELECEĞİNİZİ ŞEKİLLENDİRECEKSİNİZ’

Erdoğan, sandıkta oy kullanmanın 3-5 dakikalık bir işlem olmanın oldukça ötesinde bir anlama haiz bulunduğunu vurgulayarak şu şekilde konuştu:

“Verdiğiniz oylarla ülkeyi 5 yıl süresince yönetecek Cumhurbaşkanını, mecliste sizleri gene 5 yıl süresince temsil edecek milletvekillerini belirleyeceksiniz. Bir başka ifadeyle sandığa attığınız oy pusulasındaki tercihinizle kendi geleceğinizi şekillendireceksiniz. Sevgili gençler, asla şüphesiz sizin umutlarınızı, hayallerinizi, geleceğinizi istismar etmek için birileri ellerinden gelen her şeyi yapmış olacaktır. Gençleri kendi kısır siyasetleri için çantada keklik görenlere en güzel cevabı siz vereceksiniz. Bu cevapta sandıkta tercihinizi Türkiye’miz için kimin ne yaptığına, hangi mücadeleyi verdiğine, hangi bedelleri ödediğine, hangi kazanımları sağladığına bakarak yapmanız olacaktır. Unutmayınız, seçim günü yapacağınız işlem bir ihtimal kısadır fakat uzun vadeli sonuçlar doğuracak ehemmiyete haizdir. Bunun için sizlerden her şeyden ilkin oyunuza, şu demek oluyor ki iradenize, şu demek oluyor ki geleceğinize haiz çıkmanızı isterim.”

Gençlere “Asla kimsenin sizi yalan yanlış bilgilerle, toplumsal medya illüzyonlarıyla asla tutmayacakları, içi de, altı da, üstü de boş vaatlerle yönlendirmesine izin vermeyin” diye seslenen Erdoğan, şu şekilde devam etti:

“İradenize şu demek oluyor ki fikri özgürlüğünüze haiz çıktığınız, yüreğinizin sesine kulak verdiğiniz müddetçe kimse sizi yanıltamaz, kandıramaz, yanlış yönlendiremez. Açık konuşuyorum. Eğer sizi ben yanıltmaya çalışırsam bana da aynı tavrı gösterin. Benim karşımda da özgürlüğünüzden asla ödün vermeyin. Şu sebeple Türkiye’nin geleceğini zihni ve bedeni tutsak edilmiş mankurtlara değil, sadece fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, ufku açık gençlere emanet edebiliriz. Milletimizin geleceğini sadece aklıselim ile düşünen, kalbiselim ile hisseden, zevkiselim ile üreten gençlere emanet edebiliriz. Bunun için sizlerden siyasetin sabun köpüğü hükmündeki tartışmalarıyla değil, ülkenin ve milletin geleceğini inşa etme yönünü ifade eden Platon’dan, İbni Haldun’a kadar tüm büyük düşünürlerin mevzusu olan aslolan vasıflarıyla ilgilenmenizi isterim.”

dd

‘GENÇLERE YÖNELİK BÜYÜK BİR GÖNÜL SEFERBERLİĞİNE ÇIKIYORUZ’

Erdoğan, gençlik kollarının “ilk oyum” kampanyasının gençlere yalnız kuru kuruya sandığa gitmeyi değil, orada kendi geleceklerini inşa etmek için ihtiyaç duyulan fikri donanımı da kazandırmayı hedeflediğini dile getirdi.

“Bu anlayışla seçime kadar kesintisiz devam edecek bir kampanyayla 81 vilayetimizin tamamındaki gençlerimize yönelik büyük bir gönül seferberliğine çıkıyoruz.” diyen Erdoğan, ulaşılmadık tek bir genç bırakmayana kadar çalışacaklarını, koşturacaklarını, Türkiye sathında AK Gençlik rüzgarı estireceklerini söylemiş oldu.

