Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO mesajı, İsveç ve Finlandiya basınında

03.10.2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO mesajı, İsveç ve Finlandiya basınında


NATO uyarısına dair Erdoğan’ın açıklamaları geniş yankı uyandırdı. İttifaka yeni katılımlar mevzusunda açıkça sesini yükselten tek ülkenin Türkiye olduğu vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27. Dönem 6. Yasama Yılı’nın açılışı dolayısıyla TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yapmış oldu.

Erdoğan, konuşmasının bir bölümünde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği mevzusunda mühim mesajlar verdi.

SVT: NATO üyeliğini durdurmakla tehdit ediyorlar

Türkiye’ye verilen sözlerin tutulması icap ettiğini vurgulayan Erdoğan, “Ülkemize verilen sözler tutulana kadar, bu konudaki ilkeli ve kesin tutumumuzu koruyacağız.” dedi.

İsveç devlet televizyonu SVT, Erdoğan’ın açıklamasını, “Türkiye, gene İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini durdurmakla tehdit ediyor” başlığıyla aktardı.

Türkiye’nin taleplerine vurgu

Haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kez daha İsveç ve Finlandiya’nın müdafa ittifakı NATO’ya üyeliğini durdurabileceğini deklare etti. Bu, ülkeler Türkiye’nin taleplerini yerine getirmezse olacak.” denildi.

İsveç’in üyeliğine açıkça itiraz eden tek ülke

Bir ülkenin NATO’ya başvurusunun onaylanması için tüm üye devletlerin onayının gerektiği hatırlatıldı. Türkiye’nin, İsveç’in üyeliğine açıkça itiraz eden tek ülke olduğuna dikkat çekildi.

“Şimdi yalnız Macaristan ve Türkiye kaldı”

Ankara, iadesi talep edilen teröristlerle ilgili işlemlerin yerine getirilmesini istiyor. Öte taraftan, “Slovakya, İsveç ve Finlandiya’nın başvurusunu onayladı ve şimdi yalnız Macaristan ve Türkiye kaldı.” notuna yer verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın NATO mesajı, İsveç ve Finlandiya basınında #1

Savon Sanomat: Türkiye’nin onayı noksan

Finlandiya basınından Savon Sanomat gazetesi, “Erdoğan, bir kez daha Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini engellemekle tehdit etti” başlığıyla okurlarının karşısına çıktı.

Erdoğan’ın, “Finlandiya ve İsveç’in, vaatlerini yerine getirip getirmediğini yakından takip edeceğiz ve karar elbet parlamentomuza ilişkin.” şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin, 28 NATO üyesi ülke tarafınca onaylandığı, yalnız Türkiye ve Macaristan’ın onaylarının noksan olduğu anımsatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın NATO mesajı, İsveç ve Finlandiya basınında #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.