D vitamini içeren yiyecekler – Sıhhat Haberleri

26.12.2021
D vitamini içeren yiyecekler – Sıhhat Haberleri


D vitamini içeren yiyecekler

D vitamini, diyetsel kalsiyumun emilimi içim oldukca önemlidir. Ek olarak daha ilkin bahsettiğimiz ‘Osteoporoz ve İlgili Kemik Hastalıkları-Ulusal Kaynak Merkezi’ isminde yayına nazaran genel nüfus için tavsiye edilen alım miktarı günlük 600 – 800 internasyonal birim (IU) arasındadır.

Bu vitamini, yumurta sarısı, tuzlu su balığı, karaciğer ve güçlendirilmiş süt benzer biçimde takviyeler yada gıdalar kanalıyla alabilirsiniz.

Bu gıdaların yanı sıra D vitamini almak için güneş ışığı almak benzer biçimde başka naturel yollar da vardır. Hatta ‘Nutrición Hospitalaria’ (Hastane Beslenmesi) dergisinde gösterilen bir araştırmaya nazaran bu süreç, vücudun vitamini sentezlemesine destek olabilir.

Bunun için günde 10-15 dakika güneş ışığı almanız yeterlidir. Sadece bunu yapmadan ilkin daima iyi bir güneş kremi uygulamayı ihmal etmeyin!

Kısacası kemik sağlığınıza dikkat etmeniz yalnız oldukca mühim olmakla kalmaz. Bununla beraber ona dikkat etmeniz oldukca kolay olabilir. Sıhhatli bir beslenme programıyla beslenerek, tertipli şekilde fizyolojik aktivite yaparak ve güneş ışığı alarak kemiklerinizin kuvvetli ve sıhhatli olmalarını sağlayabilirsiniz!

 

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.