Danimarka’da gezilecek yerler nerelerdir?

Hem eğlenceli anlara hem de stresten uzak dinlenebileceğiniz keyifli zamanlara kucak açan bir gezi rotası oluştururken Danimarka’da hayal …

16.07.2021
Danimarka’da gezilecek yerler nerelerdir?

Hem eğlenceli anlara hem de stresten uzak dinlenebileceğiniz keyifli zamanlara kucak açan bir gezi rotası oluştururken Danimarka’da hayal kırıklığına uğrama şansınız neredeyse sıfır! Peki, Danimarka nerededir, gezilecek yerler nerelerdir? İşte cevaplar…

Yaz aylarının kavurucu sıcağında serin bir atmosferin hâkim olduğu bir yerlere gitmeyi planlıyorsanız; Danimarka tam da aradığınız yer! Güneşin tepede olduğu şu günlerde kalabalıktan uzak, doğa ve tarihin iç içe olduğu bir yer olan Danimarka, seyahat planlarınızı oluştururken listenizin en üst sırasında yer almalı. Avrupa’nın en soğuk iklimli ülkelerinden biri olarak karşımıza çıkan Danimarka, İskandinav ülkesidir. Doğanın ihtişamlı güzelliğini gözler önüne seren bu Kuzey Avrupa ülkesi, seyahat severler için her mevsim bambaşka bir deneyim sunmaktadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra; hoşgörülü insanları ve kültürel yapısıyla da Danimarka göz önüne çıkmaktadır.Gelin, Danimarka’da gezilecek yerleri birlikte keşfedelim.

KÜÇÜK DENİZKIZI HEYKELİ 

Danimarka’nın başkenti olan Kopenhag’ın adeta bir simgesi haline gelen “Küçük Denizkızı Heykeli” Langelinie Liman’ında yer almaktadır. Bu sanat harikası eser heykeltraş Edvard Eriksen tarafından 1913 yılında bronz ve granit kullanılarak tasarlanmıştır. Heykelin asıl ilham kaynağına gelecek olursak; Dünyaca ünlü yazar Hans Christian Andersen’in “Küçük Denizkızı” masalını hatırlamanız yeterlidir.


104 yıllık tarihi geçmişiyle yabancı ve yerli turistlerin odak noktası haline gelen heykeli yılda 1 milyon civarı turistin ziyaret ettiği bilinmektedir.

TİVOLİ BAHÇELERİ

Bir masal diyarının içerisinde ufak bir yolculuğa çıkma şansımız olsa harika olmaz mıydı? Kulağa imkânsız gibi görünse de aslında böyle bir hayali Danimarka’da gerçekleştirmek mümkün. Tivoli Bahçeleri, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yer almaktadır. Şehrin göbeğinde yer alan Tivoli Bahçeleri, bir çocukluk hayalinin dünyaya yansımış halidir. 


Avrupa’da en çok ziyaret edilen 4’üncü park olma özelliğini taşıyan Tivoli, 1843’te George Carstensen tarafından kurulmuştur. 


Tivoli Bahçelerinin bir kısmında 100 bin farklı çiçek türüne ev sahipliği yapan göz alıcı minyatür bahçeler, rengârenk bir dünyanın kapısını aralamaktadır. 

EGESKOV ŞATOSU

Danimarka’nın en görkemli ve en ihtişamlı yapılarından biri olan Egeskov Şatosu, Avrupa’nın en iyi korunmuş Rönesans şatosu olarak nitelendirilmektedir. Danimarka’nın Fyn Adası’nın güneyinde yer alan bu muazzam şato, 1554 yılında Frands Brackenhaus tarafından inşa edilmiştir. 


1959 yılında yapılan yenileme çalışmalarıyla ziyaretçilere açılan Egeskov Şatosu’nun içerisinde yer alan Banket Salonu, dekorasyonuyla şatonun en popüler alanlarından biridir.


Egeskov Şatosu çevresindeki 200.000 metrekarelik alanda bir park bulunmaktadır. Çeşitli bitkilere ev sahipliği yapan bu park, doğanın içerisinde sakinliği ziyaretçilere sunuyor.


Birçok müzeyi de görebileceğiniz Egeskov Şatosunda; bakkal müzesi, oyuncak bebek müzesi, klasik araba ve uçak müzesi gibi müzelere rastlayabilirsiniz.

MØNS KLİNT

Göz alıcı bir manzaranın içerisinde hayranlık uyandıran görüntülere şahit olmak isterseniz; Danimarka’nın en güzel yerlerinden biri olan Møns Klint’i mutlaka görmelisiniz. Deniz seviyesinin 120 metre yüksekliğinde yer alan 6 kilometrelik kireç taşı uçurumunun kenarında durmak, bambaşka bir duyguya kucak açmanızı sağlayacak.

Yeşilliğin tam ortasında uzun doğa yürüyüşleri ve bisiklete sürme imkânı tanıyan Møns Klint, doğa tutkunları için harika bir yerdir.

HANS CHRİSTİAN ANDERSEN EVİ VE MÜZESİ

160 dile çevrilen Andersen masallarını çocukluk günlerinizde sıklıkla duymuşsunuzdur. Andersen masalları ile hayal dünyamızın sınırlarını zorlarken, çocukluğumuzun en güzel anlarını yaşadığımız günlere dönüyoruz. İşte o muhteşem masalların yazarı olan Hans Christian Andersen’in Danimarkalı olduğunu biliyor muydunuz?

“Çirkin Ördek Yavrusu” gibi birbirinden özel masallara hayat veren Andersen’in evi 1908 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Eğer yazarın hayatında yer edinmiş izleri görmek isterseniz Danimarka Odense’de yer alan müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

KRONBORG KALESİ

Köklü tarihiyle dikkatleri üzerine çeken Danimarka’da sayısız kale bulunmaktadır. Ancak hepsinden farklı bir atmosfere sahip olan Kronborg Kalesi’nin Shakespeare’in ünlü yapıtı “Hamlet”in ilham kaynağı olduğu söylenmektedir.


Shakespeare’in bu görkemli kaleyi hiç ziyaret etmediği bilinse de, Danimarkalı tarihçi Grammaticus’dan birçok hikâye duymasının etkili olduğu düşünülüyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.