Demir eksikliğinin dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan 10 emaresi

23.04.2022
Demir eksikliğinin dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan 10 emaresiVücuttaki tüm süreçlere katılan ve tüm hücrelerde bulunan demir, eksikliği durumunda birçok değişik sıhhat sorununa yol açabiliyor. İşte demir eksikliğinin sebepleri ve en yaygın 10 emaresi.


Demir eksikliğinin dikkat edilmesi gereken 10 belirtisi

Demir eksikliği, dünyadaki en yaygın beslenme eksikliğidir. Bilhassa hanımefendileri etkisinde bırakır. Demir, insan vücudu için lüzumlu minerallerden biridir ve tüm hücre tiplerinde bulunur. Demir eksikliği, vücuttaki tüm fizyolojik işlevleri etkisinde bırakır ve sıhhat problemlerine niçin olur.

İnsan vücudu demirin büyük bir bölümünü meblağ, sadece telafi edilmesi ihtiyaç duyulan günlük kayıplar da vardır. Averaj olarak, bir erişkin vücudunda 1 ila 3 gr içinde demir depolanır. Ölü hücrelerin atılımıyla her gün ortalama 1 mg demir kaybedilir. Menopoz öncesi hanımefendilerin averaj günlük kayıpları ortalama 2 mg’dır. Gelişme ve buluğluk döneminde devamlı artan demir ihtiyacı olur. Ek olarak plasenta ve fetüsün gelişimi için hamile hanımefendilerin hamilelik esnasında yüksek demir ihtiyacı vardır.

Demir için averaj günlük gereksinim erişkin bir adam için 7 mg ve erişkin bir bayan için 12 mg’dır. Bu değerler tavsiye edilen minimum alım değerleridir.

Demir eksikliğinin dikkat edilmesi gereken 10 belirtisi #1

Demir vücutta ne için kullanılır?

Demir, insan vücudunun temel işlevlerinde yer alır. Ana işlevi, kandaki oksijenin taşınması ve oksijenin kasta depolanmasıdır.

Demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir protein olan hemoglobinin bir bileşenidir. Bu protein, oksijenin akciğerlerden tüm organlara taşınmasına destek verir. Demir olmadan insan vücudu hemoglobin oluşturamaz ve bu yüzden artık bu dirimsel taşıma işlevini yerine getiremez.

Hemoglobinde olduğu şeklinde demir başka bir proteinin yapısına daha girer: Miyoglobin. Miyoglobin, kaslarda oksijen depolamaktan mesuldür. Bu depolama, uzun soluklu fizyolojik aktivite esnasında kasların kafi oksijenlenmesini sağlar.

İnsan vücudunda bulunan demirin üçte ikisi dolaşımdaki kırmızı kan hücrelerinin hemoglobininde bulunur ve yüzde 15’i kaslardaki miyoglobine bağlı bulunur. Demirin geri kalan yüzde 8’i, vücudun gerekseme duyduğu enerjiyi sağlamak için oksidatif metabolizma reaksiyonlarına katılır. Demir ek olarak dokulardaki demir akışlarını denetim ederek bağışıklığın korunmasında rol oynar.

Demir eksikliğinin dikkat edilmesi gereken 10 belirtisi #2

Demir eksikliğinin sebepleri

Demir eksikliği, uzun bir süre süresince vücudun gereksinimlerini karşılayacak demirin alınmaması ve demir depoları kafi gelmediğinde ortaya çıkar. Demir eksikliğinin ortaya çıkmasının birkaç değişik sebebi vardır.

Kronik kan kaybı (hanımlarda menstrüasyon şeklinde), paraziter hastalıklar ve bağırsaklarda gizli saklı kanama demir eksikliğine niçin olabilir. Daha yüksek demir ihtiyacına yol açan durumlar da demir eksikliğinin sebebi olabilir. Hamilelikte plasentanın gelişmesiyle beraber, gelişme döneminde, buluğluk döneminde bilhassa büyümeye ek olarak tane gören genç kızlarda demir ihtiyacı artar.

Yoğun fizyolojik egzersizler de demir ihtiyacını artırır. Kas oksijenlenmesine daha çok gereksinim duyulan dayanıklılık sporlarında oldukca fazla demire gereksinim duyulur. Bundan dolayı de demir eksikliği yaşanabilir.

Düşük demir alımı da demir eksikliğine neden olur. Bilhassa yeterince çeşitli olmayan bir rejim demir eksikliğine niçin olabilir.

