D vitamini, depresyon emarelerini hafifletiyor

24.08.2022
D vitamini, depresyon emarelerini hafifletiyor


Son araştırmalara gore, D vitamini takviyesi almak, merkezi sinir sisteminin işlevlerini düzenleyerek depresyon emarelerini hafifletmeye destek oluyor.

D vitamini, depresyon belirtilerini hafifletiyor

Dünyanın dört bir yanından onlarca emek harcamayı içeren kapsamlı bir araştırmaya gore, D vitamini takviyesi, depresyonlu yetişkinlerde depresif emareleri hafifletebilir.

Mevcut antidepresanların terapötik etkinliği, çoğu zaman depresyonu etkili bir halde tedavi etmek için yetersizdir. Bundan dolayı, iyi beslenme alışkanlıkları şeklinde durumlarla deprsyon tedavisi desteklenmelidir.

D vitamininin merkezi sinir sistemi fonksiyonlarını düzenlemiş olduğu bilinmektedir ve bu fonksiyonlardaki bozukluklar depresyona niçin olabilir. Bundan dolayı kafi D vitamini alımı, depresyonu hafifletebilir.

Ek olarak emekler, D vitamini eksikliği ile depresyon içinde da kuvvetli bir ilişki bulunduğunu göstermektedir.

D vitamini, depresyon belirtilerini hafifletiyor #1

Depresyonu hafifletiyor

Yeni araştırmalar, depresyonlu kişilerde depresif belirtilerin giderilmesinde D vitamini takviyesinin plasebodan daha etkili bulunduğunu gösteriyor.

Kullanılan D vitamini dozlarında büyük farklılıklar bulunmuş oldu, sadece tipik olarak takviye günde 50-100 mikrogram (2.000-4.000 IU) idi.

D vitamini, depresyon belirtilerini hafifletiyor #2

D vitamini nedir?

D vitamini öteki vitaminlere gore hususi bir vitamindir. Vücut tarafınca üretilemeyen, sadece besin yada takviye kanalıyla alınması ihtiyaç duyulan öteki vitaminlerin aksine, D vitamini güneşlenme kanalıyla vücut tarafınca üretilir.

Güneşten gelen ultraviyole ışınları, derideki kolesterol benzeri bir lipidi D3 vitaminine (kalsifenol) dönüştürür. Bu şekilde elde edilmiş D vitamini hemen sonra kana geçer ve burada onu değişik organ ve dokulara taşımaktan görevli bir proteine ​​​​bağlanır.

D vitamini, kalsiyum ve fosfor emilimini düzenleyerek, kemiklerin oluşumunu ve mineralizasyonunu desteklediği için oldukça önemlidir. D vitamini ek olarak doğru kas kasılmasının sağlanması ve bağışıklık sisteminin muntazam emek vermesi için gereklidir.

Güneşlenme ile üretilen D vitaminine ek olarak, günlük D vitamini ihityaçlarını karşılamaya destek olabilecek birçok besin vardır. Yağlı balıklar, süt, yoğurt, tereyağı, yumurta ve çeşitli mantarlar D vitamini açısından zengindir.

D vitamini, depresyon belirtilerini hafifletiyor #3

D vitamini eksikliği emareleri

D vitamini, vücudun birçok yönü için temel bir vitamindir ve eksikliği genel sıhhat için ciddi bir risk oluşturabilir. Kemik ve kas sağlığı için oldukça mühim olan düşük D vitamini seviyeleri çoğu zaman kas ve kemik ağrısı, spazmlar ve kramplar, güçsüzlük, osteoporoz ve raşitizmle kendisini gösterir.

Son araştırmalar, D vitamini eksikliği ile daha yüksek multipl skleroz riski içinde bağlantı olabileceğini de gösteriyor. Öte taraftan, kandaki düşük D vitamini seviyeleri ile depresyon arasındaki bağlantı doğrulanmıştır.

Ek olarak araştırmalar, kanser hastalarının yüzde 70’inden fazlasında D vitamini eksikliği bulunduğunu göstermektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.