Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘mayın’ açıklaması: Endişeniz olmasın

22.03.2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘mayın’ açıklaması: Endişeniz olmasın


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “AB’nin, kısır çıkar hesaplarına teslim olmadan üyelik müzakeresi fasıllarını açmasını, Gümrük Birliği müzakerelerine hızlıca başlamasını bekliyoruz.” dedi.

Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde baş başa görüştü. Görüşmenin peşinden Erdoğan ve Rutte ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, burada yapmış olduğu konuşmada, Rutte ve heyetini Ankara’da konuk etmekten büyük bir sevinç duyduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ocak ayında göreve süregelen hükümetle beraber 4. kez başbakanlık sorumluluğunu üstlendiği için kutlama etmiş olduğu Rutte’ye başarı diledi.

1

Erdoğan, görüşmelerde ikili ilişkilerin çeşitli yanlarını değerlendirdiklerini, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileriyle küresel meselelerde düşünce teatisinde bulunduklarını söylemiş oldu.

İçindekiler

“UKRAYNA’DAKİ İNSANİ DRAM ARTARAK DEVAM EDİYOR”

Ukrayna’daki gelişimleri detaylı şekilde ele aldıklarını bildiren Erdoğan, sözlerine şöyleki devam etti:

“Sayın Başbakana, Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya içinde yürüttüğü diplomatik çabalar hakkında informasyon verdim. Malumunuz perşembe günü de Brüksel’de NATO Muhteşem Liderler Zirvesi vesilesiyle bir araya geleceğiz. Türkiye olarak Ukrayna’da yaşanmış olan krizin başından bu yana net bir tutum takındık. Her vesileyle sağduyu ve diyalog çağrısı yaptık, tansiyonun düşürülmesi ve diplomasiye alan açılması gerektiğine dikkat çektik. Maalesef Ukrayna’daki insani dram artarak devam ediyor. Binlerce sivil yaşamını yitirdi, 3 milyonu aşkın insan ülkesini terk ederek komşu ülkelere sığındı. Bu gidişata bir an evvel son verilmesi için yoğun bir mezuniyet belgesi trafiği yürütüyoruz. Sayın Zelenskiy ve Sayın Putin ile temaslarımı sürdürüyorum. Dışişleri bakanım geçen hafta Moskova ve Lviv’de mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirmiş oldu.”

Erdoğan, ateşkes ve kalıcı barışa giden yolda ellerinden gelen desteği sunmaya hazır olduklarını bir kere daha vurguladıklarını dile getirdi.

Şartların zorluğunun bilincinde olduklarını dile getiren Erdoğan, “Diplomasiyi tek çıkış yolu olarak gören samimi girişimlerimizi bundan sonrasında da sürdüreceğiz.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO müttefikleri Hollanda ile ilişkileri ve bölgesel konulardaki diyaloğu daha da geliştirme mevzusunda ortak iradeye haiz olduklarını açıkladı.

“İŞ BİRLİĞİ İMKANLARININ ARTIRILMASI KONUSUNDA HEM FİKİRİZ”

İki ülke dışişleri bakanlarının başkanlık etmiş olduğu istişare mekanizması için Wittenburg Konferansı’nın dokuzuncu toplantısını mayıs ayında icra edeceklerini anımsatan Erdoğan, şunları söylemiş oldu:

“Tecim hacmimiz, geçtiğimiz yıl yüzde 30’a yakın artışla 11 milyar dolara ulaştı. Bu şekilde 2016’da belirlediğimiz 10 milyar dolar hedefini aşmış olduk. Şimdi ilk etapta 15 milyar dolar, peşinden 20 milyar dolar hedefini beraber ortaya koyduk. Mevcut istatistikler, yakaladığımız ivmenin artarak devam edeceğini gösteriyor. Hollanda, 27,5 milyar dolarla Türkiye’ye en fazlaca direkt yatırım icra eden ülke konumundadır. Hollanda’daki Türkiye kaynaklı yatırımlar da 16 milyar dolar seviyesindedir. Türk müteşebbisler, Hollanda’da kurmuş oldukları 23 bine yakın şirket vasıtasıyla 6 milyar dolara ulaşan yatırımlarıyla 80 bin kişiye istihdam sağlıyor. Enerjiden çevreye, altyapıdan teknolojiye, ziraat ve gıdadan finansa kadar tüm alanlarda iş birliği imkanlarının artırılması gerektiği mevzusunda Sayın Başbakan ile aynı fikirdeyiz. Yeşil gelişme ve yeşil dönüşüm de ortak gündemimizde önceliklidir.”

Erdoğan, iki ülke ilişkilerindeki mühim bir köprüyü de insani boyutun oluşturduğunu dile getirdi.

Hollanda’daki Türk toplumunun kültürel kimliğini de muhafaza ederek refah ve refah içinde yaşamasına, yaşamın her alanına katılım sağlamasına büyük ehemmiyet verdiklerini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl 650 bine yakın Hollandalı dostumuzu Türkiye’de konuk ettik. Hollanda’nın gezi sıralamasında Türkiye’nin yeşil kategoriye alınması halinde tekrardan salgın öncesi sayılara ulaşacağımıza, hatta bu sayıları aşacağımıza inanıyorum. Son küresel gelişmeler Türkiye’nin AB üyesi olmasının katma kıymetini tekrardan ve tereddüde mahal bırakmayacak şekilde ortaya koymuştur. AB’nin, kısır çıkar hesaplarına teslim olmadan artık üyelik müzakeresi fasıllarını açmasını, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerine hızlıca başlamasını bekliyoruz. Görüşmelerimizin ülkelerimiz ve dünyamız için hayırlara vesile olmasını diliyor, Rutte ve heyetine ziyaretleri için yeniden teşekkür ediyorum.”

