Cumhurbaşkanı Erdoğan yatırımcılara seslendi! ‘Başta kamu bankaları olmak suretiyle düşük faizle sizleri yatırıma çağrı ediyoruz’

26.09.2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan yatırımcılara seslendi! ‘Başta kamu bankaları olmak suretiyle düşük faizle sizleri yatırıma çağrı ediyoruz’


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kurultay Merkezi’nde düzenlenen İstanbul Tecim Odası (İTO) 140. Yıl Hususi Ödülleri Töreni’ndeki konuşmasında, 50’li yaşlarında yaşamını kaybeden eski İTO Başkanı İbrahim Çağlar’a Tanrı’tan rahmet diledi.

Törende ödül alacak adları ve kurumları kutlama eden Erdoğan, “Bugün 640 bini aşkın üyesiyle dünyanın en büyük ve köklü tecim odalarından biri olma hüviyetini taşıyan bu güzide kurumumuz, ülkemizin geleceğine adanmış bir misyonla faaliyetlerini sürdürüyor. Dersaadet Tecim Odası olarak başlamış olan çalışmalarını İstanbul Tecim Odası olarak devamlı geliştirerek devam ettiren bu kurumun zamanı aslına bakarsak bir anlamda da ülkemizin serencamıdır. Türkiye hangi badirelerden, hangi imtihanlardan, hangi dönüşümlerden geçtiyse İstanbul Tecim Odası da benzer gelişimleri yaşamıştır. Ülkemizdeki pek oldukça kurum şeklinde İstanbul Tecim Odası da rahmetli Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın ülkemize kazandırdığı bir değerdir. Vizyonu, ileri görüşlülüğü, dirayeti, sabrı ve becerisiyle Osmanlı’nın son dönemine damgasını vuran Abdülhamit Han’ı dualarla anmak hepimizin boynunu borcudur.” diye konuştu.

erd

‘İTO BUGÜN DE AYNI ANLAYIŞLA YOLUNA DEVAM EDİYOR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, odanın, ticari düzenlemelerin hazırlık aşamasına katkı verdiğini belirterek, “İstanbul Tecim Odası bununla beraber kurucu vasfıyla da tebarüz etmiş bir müessesedir. Bizim de hayata atıldığımız dönemlerde yaptığımız işler vesilesiyle bir parçası olmaktan gurur duyduğumuz odamızla politika ve hükümet görevlerimiz dönemlerinde de hep beraber yol yürüdük. Üyelerinin hak ve menfaatlerini korumanın yanında eğitim ve kültür başta olmak suretiyle pek oldukça alandaki hayırlı hizmetlerini yakından bildiğimiz odamız, bugün de aynı anlayışla yoluna devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Dünyanın tamamı şeklinde ülkeyi de etkileyen koronavirüs salgını döneminde iş dünyasının bu krizden minimum seviyede etkilenmesi için İstanbul Tecim Odası ile etkin emekler gerçekleştirdiklerini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Oda Başkanımız Şekib Avdagiç’in bu süreçte gösterdiği gayretin ve yapmış olduğu fedakarlıkların bizzat şahidiyim. Bunun yanında Şekib Bey’in İstanbul Dünya Tecim Merkezi’nden Teknopark İstanbul’a kadar ülkemize kazandırdığı pek oldukça eseri de yakından takip ettik. İnşallah önümüzdeki dönemde de Şekib Bey ile bu emek harcamaları hep daha ileriye taşıyarak devam ettireceğimize inanıyorum. Büyük ve kuvvetli Türkiye’nin inşası gayretlerimizde en büyük desteği gene İstanbul’dan ve normal olarak İstanbul Tecim Odamızdan bekliyoruz. Artık ülkemize son 20 yılda kazandırdığımız yaratı ve hizmet altyapısının, demokrasi ve kalkınma hamlelerinin meyvelerini toplama vaktidir.”