Demir eksikliğinin dikkat edilmesi gereken 10 belirtisi #3

Demir eksikliğinin 10 emaresi

Demir eksikliğinin ana sonucu dolaşımdaki hemoglobin miktarının azalması olan anemidir. Anemi , kandaki hemoglobin düşüşü ile tanımlanır. Kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin oksijeni akciğerlerden organlara taşır. Anemilerin yüzde 50’si, dünya genelinde ortalama 1 milyar insanı etkileyen demir eksikliği anemisidir.

Anemi olsun ya da olmasın, demir eksikliğinin emarelerine dikkat edilmelidir.

1. Bitkin ve zayıf duymak

Bitkinlik demir eksikliğinni en yaygın emaresidir. Peki, bu yorgunluğun sebebi nedir? Yorgunluğun sebebi vücudunuzda dolaşan oksijen eksikliğidir. Aneminiz olduğunda, dirimsel organlara oksijen taşımak için daha azca kan hücreniz olur. Bu oksijen eksikliği bitkinlik, baş ağrısı ve halsizlik şeklinde emarelere niçin olur.

2. Egzersiz esnasında nefes darlığı

Demir eksikliği durumunda vücudunuz etken olduğunda gerekseme duyduğu oksijeni alması zor olsa gerek. Bundan dolayı demir eksikliğinin en yaygın emarelerinden biri, yapılabilen egzersiz seviyelerinin azalmasıdır. Demir eksikliğinde, birkaç ay ilkin zorluk çekmeden yapabildiğiniz tempolu bir yürüyüş esnasında nefesiniz kesilebilir.

3. Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu adında olan bir durum, ayaklarınızı hareket ettirmek için bilinçsiz bir dürtü ile sonuçlanan bir karıncalanma hissi yaratır ve bu da çoğu zaman uykusuzluğa ve geceleri huzursuzluğa niçin olur. Bu, demir eksikliğinin en olağan dışı emarelerinden biridir.

4. Eller ve ayaklarda soğukluk

Vücut azalan kırmızı kan hücrelerini kalp, beyin ve karaciğer şeklinde en mühim bölgelere yönlendirdiğinden, soğuk el ve ayaklar demir eksikliği yaşandığının bir işaretidir.

5. Baş dönmesi hissi

Demir eksikliği anemisi baş dönmesine niçin olabilir. Baş dönmesi, vücudunuzun sizi uzanmaya ve kalbinize yada beyninize daha çok oksijen gitmesine izin vermeye çağırdığı bir işaret olabilir.

6. Acayip şeyler yiyecek istemek

Acayip şeyler yeme arzusu (pika olarak bilinir) da demir eksikliği anemisi emaresidir. Kil, buz ve toprak, insanların demir eksikliği yaşadığında ansızın yiyecek isteyebilecekleri olağandışı şeylerden bazılarıdır.

7. Daha sinirli duymak

Daha ilkin sizi asla rahatsız etmeyen şeyler sizi giderek daha çok rahatsız ediyorsa, demir takviyesine ihtiyacınız olabilir. Demir eksikliği vakalarında sinirlilik oldukça yaygındır. Bu durumun sebebi tam olarak bilinmemektedir sadece oksijen kaynağındaki azalma ile ilgili olabileceği düşünülmektedir.

8. Ağız yaraları

Diliniz ve ağzınız vücudunuzda neler olup bittiğinin iyi göstergeleridir. Ağzınızın her iki tarafındaki ağız ülserleri ve çatlaklar, demir eksikliğinin oldukça yaygın belirtileridir. Bu, ağza giden kan akışındaki azalmadan oluşur.

9. Cilt, saç ve tırnak sorunları

Vücudun, oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bir protein olan hemoglobini yapmak için demire ihtiyacı vardır. Demir eksikliğiniz var ise hemoglobin seviyeleriniz düşer ve netice olarak normalden daha solgun görünürsünüz. Cildiniz vücudunuzun solan tek parçası değildir, diş etleriniz, göz kapaklarınızın iç kısmı yada dudaklarınız ve tırnaklarınız da solgunlaşabilir.

Demir eksikliği vakalarında olağandışı olmayan bir başka emare de kaşık tırnaktır (koilonişya). Tırnaklar kırılgan hale gelir, kolayca çatlar ve şekilleri değişmiş olur. Başka bir emare de tırnaklarda çeşitli çizgilerin belirmesidir.

Demir eksikliği saç dökülmelerine de niçin olabilir, şu sebeple saç köklerine kafi oksijen gidemez.

10. Baş ağrısı

Tertipli olarak baş ağrısı çekiyorsanız, demir eksikliği anemisi bunun sebebi olabilir. Aneminiz olduğunda, dirimsel organlara oksijen vermek için daha azca kan hücreniz olur. Bu oksijen eksikliği baş ağrısı şeklinde durumlara niçin olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.