Erdoğan, “Buna hazır mıyız? Bak ‘4 senedir seçim görmedik delleniyoruz’ diyorsun. Tamam. Ona gore. Asla kimseyi dışlamadan, asla kimseyi yargılamadan, partimizi, davamızı, büyük ve kuvvetli Türkiye sevdamızı tüm gençlerimize anlatacağız. Rabb’imizin yardımı, siz gençlerimizin gayretiyle, AK Parti’yi ve Cumhur İttifakı’nı 2023 seçimlerinden de inşallah zaferle çıkartacağız.” diye konuştu.

Bu bayrak yarışında nöbeti gençlerin arasından çıkacak politika, siyaset, bilim, kültür, sanat, spor, girişimci gençlere devredene kadar durmadan, duraksamadan, gece gündüz emek vermeyi sürdüreceklerini vurgulayan Erdoğan, “Sevgili gençler sizler gerçek anlamda 1950’de başlamış olan oldukça partili siyasal hayata geçişimizin üstünden 73 yıl geçtikten sonrasında sandığa gidecek en büyük gençlik grubusunuz. AK Parti 2002 seçimlerinde nüfusu 65 milyon olan Türkiye’de iktidara 10 milyon 808 bin oy alarak gelmişti.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimini, nüfusu 82 milyon olan Türkiye’de 26 milyon 330 bin oyla tamamladıklarını hatırlattı.

AK Parti’nin ilk kez iktidara geldiği 2002 seçiminden sonrasında nüfusu yüzde 26 artan Türkiye’de oylarını ortalama yüzde 150 artırdıklarına dikkati çeken Erdoğan, şu şekilde konuştu:

“Bu artışı en oldukça neye borçluyuz biliyor musunuz? Gençlerimize borçluyuz. Biz seçme ve seçilme yaşını düşürdükçe, gençlerimizin sandığa gitme oranı arttıkça, AK Parti’nin oyu terfi etti. Biz göreve geldiğimizde oy kullanmanın yaşı firar etti? 30, 30’un altındakiler oy kullanamıyordu. Peki bunu 25’e kim indirdi, 18’e kim indirdi? 25 yaşa indiren biziz. 18 yaşa indiren de biziz. Şu sebeple CHP gençlere güvenmiyordu. ’25 yaş, Meclis’i çoluk çocuğa mı bırakacağız?’ ’18 yaş, Meclis’i çoluk çocuğa mı bırakacağız?’ Bu ifadeleri kullanıyorlardı. Biz ne dedik, ‘Kendinize gelin. İstanbul’un fethini gerçekleştiren genç 18 yaşındaydı.’ İşte biz o ecdadın torunlarıyız. Dolayısıyla biz gençliğimize güveniyoruz. İnanıyoruz ki bizim gençliğimiz şu anda iyi mi parlamentoda 18 yaş genç, parlamentoyu evirip çeviriyorsa bundan sonrasında bunu oldukça daha başarıya ulaşmış bir halde yürütecek.”

ff

Seyahat Parkı odaklı olayların başladığı 2013 senesinde birilerinin gene harflere döktükleri semboller üstünden gençlerle aralarındaki bağın koptuğunu varsayarak ellerini ovuşturmaya başladığını söyleyen Erdoğan, derhal bir yıl sonrasında meydana getirilen Cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 52’yle o güne kadar en yüksek oyu aldıklarını, milletvekili seçimlerinde yüzde 50, yerel seçimlerde yüzde 44 oy alarak üstün dereceli seviyelere ulaştıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK’dan DHKP-C’ye, FETÖ’den DEAŞ’a kadar tüm terör örgütlerinin üstlerine saldırmış olduğu bir dönemde en büyük desteği gençlerden aldıklarını dile getirerek şu şekilde devam etti:

“Ülkemize meydana getirilen en büyük ihanetlerden kabul edilen 15 Temmuz darbe teşebbüsü gecesi de gene sizler de yapıt yazdınız. O gece meydanlarda ak sakallı pirifanilerle çocuğunu evinde bırakıp meydanlara koşan kadınlarımızla birlikte en çok da fazla gençlerimiz vardı. Sevgili gençler benim en yakın mesai arkadaşlarımdan bir tanesi olan, iletişimimi yürüten Erol Olçok diye bir dava dostum vardı. Onun da bir yavrusu vardı, adı Abdullah Tayyip. O gece köprüde ne yazık ki bu hain FETÖ’cüler Erol’u da Abdullah’ı da göğsünden ve sırtından vurarak şehit ettiler. 15-16 yaşındaydı Abdullah.”