erd2

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gücü ve tesiri giderek genişleyen Türkiye’nin uç beylerinin, her dönemde olduğu şeklinde tecim insanları, iş dünyasının elemanları olacağını açıkladı. Erdoğan, hem kendilerinin kazanacağını hem dostlarına ve kardeşlerine kazandıracaklarını hem de daha adil bir dünya için siyasal, ekonomik, askeri, diplomatik, kültürel ve her alanda medeniyetlerine yakışır duruşlarını göstereceklerini belirterek, “Velhasıl, kardeşlerim meydana getirecek oldukça işimiz var. Tüm bu tarz şeyleri da hep olduğu şeklinde sizlerle beraber hayata geçirecek, sizlerle beraber başaracağız. Emeğimiz, gayretimiz, desteğimiz, vefanız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

Türkiye’nin son 20 senesinde tarihin en mühim demokrasi ve kalkınma atılımlarını gerçekleştirirken bununla beraber pek oldukça saldırıyla tuzakla oyunla da savaşım ettiklerini dile getiren Erdoğan, şunları söylemiş oldu:

“Ekonomimiz de bu saldırılardan nasibini almıştır. Önceleri internasyonal finans mekanizmaları üstünden kurnazca yürütülen saldırılar 2018 Ağustosundan itibaren açık bir meydan okumaya dönüşmüştür. Türk ekonomisini bu kargaşa ve bunalımlı süreçten geleneksel yöntemlerle kurtarmanın mümkün olmadığını gördük. Bu tablo karşısında aslına bakarsak oldukça evvelinde başlatmamız ihtiyaç duyulan alternatif bir iktisat politikasını hızlıca hayata geçirdik. Süre içinde küresel gelişmelere ve ülkemizin gereksinimlerine nazaran geliştirerek sürdürdüğümüz Türkiye Iktisat Modeli’nin hedefi, ülkemizi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yöntemiyle büyütmek olmuştur.”

erd3

‘TÜRKİYE ARTIK ESKİ TÜRKİYE DEĞİL’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilkin salgının arkasından Rusya-Ukrayna savaşının dünyadaki tüm dengeler şeklinde ekonomik işleyişi kökünden sarstığına işaret ederek, “Ülkemizi uyguladığı ekonomik model sebebiyle en ağır şekilde eleştirenler bile geldiğimiz noktada bizimle aynı çizgiye yönelmişlerdir. İşte bunu son Semerkant Zirvesi’nde arkasından Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda orada yaptığımız Türk Evi’ndeki tüm liderlerle, onların ifadeleriyle tespit ettik. Türkiye artık eski Türkiye değil.” diye konuştu.

Tüm bu liderleri Türk Evi’nde ağırlayıp konuk ettiklerini, orada kendileriyle dünyadaki son gelişimleri görüşme imkanları bulunduğunu özetleyen Erdoğan, bu imkanları lütfeden ve bahşeden Tanrı’a hamdettiğini söylemiş oldu.

erd4

“Çalıştık, oldu. 20 senedir çalışıyoruz ve oluyor.” diyen Erdoğan, şöyleki devam etti:

“Daha nice nice altyapı, üstyapı ve internasyonal anlamda inşallah yatırımlarımız olacak. Senelerdir ülkemize ve daha pek oldukça gelişmiş ülkeye dayatılan faiz, enflasyon, kur dengesi teorilerinin aslına bakarsak hiçbir soruna çözüm sağlamadığını bizzat bu işin sahipleri de ikrar ediyor. Dikkat ederseniz enflasyonu faiz oranlarını arttırarak denetim altında tutma yaklaşımı artık asla kimse tarafınca dile getirilmiyor, getirilse de ciddiye alınmıyor. Artık büyük liderler bile yükseltmek değil, faizi düşürmenin faydası bulunduğunu ikrar etmeye başladılar. Ilk olarak Rusya. Sayın Putin bizzat geçmişte yüksek faizi savunurken şimdi o da faizi düşürmeye başladı ve 8,6’ya kadar indirdi.”

