Daha çok protein tüketmeniz ihtiyaç duyulan 6 durum

02.02.2022
Daha çok protein tüketmeniz ihtiyaç duyulan 6 durumSıhhatli ve kuvvetli hareketli kalmak için tertipli olarak tüketilmesi ihtiyaç duyulan proteinlerin yokluğunda vücut ciddi sıhhat problemlerine yatkın hale gelir. İşte daha çok protein almanız ihtiyaç duyulan durumlar.


Daha fazla protein tüketmeniz gereken 6 durum

Proteinler mühim bir makro besindir. Sıhhatli, kuvvetli ve hareketli kalmak için proteinler tertipli olarak gıdalarla alınmalıdır. Vücut rejimden kafi protein alamazsa kendi kaynaklarını, çoğu zaman etken kas kütlesini tüketir. Protein eksikliği vücudu katabolizmaya (kas hacminin bozulmasına) yönlendirir ve bu şekilde bir durum uzun solukta vücuda zarar verir.

Proteinler vücuttaki bir çok fizyolojik süreçte yer alır. Kasların, tendonların, bağların, organların yapı taşlarıdır, enzimatik süreçlerde yer alır, çeşitli hormonal düzenlemelere katılır, bağışıklık sisteminin muntazam işleyişi için gereklidir, vücut içi asit-baz dengesinin korunmasına destek sağlar ve enerji üretimine katılır.

Daha fazla protein tüketmeniz gereken 6 durum #1

GÜNLÜK PROTEİN İHTİYACI

Uzmanlar, günde minimum 0,8 gr/kilogram protein alınmasını önermektedir. Bu, 70 kilogram olan ve oldukca hareketli olmayan bir yaşam tarzında yaşayan biri için günde 56 gr protein anlamına gelir.

Sadece bu gerekseme değişebilir. Düzgüsel vücut ağırlığına haiz, gün içinde oldukca etken olmayan bir insansanız, günlük 0,8-1,3 g/kilogram protein alımı kafi olacaktır. Fizyolojik olarak aktifseniz ve kas kütlenizi korumak istiyorsanız günlük protein alımınız 1.4-1.6 g/kilogram olabilir. Kas kütlesini çoğaltmak istiyorsanız, protein alımınız günde 1,6-2.2 g/kilogram olabilir.

Daha çok protein almak için ana sebep, vücudun düzgüsel işyelişinin devam edebilmesidir. Egzersiz yaptıktan sonrasında protein rezervlerinizi iyi bir halde yenilenirsiniz, gerilmiş ve bitkin olmazsınız, etken kas kütlenizi korur yada arttırırsınız ve yaygın hastalıklara karşı dirençli olmuş olursunuz. Daha yüksek protein alımı, bilhassa ileri yaşlarındaki yetişkinlerin yaşam standardını direkt etkileyerek çeşitli hastalıkların riskini azaltır. Zayıflamaya çalışırken, proteinlerin pozitif bir özelliği, mesela aşırı yeme ataklarını yada sağlıksız gıdaların sık tüketimini önleyebilen uzun süre tok tutma yetenekleridir.

Daha fazla protein tüketmeniz gereken 6 durum #2

DOĞAL OLARAK PROTEİN ALIMININ ARTMASI GEREKEN DURUMLAR

Organik olarak protein eksikliğine daha yatkın olan insan grupları vardır. Artan protein alımı osteoporozu (kemik dokusunun incelmesi) yada sarkopeniyi (iskelet kası hasarı) önler, kas kütlesini korumak daha azca düşme riski, daha iyi hareketlilik anlamına gelebilir, bu yüzden ileri yaşlarındaki yetişkinler kesinlikle daha çok protein tüketmelidir. Ek olarak hamile bayanlar uygun doku gelişimi ve büyümesi için daha çok proteine gerekseme duyarlar. Hamilelikte ideal protein alımı günde 1.2-1.5 g/kilogram aralığındadır.

Sporcuların da protein ihtiyacı yükselir. Artan protein alımı, egzersiz sonrası yenilenme üstünde pozitif bir etkiye haizdir ve etken kas kütlesini korumak için gereklidir. Buluğluk döneminde uygun gelişme ve gelişme için de daha çok protein gereklidir.

Bu organik süreçler haricinde vücudun daha çok proteine gereksinim duyan değişik durumlar da vardır.

Daha fazla protein tüketmeniz gereken 6 durum #3

DAHA FAZLA PROTEİN TÜKETMENİZ GEREKEN 6 DURUM

Protein eksikliğinde emareler yavaş yavaş ortaya çıkmaya adım atar. Protein eksikliğinde genel olarak bitkinlik, konsantrasyon kaybı, kas ve eklem ağrısı ve yaygın hastalıklara yatkınlık görülür. Bu durumlar, daha yüksek protein alımının lüzumlu olduğu durumları bilerek önlenebilir.

İşte daha çok protein alınması ihtiyaç duyulan 6 durum:

Enerji Alımını Azaltmaya Çalışmak

Proteinin doyurma kabiliyeti, aşırı yeme ile savaşmanıza destek sağlar. Bundan dolayı düşük kaliteli yiyeceklerin yardımıyla enerji alımını artırmazsınız. Her öğünde protein tüketerek iyi bir tokluk sağlayabilirsiniz.

Fizyolojik Olarak Sıkıntılı Bir İş Yapmak yada Oldukca Çalışmak

Daha yüksek fizyolojik talepler, kas dokusunu iyileştirmek, büyütmek ve daha iyi konsantrasyon için daha çok protein ihtiyacı gerektirir.

Kardiyo Egzersizleri Yapmak

Koşma, yüzme, yürüyüş ve ip atlama şeklinde kardiyo egzersizleri yapıyorsanız, kesinlikle daha çok proteine gerekseme duyarsınız. Günlük olarak yaptığınız tüm aktiviteleri göz önünde bulundurarak protein ihtiyacınız olan şeyi karşılamanız önerilir.

Stresli Bir Durum Beklemek yada Yaşamak

Stres hormonları kataboliktir, şu demek oluyor ki kas hacminin parçalanmasını teşvik eder. Artan protein alımı katabolik süreçleri önlemede, hatta stresin kendisini hafifletmede bile pozitif bir etkiye haizdir.

Bir Yaralanma Yaşamak

Artan protein alımı yanıkların yada yaraların iyileşmesi üstünde pozitif bir etkiye haizdir. Kolajen ve arginin şeklinde amino asitler bu süreçte gereklidir.

Çoğunlukla Bitkisel Protein Kaynakları Tüketmek

Vegan ve vejeteryanlardaki bitkisel protein kaynakları çoğu zaman hayvansal protein kadar yararlı değildir, bu yüzden toplam protein alımı daha yüksek olmalıdır ve protein kaynaklarının birleştirilmesi önerilir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.