Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan toplumsal konutlarla ilgili son izahat! ‘Talimatı verdim’ diyerek seçim sonrasını işaret etti

17.09.2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan toplumsal konutlarla ilgili son izahat! ‘Talimatı verdim’ diyerek seçim sonrasını işaret etti


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salı günü merakla beklenen ‘cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesini’ duyurdu. Erdoğan projeyle ilgili, “Vatandaşlar toplamda 608 bin lira fiyata haiz 2+1 konutlara 2280 liradan taksitlerle 240 ay vade ile haiz olacak. Toplam 850 bin lira fiyata haiz 3+1 konutların ödemesi 3187 liradan başlamış olan taksitlerle 240 ay vadeyle yapılabilecektir” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamanın arkasından 2 gün içinde müracaat sayısı 2 milyonu geçti.

8f637fdc8ea39e622edc265edb7ad564

ERDOĞAN SEÇİM SONRASINI İŞARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Devlet Başkanları Zirvesi için Özbekistan’a gerçekleştirdiği ziyaretin sonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ucuz konut projesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Seçimin ertesinde tekrardan bir hamle yapılabilir. O zamana kadar da aslına bakarsanız bu inşaatların kabası bitmiş olur, yüzde 50-60 oranında ilerlenmiş olur. Şu sebeple orada işin tamamen bitmesi 1,5-2 yılı bulur” dedi.

TOKİ’nin toplumsal konut ve arsa mevzusunda yapacağı arzın oldukca konuşulmuş olduğu ve ikinci günde başvuruların 2 milyonu aştığı hatırlatılarak, “Talebin bu kadar oldukca olması, ihtiyacın da oldukca bulunduğunun bir göstergesi. İleriki dönemde bu arzın daha da artacağına dair bir eğilim var mı?” sorusu üstüne Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Arzın yapılması noktasında bizim bir sıkıntımız yok. Şimdi bir görmüş olduk arz-talep dengesini. Demek ki arz-talep dengesi, talep istikametinde gözüküyor. Öyleyse demek ki seçimin ertesinde tekrardan bir hamle yapılabilir. O zamana kadar da aslına bakarsanız bu inşaatların kabası bitmiş olur, yüzde 50-60 oranında ilerlenmiş olur zira orada işin tamamen bitmesi 1,5-2 yılı bulur. Bir taraftan da doğal olarak kuraların çekilmesi, ondan sonrasında yerleşmeler adım atar. Ayrıca da biz işin ikinci etabına başlamış oluruz. Burada bizim para pul sıkıntısı yok. Doğal burada talebin yoğunluğu ortada. Onun için diyorum ki Tanrı nasip ederse seçimden sonrasında yeni bir etabı inşallah başlatacağız zira bizim arsa noktasında filan sıkıntımız yok. Arsa noktasında sorun olmadıktan sonrasında yeter ki iş meydana getirecek bir iktidar olsun. İş meydana getirecek iktidar da biziz. Doğal Bay Kemal ve avanesi, ona da bir şey uydururlar. Ben arkadaşlara da söyledim, ‘Dostlar asla oyalanmayalım, Türkiye’nin dört bir yanında planlamaya bakılırsa derhal temel atmaya başlamış olalım. Yıl sonunu beklemeyeceksiniz.’ dedim. Talimatı verdim ve yıl sonuna varmadan biz şu anda hangi şehirde ne kadar yapıyoruz, ona bakılırsa bir taraftan da temelleri atıp inşaatlara başlayacağız.”

AAA

KILIÇDAROĞLU’NA YANIT

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Toplumsal Konut Projesi’ni desteklediği fakat bunların boş vaatler olduğu” paylaşımı ile “müracaat için alınan 500 liranın geri ödenmeyeceği, bunun bir seçim yatırımı olduğu” eleştirisinin anımsatılması üstüne, “Bu, ilk kez meydana getirilen bir şey değil ki. Biz TOKİ vasıtasıyla bundan ilkin aslına bakarsanız 1 milyon 170 bin konutu yaptık, teslim ettik. Şu anda TOKİ konutlarında oturanlar var, bizlere dualar ediyorlar. İşte son olarak geçenlerde Esenler’de teslimat yaptık ve o daireleri ziyaret ettik. Bizimkinin ispatı var. İspat-ı vücut etmişiz biz.” diye konuştu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Tüm dünyada ses getirmişti! Erdoğan merak edilen soruyu yanıtladıTüm dünyada ses getirmişti! Erdoğan dört gözle beklenen suali yanıtladı
Sıcak severler üzülecek: 2023'e kadar vedalaşınSıcak severler üzülecek: 2023’e kadar vedalaşın
Tapulu arazisine geldiğinde şaşkına döndü: Evime giremiyorumTapulu arazisine vardığında şaşkına döndü: Evime giremiyorumYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.