Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz

03.10.2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz


Yeni yasama yılının açılışında, Meclis’te konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kürsüden enflasyon mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7. Dönem 6. Yasama Yılı’nda yapmış olduğu açılış konuşmasında, Türkiye Iktisat Modeli ve enflasyona vurgu yapmış oldu.

“Vatandaşların kayıplarını telafi etmek için yeni düzenlemeler yapacağız”

TBMM Genel Kurulunda milletvekillerine hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, maaşlar mevzusunda geçen senenin ocak ayında ciddi artırımlar yaptığını diye getirerek, “Enflasyondaki artışın insanlarımızın refah seviyelerindeki kaybı önlemek için, asgari tutarı, işyar maaşlarımı, emekli maaşlarını, toplumsal yardım rakamlarını yılbaşında ciddi oranda artırdık. Tammuz ayındaki ilave düzenlemelerle bu artışları daha da ileriye taşıdık. İnşallah önümüzdeki yılbaşında tüm ücretlilerin durumlarını, kayıplarını telafi edecek şekilde yeniden gözden geçireceğiz.

Dünyaya örnek olacağız

Hep söylediğim şeklinde hiçbir vatandaşımızı enflasyonun altında ezilmesine izin vermeyeceğiz. Gelişmiş ülkeler başka olmak suretiyle en büyük problem olan enflasyonun yol açmış olduğu kayıpları telafi mevzusunda da inşallah dünyaya örnek olacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan enflasyon mesajı-VİDEO

“Tedbrileri aldık”

Erdoğan, konuşmasında son dönemde yaşanmış olan diöviz artışında alınna ekonmik tedbirleri sıralayarak, “Yaşananlar sıkıntıları, dalgalanmaları asla görmezden gelmiyoruz. Ülkemizin ve vatandaşlarımınız döviz kurundaki dengesiz yükselişten ve enflasyondaki fahiş artıştan kaynaklı refah kayıplarını, endişelerini, beklentilerini oldukça iyi biliyoruz. Bunların önüne geçecek tedbirleri ilk günden itibaren almaya başladık. Hatırlarsanız geçtiğimiz aralık ayında döviz kurunda dengesiz yükseliş yaşanmaya başladığında aralarında Kur Korumalı Mevduat da olduğu bir takım tedbirle paniğin önünü kesmiştik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz #1

“Kendi ekonomik modelimizi geliştirdik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapmış olduğu konuşmada iktisat modeline değinerek, “Türkiye Ekonomik Modeli”ne ilişkin bulguların dün yabancı akademisyenlerin katılmış olduğu bir görüşmede gündeme getirildiğini belirterek, bu modelin çıkış noktasını şöyleki dile getirdi:

“Iktisat modelinde tercih değişikliğine durduk yere de gitmedik. Bugüne dek ne kadar doğru bulunduğunu telkin edilen ekonomik politikaya karşı kendi modelimizi geliştirdik. Ülkemize benzeri olmayan kazançlar kazandıracak yeni bir yol çizdik.

Ülkemiz açık saldırıya uğrayınca kendi modelimizi düzenledik

Eğer maç sürerken oyunun kurallarını bizim aleyhimize değiştirmeye çalışmasalardı, bir ihtimal bir süre daha buna gerekseme duymayabilirdik. Fakat ülkemiz açık bir ekonomik saldırıyla karşı karşıya kalınca sınırlarımızı korumak için ne yaptıysak, darbelere iyi mi karşı çıktıysak buna da aynı tavrı sergiledik. Küresel gelişmelerin önümüze çıkardığı fırsatları da değerlendirerek ‘olanda hayır vardır’ anlayışıyla yönümüzü geleceğe çevirdik. Dünyanın ve ülkemizin tecrübelerinden en üst düzeyde istifadeyle kendi örneksiz iktisat modelimizi inşa ettik. Öncelikle maruz kaldığımız saldırıların önünü kesecek tedbirleri aldık, mekanizmaları oluşturduk, kaynakları bulduk. Bununla beraber kısa, orta ve uzun vadeli programlarımızı yeni iktisat yaklaşımımıza uygun şekilde hızlıca güncelleyerek tutarlı bir yapı ortaya çıkardık. Her aşamada bu modelin kuramsal çerçevesini de uygulamalarının neticelerini da hedeflerimizi de milletimizle paylaştık, paylaşmayı sürdürüyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz #2

Ekonomik modelin temelinde “insan” var

Türkiye Iktisat Modeli’nin başarısında ve kabul görmesinde geçtiğimiz 20 yılda ülkemize kazandırdığımız altyapı yardımıyla haiz olduğumuz üretim ve istihdam gücünün fazlaca büyük katkısı vardır. Bundan dolayı bizim ‘yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla kanalıyla ülkemizi büyütmek’ olarak özetlediğimiz iktisat modelimizin merkezinde insan vardır, insanımız vardır. Modeli, her bir vatandaşımızın iş ve aş sahibi olarak geleceğine güvenle bakmasını sağlamak, bunu da yatırımı, üretimi, ihracatı geliştirerek meydana getirecek şekilde kurguladık.

Gerçekleri evvelinde gördük

Bizim farkımız gerçekleri evvelinde görüp, pozisyonumuzu erkenden almış olmamızdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.