Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 2. turda kimi destekleyecek? Fatih Erbakan duyurdu

24.04.2022
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 2. turda kimi destekleyecek? Fatih Erbakan duyurdu


Tekrardan Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’dan dikkat çeken açıklamalar geldi. 2023’te yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 2. turda kimi destekleyeceklerini açıklayan Erbakan, “Diyelim ki ikinci turda sayın Kılıçdaroğlu ile Tayip Bey kaldı. Biz ikinci turda kalmadığımıza bakılırsa hiç kimseye destek vermeyiz deme imkanımız yok. Öyleki bir durumda Kılıçdaroğlu’nun olmasından Tayyip Bey’in olması bizim tabanımız açısından daha anlaşılır olacaktır.” diye konuştu.

Habertürk TV’de soruları yanıtlayan Erbakan’ın açıklamaları şu şekilde;

Biz bu faturanın ortağı olmalıyız. Bu faturayı ortaya koyanların iktidardan gitmesi için sonuna kadar savaşım ederiz. Seçimlere de gireriz. Diyelim ki ikinci turda sayın Kılıçdaroğlu ile Tayip Bey kaldı. Biz ikinci turda kalmadığımıza bakılırsa hiç kimseye destek vermeyiz deme imkanımız yok. Öyleki bir durumda Kılıçdaroğlu’nun olmasından Tayyip Bey’in olması bizim kitlemiz, tabanımız açısından daha anlaşılır olacaktır.

‘1991’DE YAPILAN İTTİFAK YÜZDE 17 OY ALMIŞTI’

91’deki Refah Partisi’nin MÇP ve İDP’nin yapmış olduğu ittifaktan esinlenmiştik. Seçmen tabanı birbirine yakın olan partilerin bir araya gelmesinden sinerji doğabilir diye çağrıda bulunmuştuk. Hala çağrımız geçerlidir. O dönem yüzde 17 oy alınmıştı. Benzemezlerin bir araya gelmesiyle sinerji doğmuyor. 6’lı masada CHP’nin olması, bilhassa AK Parti’den kopan, kopmayı düşünen kararsız seçmen için bir bariyer oluyor. CHP, DSP, HDP ile ittifak yapsa daha sinerjik olabilir.

‘BİZ ÖNCE MİLLET DİYECEĞİZ’

Orada ilkeler mühim. Bizim 6’lı masayla ilgili söylediklerimiz var. Başta İstanbul Sözleşmesi var. CHP iktidar olursak İstanbul Sözleşmesi’ne geri döneceğiz diyor. CHP’nin sözcülerinden bir tanesi 5-6 yaşındaki evlatların Kur’an öğrenmesi çağdışılıktır, bunu kabul edemeyiz, demişti. Bir öteki parti sözleşmesi Ayasofya müze olarak kalmalıydı demişti. Iktisat ile ilgili problemlerimiz var. Masada oturanlardan birisi Ekonomiden Görevli Devlet Bakanıydı. Şimdi sorduğunuzda ‘düşük faizle borç bulacağım’ diyor. İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili Gelecek Parti’nin de hassasiyeti var. Mutluluk Partisi de o masanın içinde. Borç faiz ekonomisi olmayacak, üretim, istihdam, ihracat odaklı ekonomik olacak. Paylaşımda, yönetimde adaleti sağlayacağız. Ilkin millet diyeceğiz, imtiyazlı holdinglere kaynak aktarmayacağız.

1

‘EYLEMLERLE SÖYLEMLER ARASINDA ÇELİŞKİ VAR’

20 senelik günah ekonomide başlıyor. Orta vadeli ekonomik programında önümüzdeki üç yıl 852 milyar lira faiz ödeyeceğiz diyor. Faize ve imtiyazlı holdinglere milyar dolarları aktarıyorsunuz. Oldukca ciddi ekonomik günahlar var. Geçtiğimiz haftalarda Gömü 2 milyar dolar borç aldı. Yüzde 8,62 faizle aldı. Dünya üstünde doların senelik faizinin 8,52 olmasına insanların inanması zor. Tabiri caizse tefeci faiziyle borçlanıyorsunuz. Merkez Bankası’nın faizini düşürdüm demekle faiz düşmedi. Dünyada yüzde 8,62 ile borç alan bir hükümet faiz lobisinin en iyi dostu olması lazım. Eylemlerle söylemlerin çelişkisi var.

‘TAVİZ VERMEYİZ’

Kamudaki israf. 3 maaşlı, 5 maaşlı bürokratlar. Birinin 310 bin lira maaş almış olduğu ortaya çıktı. Kamuda israflar var. Bu 75 asgari ücretlinin maaşı. 13 kent hastanesi yaptırmışız, 57 kent hastanesi parasına. Müteahhitlere 54,5 milyar dolar lira. Başka günahları da var. Dış politikada var. ABD’nin Irak operasyonuna destek. Büyük Orta Doğu Projesi’ne destek. Libya’da ABD’ye destek. İsrail’in OECD üyeliğine onay, NATO’da ofis açmasına onay verilmesi. AB uyum yasaları. Biz diyoruz ki, bunların hepsinden vaz geçeceksiniz. 40 senelik Kısaca olur mu Kısaca. Onlar vazgeçmeyeceğine, biz ödün vermeyeceğimize bakılırsa.

‘2. TURA KALIRSA TAYYİP BEY’E DESTEK VERİRİZ’

Biz bu faturanın ortağı olmalıyız. Bu faturayı ortaya koyanların iktidardan gitmesi için sonuna kadar savaşım ederiz. Seçimlere de gireriz. Diyelim ki ikinci turda sayın Kılıçdaroğlu ile Tayip Bey kaldı. Biz ikinci turda kalmadığımıza bakılırsa hiç kimseye destek vermeyiz deme imkanımız yok. Öyleki bir durumda Kılıçdaroğlu’nun olmasından Tayyip Bey’in olması bizim tabanımız açısından daha anlaşılır olacaktır.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 Kritik gün bugün! Toplantı öncesi dikkat çeken detay Tehlikeli sonuç gün bugün! Toplantı öncesi dikkat çeken detay
Bakan Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar! "Hava sahasını kapattık"Bakan Çavuşoğlu’ndan mühim açıklamalar! “Hava sahasını kapattık”
Küçük kıza tecavüz edip kaçıran 65 yaşındaki adam yakalandıUfak kıza saldırı edip kaçıran 65 yaşındaki adam yakalandıYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.