“BARIŞIN EGEMEN OLDUĞU BİR DÜNYAYI HEP BİRLİKTE KURALIM”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Muhteşem Liderler Zirvesi kapsamında ikili görüşmeler yapmasının da beklendiği hatırlatılarak, “Görüşmelerde hangi mesajları ileteceksiniz muhataplarınıza? Bilhassa NATO müttefikleri mevzusunda bazı eleştirileriniz olmuştu, Türkiye ile müdafa sanayisinde iş birliğinden uzak durmakla eleştirmiştiniz, bu mevzuda da taleplerinizi dile getirecek misiniz?” sorusu üstüne, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

“Aslına bakarsak probleminin yanıtını siz de vermiş oldunuz. Doğrusu bu tarz şeyleri görüşeceğim NATO üyesi ülkelere yeniden doğal açacağız, kendilerine bu mevzuyu ısrarla söyleyeceğiz. Eğer NATO üyesiysek, NATO’da berabersek dayanışmamızı ortaya tam manasıyla koymamız lazım. Bilhassa de müdafa sanayiine yönelik atılacak adımlarda NATO üyesi ülkeler olarak birbirimizle dayanışma içinde olmamız lazım. Zira artık dünya hiçbir müdafa sanayiinde bir ürününü tek başına yapmıyor, değişik ülkelerden de gelen desteklerle bu tarz şeyleri bütünleştirip ona gore de müdafa sanayiinde adımını atıyor. Nitekim şu anda Rusya-Ukrayna cenginde da bunu gördük, bundan sonrasında da kim bilir nerelerde, neyi göreceğiz? Libya’da bunu gördük, Azerbaycan’da bunu gördük. Dileğimiz odur ki bunların olmadığı bir dünyayı, barışın egemen olduğu bir dünyayı hep beraber kuralım ve NATO da bu aşamada en büyük görevi alan bir oluşum olsun.”

KARADENİZ’DEKİ MAYINLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Odessa Körfezi’nden sürüklenen mayınların hem Türk karasularını hem de gemileri tehlike arzettiği yönünde iddiaların bulunmuş olduğu belirtilerek, “Bu şekilde bir tehdit söz mevzusu mu, söz konusuysa önlem alınmış oldu mu?” sorusu üstüne, “Bu, şu anda konuşuluyor, görüşülüyor fakat bununla ilgili olarak birinci derecede Ulusal Müdafa Bakanlığımız her türlü tedbirini alıyor, almakta ve gereği ne ise bunlar da yapılacaktır, yapılmaktadır. Asla endişeniz olmasın.” dedi.

HOLLANDA BAŞBAKANI’NIN AÇIKLAMALARI

Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Rutte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki baş başa görüşmesinin peşinden ortak basın toplantısında konuştu.

Rutte, Hollanda ve Türkiye’nin 400 yılı aşkın bir geçmişi olan ikili ilişkiye haiz bulunduğunu belirterek, “Kilit ekonomik ortaklarız. Sizin de zikrettiğiniz benzer biçimde 8 milyar dolardan 11 milyara artan bir tecim hacmi gördük ara hedef olarak 15 milyar nihai hedef olarak da 20 milyarı koyduk. Hollanda Türkiye’deki en büyük direkt yabancı yatırımcı dolayısıyla çalışacak fazlaca alan var. 3 bin Hollandalı şirket etkin halihazırda.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir tek ekonomik ilişkileri konuşmadıklarını kaydeden Rutte, “Oldukca taraflı düzeyde de beraber çalışıyoruz. Normal olarak ikimiz de NATO üyesiyiz, perşembe günü gerçekleştirilecek muhteşem NATO Zirvesini de sabırsızlıkla bekliyoruz. Burada şunu söyleyebilirim ve söylemek isterim ki Türkiye ittifak için fazlaca büyük bir siyasal ve askeri öneme haizdir ve doğal ki bu ülke bununla birlikte Avrupa Birliği için de mühim bir ortaktır.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Rutte, Türkiye’nin Ukrayna-Rusya savaşına ilişkin diplomatik çabalarına değinerek, “Türkiye bu ihtilafta (Rusya-Ukrayna müzakereleri) kilit rol oynuyor. Sayın Erdoğan’ın bu görevi üstlenmiş olmasından dolayı büyük sevinç duyuyor ve size bir kez daha teşekkür etmek isterim. Bununla beraber kabine üyelerinize de bu ihtilafın çözümünde gösterdiğiniz diplomatik çabalardan dolayı teşekkür etmek isterim.” dedi.

Türkiye’nin Ukrayna-Rusya cenginde fazlaca eleştiri bir rol oynadığını vurgulayan Rutte, şunları kaydetti:

“İki ülkeye (Rusya-Ukrayna) açık hattı olan ender ülkelerden Türkiye’yi (arabuluculukta) desteklediğimizi söylemek isterim. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu vesilesiyle de hem Ukrayna hem Rusya’yla müzakereleri sürdürüyorlar. Bunun nereye varacağını görmemiz gerekiyor fakat onlar çabalıyor ve ikimiz de çabalarını destekliyoruz.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Muharrem İnce'den sert sözler! "6 ay dayanamazlar"Muharrem İnce’den sert sözler! “6 ay dayanamazlar”
Arkeoloji Müzesi Müdürü ve yardımcısı tarihi eser kaçakçılığından gözaltına alındıArkeoloji Müzesi Müdürü ve yardımcısı zamanı yaratı kaçakçılığından gözaltına alındı
Rusya'dan ABD ile gerilimi yükseltecek hamle!Rusya’dan ABD ile gerilimi yükseltecek hamle!YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.