Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nevşehir’de Hacı Bektaş Veli’yi anma törenine katıldı

14.08.2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nevşehir’de Hacı Bektaş Veli’yi anma törenine katıldı


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nevşehir’de katılmış olduğu Hacı Bektaş Veli’nin ölüm yıl dönümü sebebiyle düzenlenen anma programında “Alevi yurttaşlarımızın üstünde oynamaya çalışan alçak oyunu bozacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çorumdaki toplu açılış törenine katıldıktan sonrasında Neveşehir’e gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada “Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a Yürüyüşünün 751. Yıl Dönümü Anma Programı”na katıldı.

Açıklamalarda bulunan Erdoğan, Hacı Bektaş Veli’nin ölüm yıl dönümünü andı.

Konuşmasında Alevi Bektaşi vatandaşlara da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Alevi Bektaşi toplumunu İslam’dan kopartmaya emek harcayarak atılan ilk adım ülkemizi bölmek olacaktır. İnşallah birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, müştereklerimize daha sıkı haiz çıkarak bu kurnaz ve alçak oyunu hep beraber bozacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nevşehir’de Hacı Bektaş Veli’yi anma törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasıda şu ifadelere yer verdi:

“Tüm saldırıları inanç ve azimle geride bıraktığımıza inanıyorum”

Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş Veli, Lokman Perande, Ahi Evran, Mevlana, Seyid Mahmud Hayrani şeklinde hak dostu önderlerimizin bizlere bıraktığı mirasa ne kadar sıkı sarılırsak geleceğimize o aşama güvenle bakabiliriz.

Milletimiz en sıkıntılı dönemlerinde dahi her bir kapının imanla, tövbey, tevazu, edeple süregelen makamlarını hayatlarında yaşatarak aşmayı başarmış, maddi ve içsel kurtuluşa ermiştir.

Moğol istilasından Çanakkale savaşına, ulusal mücadeleden son 40 yıla damgasını vuran terörle mücadeleye kadar maruz kaldığımız tüm saldırıları bu inanç ve azimle geride bıraktığımıza inanıyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nevşehir de Hacı Bektaş Veli yi anma törenine katıldı #1

“Tanrı eyvallah kapısında döktüğün var ise doldur…”

Gönül Tanrı’ın görünmüş olduğu ve bakmış olduğu yerdir diyen hazreti hünkar başta olmak suretiyle erenlerin, gönül sultanlarının dualarına borçlu olduğumuzu biliyoruz. Hazreti hünkarı dualarla anarak ikrarımızı verelim.

Tanrı eyvallah kapısında döktüğün var ise doldur, ağlattığın var ise güldür, yıktığın var ise kaldır, doğru gez, dost gönlünü incitme, yalan söyleme, kovu kollama, haram yeme, zina etme, elinle koymadığını alma, gözünle görmediğini söyleme, gelme gelme, dönme dönme, gelenin malı dönenin canı, bu yol kıldan köprüdür geçemezsin, demirden leblebilidir çiğneyemezin, alevden gömlektir giyemezsin, riya ile yakarma şirk ile taat olmaz, Tanrı eyvallah…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nevşehir de Hacı Bektaş Veli yi anma törenine katıldı #2

“Ayak bastığımız her yerde farkımızı ortaya koyuyoruz”

Milletimiz bu şuurla bizlere iki dünyada da mutluluk kapısını marifet nefsi silmek değil bilmektir diyerek gösteren hazreti hünkarın irfanını gittiği her yere taşımıştır.

Hazreti peygamberin emanetini korurken askerleriyle beraber çekirge yiyerek hayatta kalan Fahrettin Paşa’ya bu cesareti ve azmi veren de aynı irfandır. Bugün de ayak bastığımız her yerde bu irfanın yol göstericiliğiyle farkımızı ortaya koyuyor, gönüller kazanıyor, kalıcı izler bırakıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nevşehir de Hacı Bektaş Veli yi anma törenine katıldı #3

“Bektaş Efendi türbesinin restorasyon işlemini bitirerek yeniden ziyarete açıyoruz”

Vefatının 750. yıldönümü vesilesiyle 2021’i UNESCO ile birlikte tüm dünyada Hacı Bektaş Yılı olarak değerlendirdik. Hazreti hünkarın ‘gelin canlar bir olalım’ çağrısını dünyanın dört bir yanında düzenlediğimiz etkinliklerle tüm insanlıkla paylaştık.