erd5

Gelişmiş ülkeler dahil hiçbir devletin eski modelin vaaz etmiş olduğu şekilde davranarak ekonomisini durgunluğa sokmayı ve böylece ortaya çıkacak toplumsal sorunlarla boğuşmayı göze almadığını belirten Erdoğan, kimi ülkelerin enflasyon oranlarıyla karşılaştırma edilemeyecek derecede ufak faiz artırımlarıyla zaman kazanmaya çalışırken kimilerinin de kendileri şeklinde faiz düşürerek yoluna devam ettiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyleki devam etti:

“Ben şimdi buradan haber veriyorum. Diyorum ki, karşımda yatırımcılar var, sizlere sesleniyorum. Gelin, biz başta kamu bankaları olmak suretiyle, düşük faizle sizleri yatırıma çağrı ediyorum. Bu sebeple düşük faizle aldığınız krediyle yapacağınız yatırımlar ne yapmış olacaktır? İstihdam elde edecektir. Ne yapmış olacaktır? Üretim elde edecektir. Ne yapmış olacaktır? İhracatı arttıracaktır ve cari fazlayı da lehimize döndürecektir. Biz buna var mıyız? Bu mevzuda kesin mıyız? Kararlıysak, ikimiz de sizin yanınızdayız. Hep söylediğimiz şeklinde 2018 senesinde biz iktisat politikasında istihdam ve üretim odaklı temel bir tercihte bulunduk. Hamdolsun bugüne dek yaşanmış olan her gelişme bu tercihin doğruluğunu teyit etmiş, uyguladığımız iktisat politikasını kararlılıkla sürdürmemiz icap ettiğini göstermiştir. Bu senenin ilk yarısında yüzde 7,5 düzeyinde gerçekleşen gelişme oranımız 31 milyona dayanan istihdam rakamlarımız, 300 milyar dolara doğru giden ihracatımız, 40 milyar dolara dayanan gezim gelirlerimiz hedeflerimize doğru ilerlediğimizin işaretidir.”

erd6

‘KARADENİZ DOĞAL GAZI ULAŞTIĞI ZAMAN DEVRAN FARKLI DÖNMEYE BAŞLAYACAK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, normal olarak her ülke şeklinde kendilerinin de küresel ekonomik krizin bedellerini ödediklerini sadece Türkiye’nin öbürlerinden ve bilhassa gelişmiş ülkelerden değişik olarak, ekonomik işleyişteki döviz ağırlığı sebebiyle oldukça daha ciddi sınamalarla karşı karşıya kaldığını açıkladı.

Ekonomilerine yönelik saldırıların çıkış noktasının çoğunlukla döviz kuru olmasının sebebinin de bu bulunduğunun altını çizen Erdoğan, şöyleki konuştu:

erd7

“Aldığımız tedbirler, kurduğumuz mekanizmalar, sağladığımız kaynaklar ve iş dünyasının üretim, ihracat odaklı gayretleriyle bu sıkıntıyı mühim seviyede denetim altına aldık. Buna karşın enerji ve emtia fiyatlarındaki aşırı yükselişler şeklinde istesek de etkisinden kaçınamayacağımız negatif gelişimleri göğüslemek mecburiyetinde kalıyoruz. Enerji fiyatlarındaki aşırı yükselişten vatandaşlarımızı ve üretim tarafını korumak için hakkaten oldukça büyük fedakarlıklar yapıyoruz. O şekilde ki 2021 ve 2022 enerji sübvansiyonlarımız yarım trilyon liraya yaklaşmıştır. Hakkaten oldukça büyük bir meblağa karşılık eden bu yükü hem milletimizin refahını korumak hem üreticilerimizi desteklemek için kamu olarak biz üstleniyoruz. Yaptığımız fedakarlıkların bedelini alacağımızdan kuşku duymuyoruz. Ülkemize ve ekonomiye hiçbir vakit yalnız rakamların zaviyesinden bakmadık. Bizim için aslolan olan insandır, insanımızın huzuru, güvenliği, refahı, geleceğidir. İnşallah Karadeniz’den naturel gazı halkımıza ulaştırdığımız vakit devran oldukça daha değişik dönmeye başlayacaktır.”

