Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Sırbistan İş Formu hitabı

07.09.2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Sırbistan İş Formu hitabı


Türkiye Sırbistan İş Formu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tecim hacmimiz 2 milyar dolara yaklaştı” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye Sırbistan İş Formu konuşması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balkan turunun ikinci durağı olan Sırbistan’da.

Burada Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic tarafınca törenle karşılaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevkidaşı ile düzenlenen basın toplantısına katıldı.

Derhal arkasından yeniden kamera karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Sırbistan İş Formu’nda değerlendirmelerini aktardı.

Türkiye- Sırbistan iş birliğine değinen Cumhurbaşkanı, tecim hacminin her geçen gün katlanarak çoğaldığını aktardı.

“Tecim hacmimizi 5 milyar dolara ulaştıracağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sırbistan ile tecim hacmimiz geçen yıl üstün dereceli kırarak 2 milyar dolara yaklaştı. İnşallah gelecek senelerde bu rakamı ikiye katlayarak, ortak hedefimiz olan 5 milyar dolara ulaşacağız.” ifadelerini de altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geri kalan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Sırbistan’ı 3 yıl aradan sonrasında yeniden ziyaret etmekten büyük bir sevinç duyuyorum. Müstesna misafirperverliği için kıymetli dostum Cumhurbaşkanı Sayın Vucic’e bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bakanlarımızın ve iş dünyamızın değişik sektörlerinden temsilcilerin yer almış olduğu geniş bir heyetle gerçekleştirdiğimiz bu ziyaret Sırbistan ile iş birliğimize verdiğimiz önemin açık bir göstergesidir.

“Sırbistan ile köklü zamanı ve kültürel bağlarımız var”

Türkiye Sırbistan İş Forumu’nun ülkelerimiz ve iş adamlarımız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Sırbistan ile köklü zamanı ve kültürel bağlarımız var. Bu topraklarda asırlar süresince bir arada yaşadık.

İlişkilerimizin muhteşem seviyeye ulaşmasında aramızdaki kadim dostluk bilhassa dostluk bağları mühim rol oynuyor. Sırbistan’ı Balkanlar’da sulh ve istikrar için anahtar bir ülke olarak görüyoruz. Bölgede istikrar ve refahın yargı sürbesi için beraber çalışıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın Türkiye Sırbistan İş Formu konuşması #1

“Ticari iş birliğimizi ikili ilişkilerimizin lokomotifi olarak değerlendiriyoruz”

İstikrar ve refahın yolu da kuvvetli ekonomiden geçiyor. Sırbistan salgın döneminde ve sonrasında isabetli iktisat politikalarıyla büyümeyi sürdürdü. Cumhurbaşkanı Vucic’in vizyoner yaklaşımı ile ülkeye oldukca sayıda yatırımcı geliyor. Ikimiz de ekonomik ve ticari iş birliğimizi ikili ilişkilerimizin lokomotifi olarak değerlendiriyoruz.

Ekonomik ve ticari ilişkiler ülkeler arasındaki bağları kuvvetlendirmenin yanında bilhassa bu bölgede istikrar ve sulh ortamına da katkı sağlıyor. Bu doğrultuda ticari dış ilişkiler faaliyetlerimizin bayraktarlığını meydana getiren DEİK’i ve DEİK Sırbistan İş Konseyi’ni kutlama ediyorum.

“Tecim hacmimiz 2 milyar dolara yaklaştı”

Hamdolsun ikili ticaretimiz aramızdaki yakın iş birliğine uygun şekilde günden güne gelişiyor. Tecim hacmimiz geçen yıl üstün dereceli kırarak 2 milyar dolara yaklaştı. 2022’nin ilk 8 ayında 1 milyar 568 milyon dolarlık bir hacme ulaştık. Bu yıl 2,5 milyar doları zorluyoruz. İnşallah gelecek senelerde bu rakamı ikiye katlayarak ortak hedefimiz olan 5 milyar dolara ulaşacağız.

Sırbistan ile yalnız ticaretimiz değil, Türk şirketlerinin Sırbistan’da istihdam oluşturan yatırımları da artıyor. Sırbistan’daki yatırımlarımız son 10 yılda adeta sıçrama yaparak 1 milyon dolardan 400 milyon dolara çıktı. Sırbistan’daki firmalarımız 1300’ü aştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın Türkiye Sırbistan İş Formu konuşması #2

“Sırbistan’ın kalkınma hamlesine katkı sağlamaya devam edeceğiz”

Fabrikalarımızın sayısı 21’e ulaştı. Sırbistan Halk Bankası 37 şubesi ile sektörünün en mühim oyuncularından biri haline geldi. Sırbistan’da etkinlik gösteren yatırımcılarımızdan desteğini hiçbir süre esirgemeyen sorunları ile bizzat ilgilenen kıymetli dostum Vucic’e huzurlarınızda yeniden teşekkür etmek isterim.

Bu kuvvetli desteğin önünümüzdeki süreçte artarak devam edeceğine inanıyorum. Hepimiz de Sırbistan’ın kalkınma hamlesine kuvvetli şekilde katkı vermeye devam edeceğiz.

“Firmalarımız 847 milyon dolarlık iş hacmine haiz”

Bir öteki mühim alan da müteahhitlik sektörüdür. Müteahhitlik firmalarımız Sırbistan’da mühim projelere imza atıyor. Firmalarımız şu ana kadar Sırbistan’ın değişik bölgelerinde 50 proje ile ortalama 847 milyon dolarlık iş hacmine sahipler. Bu projelerin 48 tanesinin 2018 yılı ve sonrasında hayata geçirildiğine bilhassa dikkat çekmek isterim.

Mütteahhitlerimiz tüm dünyada büyük ölçekli ve katma kıymeti yüksek havalimanı, demir yolu, kara yolu ve liman projelerini başarı ile tamamladılar. Sırbistan’da da önümüzdeki dönemde bu alanlarda iş birliğimizi ilerleteceğimize inanıyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın Türkiye Sırbistan İş Formu konuşması #3

“İş birliğimizi daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz”

Müteahhitlik projelerinin yanı sıra Türkiye ile Sırbistan içinde sıhhat, enerji, dijitalleşme, informasyon ve yazışma teknolojileri alanlarında da mühim bir potansiyelin bulunduğunu görüyoruz. Gerek imzaladığımız anlaşmalar gerekse iş forumu ile tüm bu alanlardaki iş birliğimizi daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz.

Salgın sürecinde tüm dünyada büyük darbe alan gezim sektörünün tekrardan canlanması hem ekonomilerimize hem de halklarımız arasındaki bağlara mühim katkı sağlıyor. Karşılıklı gezgin sayılarımız büyük bir ivme ile artıyor.

Bu yıl Sırbistan’dan ülkemizi ziyaret edecek gezgin sayısının üstün dereceli kırarak ilk kez 300 binin üstüne çıkmasını bekliyoruz. Ülkemizden de Sırbistan’a inşallah bu yıl 150 binden fazla gezgin gezi etmiş olacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın Türkiye Sırbistan İş Formu konuşması #4

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler