Cumhurbaşkanı Erdoğan, iftarda esnafla buluştu

15.04.2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan, iftarda esnafla buluştuEsnafla buluşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, web üstünden meydana getirilen satışlara yönelik sınırlama yapacaklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Esnaf ve Sanatkarlar ile İftar Programı” kapsamında esnafla bir araya geldi.

İftar programının arkasından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ahiliğin olduğu yerde fenalık olmayacağının altını çizdi.

Hem de e-ticarette de bir düzenlemeye gidileceği vurgusu yapılmış oldu.

“İnternet satışlarına sınırlamalar getiriyoruz”

İnternet satışlarında sınırlama yapılacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “İnternet üstünden satış meydana getiren e-ticaret platformlarına da çeki seviye veriyor, belirli sınırlamalar getiriyoruz. Kendi işini oluşturmak isteyen girişimcilere verdiğimiz destekleri artırıyoruz. Çeşitli istihdam projeleriyle bilhassa gençlerimizin meslek öğrenme ve kazanç sahibi olmasını sağlıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iftarda esnafla buluştu VİDEO

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iftarda esnafla buluştu #1

“Haksız kazanç ardında koşanların cezalarını artırıyoruz”

Maksadın piyasadaki fahiş tutarları denetim altında tutmak bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şartlara nazaran ilave adımlar atarak insanlarımızın refah seviyelerini korumaya çalışıyoruz. Hedefimiz esnaf ve sanatkarımızla rekabet etmek değil, siz değerli üyelerimizin de şikayetçi olduğu piyasadaki fahiş tutarları denetim altında tutmaktır. Tutarları fahiş şekilde yükselterek haksız kazanç ardında koşanların cezalarını artırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Müjdeyi deklare etti

Müjdeyi açıklayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İhracata dönük yatırımlar ve dözviz kazandırıcı yatırım faaliyetleriyle ilgili müjdeyi sizlerle paylaşmak isterim. İhracata dönük yatırımlara senelik yüzde 9’a varan faiz oranıyla TL cinsinden uzun vadeli finansman imkanı getiriyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iftarda esnafla buluştu #2

“Esnafımız daima sokağın vicdanını temsil etmiştir”

Milletimizle beraber, tüm insanlığın sıkıntılarından kurtulmuş olduğu, dostluk ve kardeşlik ikliminin dört bir yanımızı kuşattığı günlere inşallah kısa sürede ulaşırız.

Asırlar süresince Anadolu’da devletler kurulmuştur sadece binlerce senelik birikimiyle esnaf ve sanatkarımız bu toprakların harcı olmaya devam etmiştir. Esnafımız daima haktan yona olmuş, bulunmuş olduğu sokağın vicdanını temsil etmiştir.

Bugün bir oldukça ülkede en derin şekilde yaşandığını gördüğümüz toplumsal adaletsizliğin bizim milletimizin içinde kök salamamasında bu anlayışı vardı. Bunun son örneğini Korona salgınında gördük. Devlet olarak bu sıkıntılı dönemde siz değerli üyelerimizin yanında olmaya çalıştık. Salgın döneminde esnaflarımıza gelir kaybı ve kira olarak 4 ay süreyle biner lira destek sağladık. Türkiye genelinde bu destek sunar 4, 6 milyar lirayı aşmıştır.

“Büyük ve kuvvetli Türkiye inşaasını beraber gerçekleştireceğiz”

Ek olarak esnaf ve sanatkarımızın kredi ve kefalet kooperatiflerine borçlarını tekrardan yapılandırma imkanı sunduk. Salgının etkilerinin azalmasıyla tekrardan ekmek teknesinin başına geçen esnaf ve sanatkarımızı yeni araçlarla desteklemeyi sürdüreceğiz. Bizlere herkesten daha kuvvetli meydana getiren, değişik kılan, zorluklar karşısında dayanıklı hale getiren bu vasfımız, erdemimizdir.

Sizler işinizin başına her geçtiğinizde dükkanınızın, aracınızın kapısı her açtığınızda hem de bu sorumluluğu üstlenmiş oluyorsunuz. Hayatımızın bir döneminde bizde esnaflık yaptığımız için bu vasıfları bizzat yaşayarak, hırs ederek öğrendik. Büyük ve kuvvetli Türkiye’nin inşasını da beraber gerçekleştireceğiz.

Salgının küresel düzeyde dengeleri bozan ve tutarları artıran etkilerini hemen hemen yeni yeni üzerimizden atarken bu kere da Karadeniz’in kuzeyindeki savaşın etkileriyle karşı karşıya kaldık. Son dönemde çarşıda pazarda Fahiş Fiyat artışlarının en mühim sebebi bu iki faktördür. Millete sesleniş konuşmasında ifade ettiğim şeklinde; bu tür problemler hukuki değil etik olduğundan yaptırımlar kısıtlı kalıyor. Fakat bu değil ki elimiz kolumuz bağlı kalacağız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.