‘ENFLASYONU TEK HANELİ RAKAMLARA DÜŞÜRMEKTE KARARLIYIZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Iktisat Programı’nın araçlarını da buna nazaran belirlediklerini, işlettiklerini, hasılaya dönüştürdüklerini aktararak, “Doğru yaptığımıza da yürekten inanıyoruz. Bu süreçte asla arzu etmediğimiz seviyelere çıkan enflasyon meselesini de inşallah önümüzdeki şubat ayından itibaren ilkin makul düzeylere indireceğiz, sonraki yıllarda da enflasyonu olması gerektiği şeklinde tek haneli sayılara düşürmekte kararlıyız.” şeklinde konuştu.

erd8

Erdoğan, Haliç Kurultay Merkezi’nde düzenlenen İstanbul Tecim Odası (İTO) 140. Yıl Hususi Ödülleri Töreni’ndeki konuşmasında, geçmişte faizi 4,6’ya indirdiklerini, enflasyonun ise 6,2’ye geldiğini söylemiş oldu. Bunu kendilerinin başardığını dile getiren Erdoğan, “Birileri değil. Bu neticenin üstünden kendine paye çıkarmaya çalışanlar yok değil, var. Sen kimsin? İmzayı atan kim? Sen kimsin? Altı sıfırı Türk lirasından çıkaran bu Başbakan. Sen kimsin ya? Senin irapta mahallin bile yok. Burada Başbakan olur vermedikten sonrasında sen ne yapabilirsin ya? Çıkıp tv ekranlarında ‘Ben yaptım. Ben iktisat bakanıydım. Ben devlet işinde bu şekilde bir süreci işletiyordum. Peki bu işin başı kim? Başbakan bu işe olur vermeden sen ne yapabilirsin? Buna inananlar yada buna aldananlar yok değil, var fakat tüm bunların hepsi yoluna giriyor. Bu sebeple benim milletim aklıselim sahibidir.” diye konuştu.

İşçisinden memuruna, emeklisinden toplumsal destekle yaşamını sürdürenine kadar hiçbir vatandaşı yaşam pahalılığının altında ezdirmediklerini, ezdirmeyeceklerini ifade eden Erdoğan, ufak esnaflara destek verme mevzusunda adımlar atacaklarını ve onları da güçlendirmeye çaba edeceklerini kaydetti.

erd9

Hem vatandaşları ev sahibi yapmak hem fahiş düzeylere çıkan emlak ve kira fiyatlarını düşürmek için toplamda 500 bin konutun, 250 bin arsanın ve 50 bin iş yerinin inşasını kapsayan yeni bir kampanyayı başlattıklarını hatırlatan Erdoğan, seçimlerin akabinde bu işin ikinci etabını başlatacaklarını belirtti.

Bu kampanyanın ilk etabını oluşturan 250 bin konutun temelini yakında atacaklarını, 2 yıl içinde tamamlayıp hak sahiplerine teslim edeceklerini dile getiren Erdoğan, “İlk Evim İlk İş Yerim” adını verdikleri bu kampanyanın, sağlayacağı ekonomik hareketlilik yanında tutarları dengeye getirerek enflasyonla mücadeleye de katkıda bulunacağına inandığını kaydetti.

Türkiye’nin gündeminden pek oldukça negatif başlığı iyi mi çıkardılarsa, enflasyonu da mazide bir hatıra haline dönüştüreceklerini belirten Erdoğan, şöyleki devam etti:

“Doğal bunun öncelikli şartı ülkedeki istikrar ve itimat ikliminin korunmasıdır. Bu bakımdan 2023 tehlikeli sonuç bir senedir. İnşallah 2023’ü hem büyük projelerimizi hayata geçirerek hem küresel gelişmelerin ülkemizin önüne getirmiş olduğu fırsatları değerlendirerek hem de seçimleri başarıyla Cumhur İttifakı olarak tamamlayarak, kazasız belasız atlatacağız. Cumhuriyetimizin 100. yılını da geride bırakacağımız 2023’ün tarihimize, ülkemizin dünya siyaseti ve ekonomisinin en üst liginin ön sıralarına doğru ilerleyişimizin dönüm noktası olarak geçeceğine inanıyorum.”