Hacı Bektaş-ı Veli dergahı Cumhuriyet’le beraber öteki tüm benzeri kurumlar şeklinde kapatılmıştı. Bu sevgi, sulh, kardeşlik, muhabbet kapısının müze statüsüyle fiziken tekrardan açılmasını elde eden şehit Başbakan rahmetli Adnan Menderes’tir.

Bu külliye dört bir taraftan gelen Hacı Bektaş arkadaşlarının iştirakiyle tümüyle hizmete girmiştir. Hazreti hünkarın sevgi, saygı üstüne kurulmuştur yapımız, ta ezelden ebede açık durur kapımız sözüne uygun şekilde bu kapı tekrardan gönülleri aydınlatmaya devam etmiştir.

Geçen yıl Hacı Bektaş Veli’nin Sulucakarahöyük’te sofrasına oturmuş olduğu Kadıncık Ana evini restore edip ziyarete açmıştık. Bu yıl da onun mihmanı olan Bektaş Efendi türbesinin restorasyon işlemini bitirerek yeniden ziyarete açıyoruz. Muharrem orucu vesilesiyle Hüseyin Gazi Vakfı türbesiyle canlarla biraraya gelip Kerbela şehitlerimizi yadettik. Samimi muhabbet gerçekleştirdik.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nevşehir de Hacı Bektaş Veli yi anma törenine katıldı #4

“85 milyon vatandaşının tamamı aynı hak imkanlara haizdir”

Ülkemizdeki 1585 cemevinin tamamı ziyaret edilerek Alevi-Bektaşi yurttaşlarımızın 8740 talebi belirlendi. 5 bin 600’ü hızla karşılandı. Öteki taleplerle ilgili olarak İçişleri, Kültür ve Hakkaniyet Bakanlığımız emek verme yapıyor.

İnşallah yakında neticelenecek. 8 cemevi ile ilgili toplu törenini yakında gerçekleştireceğiz. Bu ülkenin 85 milyon vatandaşının tamamı Türkiye Cumhuriyeti devletinin birinci derslik, aynı hak imkanlara haiz mümtaz fertleridir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nevşehir de Hacı Bektaş Veli yi anma törenine katıldı #5

“Aleviler üstünde oynanmaya çalışan alçak oyunu bozacağız”

Mezhep ve meşrep farklılıklarını körüklemekten köken ve ideolojik farklılıklara kadar her türlü faaliyeti gösteriyorlar. Aslen neyi amaçladıklarını, süfleyi nereden aldıklarını oldukça iyi biliyoruz. Kimi Avrupa devletlerinin vatanımızda

Alevi-Bektaşi yurttaşlarımızın üstünde oynamaya çalışmış oldukları kirli oyunu siz değerli ziyaretçilerimizin de gördüğüne ben inanıyorum. Alevi Bektaşi toplumunu İslam’dan kopartmaya emek harcayarak atılan ilk adım ülkemizi bölmek olacaktır.

İnşallah birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, müştereklerimize daha sıkı haiz çıkarak bu kurnaz ve alçak oyunu hep beraber bozacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nevşehir de Hacı Bektaş Veli yi anma törenine katıldı #6

“Muhabbetten Muhammed oldu hasıl, Muhammedsiz muhabbetten ne hasıl”

Bu kapı sevgi, sulh, kardeşlik, muhabbet kapısıdır diyerek Hacı Bektaş Veli irfanı çevresinde biraraya gelen her insana şükranlarımı sunuyorum. Unutmayalım ki muhabbetten Muhammed oldu hasıl, Muhammedsiz muhabbetten ne hasıl. Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Kalınca sağlıcakla.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nevşehir de Hacı Bektaş Veli yi anma törenine katıldı #7

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nevşehir de Hacı Bektaş Veli yi anma törenine katıldı #8

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nevşehir de Hacı Bektaş Veli yi anma törenine katıldı #9

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.