‘BU ÜLKENİN GENÇLERİNE KARAMSARLIK AŞILAMAKTAN VAZGEÇİN’

Sakarya’da bugün gençlerle beraber olduklarını, 2023 seçimlerinin yapıldığı gün de gene gençlerle omuz omuza yol yürüyeceklerini belirten Erdoğan, “Buna karşın kendi kısır siyasal görüşlerini, ideolojik dayatmalarını, sapkınlıklarını ısrarla gençlerimizin tamamına teşmil etmeye çalışanlar normal olarak boş durmuyor, durmayacak. Sakarya’dan şu güzel salonun atmosferinden tüm bu istismarcılara sesleniyorum. Gençlerimizi rahat bırakın. Gençlerimizin yakasından düşün. Gençlerimize yalan söylemeyin. Gençlerimizin gözünü boyamaya, ruhunu kirletmeye, zihnini bulandırmaya çabalamayın. Bu ülkenin gençlerine sabah akşam karamsarlık aşılamaktan vazgeçin. Gençlerimizin özgürlüklerini ellerinden alarak onları çağıl son zamanların köleleri haline getiremeyeceksiniz.” diye konuştu.

gg

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Şimdi buradan yeniden ediyorum. Kimlere? CHP’ye. Kimlere? 6’lı masanın çevresinde bulunanlara. Ya siz değil miydiniz, gençlerin seçilme yaşını ilkin 25’e, arkasından 18’e düşürmeye çalışırken bizlere karşı çıkanlar? Siz değil miydiniz, bizi, parlamentoyu ve belediye meclislerini çoluk çocukla doldurmakla itham edenler? Siz değil miydiniz, her bir gencimiz yüksek tahsil olanağına haiz olsun diye 81 vilayetimizde üniversite kurmamızı kıyasıya eleştiren? Siz değil miydiniz, Anayasa Mahkemesi’ne dava açarak gençlerimize verdiğimiz bursları engellemeye çalışan? Gençler, bunlara soralım. Siz değil miydiniz, kız evlatlarımızın, eğitim öğretim özgürlüğünün önünü kesmek için üniversite kapılarına ikna odaları kuran? Siz değil miydiniz, sırf imam hatiplerin önünü kesmek için tüm meslek okullarını bilhassa öldürmeye çalışan? Siz değil miydiniz, hanım kardeşlerimizin başörtüleriyle çalışabilmelerini engellemek için yönetmelikler çıkartan? Siz değil miydiniz, yüksek tahsil yurtlarımızın sayısını arttırmaya, kredi ve burs imkanlarını genişletmeye çalışırken bizlere engel üzerine engel çıkartanlar? Siz değil miydiniz, yerli otomobilimiz Togg’dan yerli insansız hava aracımız Bayraktar’a kadar her teknoloji atılımımıza balta vurmaya çalışan? Velhasıl siz değil miydiniz, geleceğimiz ve bilhassa de gençlerimiz için yaptığımız her hizmetin önüne takoz olan?”

‘KONUT KAMPANYAMIZA KULP TAKMAK İÇİN İFTİRALARA BAŞVURDULAR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “takoz siyasetinin” son örneğini TOKİ vasıtasıyla başlattıkları 250 bin toplumsal konut kampanyasında bir kez daha yaşadıklarını belirterek şu şekilde devam etti:

“Biliyorsunuz ki gençlerimize pozitif ayrımcılık yaparak yüzde 20 oranında şu demek oluyor ki 50 bin konutluk kontenjanı gençlerimize ayırdık. Hedefimiz hayata yeni başlamış olan gençlerimizin konut sorunlarını şimdiden çözmelerine destek olarak daha büyük, daha yürekli, daha özgüvenli adımlar atmalarını sağlamaktır. Buna da karşı çıktılar. Konut kampanyamıza kulp takmak için akıllara zarar nice yalanlara, nice iftiralara başvurdular. İş yapmak, hizmet ve proje üretmek yerine, günlerdir nefeslerini bizim projemize balçık atmak için harcıyorlar fakat biz 20 senedir bu kervanı onlara karşın yürüttüğümüz için hiçbirine kulak asmıyoruz. Salgın döneminde de benzer yöntemlerle ülkemizi minik düşürmeye, milletimizi tahkir etmeye çalışmışlardı. Sonuçta Türkiye bu sıhhat krizini en iyi yöneten ülke olarak yalnız kendi vatandaşlarına ihtiyaç duyulan hizmetleri vermekle kalmadı, dünyanın dört bir yanına da yardım etti. Öteki ülkeler vatandaşlarını adeta ölüme terk ederken, biz dünyanın dört bir tarafındaki hasta insanlarımızı ambulans uçaklarla yurdumuza taşıdık.”

hh

‘GENÇLERİMİZE UMUTSUZLUK POMPALAMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir süredir ‘Türkiye bir hekim, bir mühendis, bir sanatçı yitirdi, filanca ülke kazanmıştır.’ türü hezeyanlarla gençlerimize umutsuzluk pompalamaya çalışıyorlar. Muhteşem emek harcama ve yaşam standartlarına haiz gösterdikleri ülkeler, karşı karşıya kaldıkları enerji ve besin krizinin çözümü için bizlerden yardım istiyorlar. Güvenli olun bu tür beşinci kol faaliyeti ürünü kampanyalara alet olanların başları sıkıştığında kaçıp gelecekleri yer, gene Türkiye olacaktır. Şimdiden bunun işaretleri görülmeye başlandı. Gelsinler, teröre bulaşmamış ve ülkesine ihanet etmemiş her insana bizim kucağımız da gönlümüz de açık. Hazreti Mevlana’nın, Yunus Emre’nin, Hacı Bektaşi Veli’nin, Ahi Evran’ın yaşamış olduğu toprakların bereketi ve bıraktığı uygarlık mirasının gücü hepimize yeter.” diye konuştu.

Gençlere, “Sizlerden tek isteğim kimsenin sizi kullanmasına, sömürmesine, ruhunuzu ve zihninizi kirletmesine izin vermeyin.” diye seslenen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Yeter ki siz özgürlüğünüze haiz çıkın, iradenize haiz çıkın, geleceğinize haiz çıkın. Yeter ki inancınıza, imanınıza, tarihinize, kültürünüze, ecdadınıza haiz çıkın. Yeter ki kendinizi geliştirin ülkenin kazanımlarına haiz çıkarken vizyonumuza da sıkı sarılın. Tanrı’ın izniyle büyük ve kuvvetli Türkiye’nin inşasının tamamlanmasının önüne bunların hiçbiri geçemeyecektir. Hazırsanız, derhal son cümlelerimizi okuyalım. Gür seda ile Türkiye duysun. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep beraber Türkiye olacağız.”

Kampanyanın hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, konuşmasının sonunda gençlerle birlikte Orhan Gencebay’ın “Mevsim Bahar Olunca” şarkısını dinledi.

Erdoğan, sonrasında “İlk oyum AK Parti’ye, ilk oyum Erdoğan’a” yazılı grafitilere imza attı. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in sözleri sosyal medyayı salladı! 'O şerefsize gereğini yapamadım'İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in sözleri toplumsal medyayı salladı! ‘O şerefsize gereğini yapamadım’
Akşener'in Mersin ziyaretinde 'söz vermiştiniz' gerginliği: "Korumalar beni itekledi"Akşener’in Mersin ziyaretinde ‘söz vermiştiniz’ gerginliği: “Korumalar beni itekledi”
Bir yanda silahlar bir yanda sandıklar: Referandum başladı!Bir yanda silahlar bir yanda sandıklar: Referandum başladı!YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.