erd10

ERDOĞAN’DAN MÜJDE

İTO’ya gelmişken iş insanlarıyla bazı müjdeleri paylaşmak istediğini aktaran Erdoğan, şunları dile getirdi:

“İlk müjdemiz, derhal her üyemizi ilgilendiren çalışanlara ödenen yiyecek ücretlerinin vergi kural dışı rakamının ve yönteminin değiştirilmesiyle ilgilidir. Temmuz ayından itibaren çalışanlara ödenen yiyecek bedeli vergi istisnasını 34 liradan, 51 liraya çıkardık. Yıl sonunda tekrardan değerleme oranına nazaran bu rakamı yine belirleyeceğiz. İlave bir yenilik olarak yiyecek ödemelerinde restoran, lokanta ve yiyecek kartı kullanma zorunluluğunu kaldırıyoruz. Artık çalışanlara nakden ödenen yiyecek bedeli tutarları da vergi istisnası kapsamına girecektir. Böylece çalışanlara daha çok alternatif sağlıyor, işverenlerin üstünden de işlem maliyetini kaldırmış oluyoruz. Bir öteki müjdemiz, çalışanlara yapılacak elektrik ve naturel gaz ödemelerinden vergi ve prim yükünün kaldırılmasıyla ilgilidir. İşverenlerin 2023 Nisan ayı sonuna kadar çalışanlarına yapacakları elektrik, naturel gaz ve ısınma gideri desteklerinin 1000 liraya kadar olan kısmını hem gelir vergisinden hem de sigorta prim kesintisinden muaf tutuyoruz.”

erd11

Yurt dışındaki inşaat projelerinde çalıştırılan işçilerle ilgili de bir müjdeleri bulunduğunu söyleyen Erdoğan, “İnşaat, bakım, onarım, montaj şeklinde işleri ve teknik hizmetlerde Türk vatandaşlarını çalıştıran işletmelerimiz bu kişiler için gelir vergisi ödemeyecekler. Bu uygulamayla hedefimiz, yurt haricinde inşaat projesi yürüten firmalarımızın kendi vatandaşlarımızı istihdam etmelerini desteklemektir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İTO’nun 140. müessese yıl dönümünde ödül verilecek isim ve firmaları kutlama ederek, İTO Başkanı Şekib Avdagiç’e bugüne kadarki hizmetleri için teşekkür ederek, bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi.

erd12

Ülke için üreten, katma kıymet elde eden, istihdam oluşturan iş insanlarının her birine teşekkür eden Erdoğan, bugüne dek İTO iyi mi bir olduysa, iyi mi birlikte olduysa, iyi mi kardeş olduysa, bundan sonrasında da aynı birliğini, beraberliğini, kardeşliğini yürütmesinin İstanbul’a ve İTO’ya oldukça şeyler kazandıracağına inandığını sözlerine ekledi.

Törende Avdagiç, 140. yıla hususi hazırlanan şükran belgesini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim etti.

Törene Tecim Bakanı Mehmet Muş, Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İTO Yönetim Kurulu üyeleri ile İstanbul Valisi Ali Yerlikaya katıldı. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Şok 'Ümit Özdağ' iddiası! "15-20 kişi ağzını burnunu kırdı"Şok ‘Umut Özdağ’ iddiası! “15-20 şahıs ağzını burnunu kırdı”
Erdoğan açıklayacak! Ayrıntılar belli olduErdoğan açıklayacak! Ayrıntılar belli oldu
'Bu fiyata kim tutar?' deniyordu... O ev kiraya verildi‘Bu fiyata kim meblağ?’ deniyordu… O ev kiraya verildiYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.