Dengeli bir rejimle tekrardan başlayın! Formda kalmak için 5 ipucu

16.09.2022
Dengeli bir rejimle tekrardan başlayın! Formda kalmak için 5 ipucu


Sıhhatli bir yaşam tarzına giden ilk adımın sıhhatli beslenme bulunduğunu belirten uzmanlar, formda kalmak için iyi alışkanlıkların benimsenmesi icap ettiğini söylüyor. İşte formda kalmak için 5 ipucu…

Dengeli bir diyetle yeniden başlayın! Formda kalmak için 5 ipucu

Doğru beslenme, sıhhatli bir yaşam tarzının muhteşem bir başlangıç ​​noktasıdır. Peki, sıhhatli ve dengeli beslenmeyi yanlış beslenmeden ayıran nedir? Aradaki fark, uygun vitamin ve minerallerin beslenme yöntemiyle doğru dozda alınmasında yatmaktadır.

Doğru bir rejimden başlayarak formda kalmak için kısa sürede muhteşem bir yaşam seçimi haline gelebilecek bir ipucu sıralaması hazırladık.

İşte formda kalmak için 5 ipucu.

Dengeli bir diyetle yeniden başlayın! Formda kalmak için 5 ipucu #1

1. Günü ana öğüne ve atıştırmalıklara ayırın

Dengeli bir rejim için gün ana öğünlere bölünmelidir. Toplam kalori bölümünü kahvaltı yüzde 20, öğle yemeği yüzde 35 ve akşam yemeği yüzde 25 olmak suretiyle yapabilirsiniz. Sabah ile öğle içinde bir ara öğün (yüzde 10) ve öğleden sonrasında bir ara öğün (yüzde 10) olmak suretiyle iki ara öğün de yapabilirsiniz.

Her öğün, ideal olarak her yiyecek grubundan içermelidir. Enerji, yararlı olabilecek gıdalardan alınmalıdır.

Dengeli bir diyetle yeniden başlayın! Formda kalmak için 5 ipucu #2

2. Gıdaları zekice dağıtın

Dengeli bir rejim, vücudun çeşitli günlük aktiviteleri gerçekleştirmesi için lüzumlu tüm makro gıdaları ve lüzumlu maddeleri içermelidir. Proteinler, karbonhidratlar ve yağlar, değişik biyokimyasal yollarla da olsa vücuda doğru oranda enerji sağlamak için güvenilir maddelerdir.

Günlük olarak şunları tüketin:

– Et, balık, süt, yumurta, baklagiller, tahıllar, kuruyemişlerde kolaylıkla bulunabilen yüzde 10-20 protein.

– Yüzde 50-60 karbonhidrat, kepekli un, pirinç, patates, tahıllar, baklagiller, sebzeler ve meyveler benzer biçimde ürünlerin alımı yöntemiyle lüzumlu enerjiyi sağlar.

– Katı yada sıvı formdaki, bitkisel yada hayvansal kaynaklı yağlar yüzde 25-35.

Günlük kalorilerinizi proteinler, karbonhidratlar ve yağlar içinde iyi mi böleceğinizi ve gün süresince enerji ihtiyacınız olan şeyleri iyi mi karşılayacağınızı öğrenmek için bir beslenme uzmanından yardım alabilirsiniz.

Dengeli bir diyetle yeniden başlayın! Formda kalmak için 5 ipucu #3

3. Kafi su için

Sıhhatli ve dengeli bir rejimde doğru oranda su (günde ortalama 1,5-2 litre) sağlığınızı korumak için noksan olmamalıdır. Bu yüzden sık sık, azca oranda ve yavaş içmek önemlidir.

Ek olarak sudan varlıklı besinler tüketmenin vücudu arındırmaya ve toksin birikimini azaltmaya da destek bulunduğunu ihmal etmeyin.

Ek olarak, bilhassa egzersiz yapıyorsanız terlemeyle kaybedilen su ve mineralleri yerine koymak için kafi su tüketimi oldukca önemlidir.

Dengeli bir diyetle yeniden başlayın! Formda kalmak için 5 ipucu #4

4. Şeker ve tuzu azaltın

Dengeli bir rejim için birçok sıhhatli yiyecek vardır. Sıhhatli bir rejime devam etmek için tansiyonu yükselten ve kalp ve damar hastalıkları riskini artıran tuz kullanımını azaltmaya çalışın. Günlük tuz tüketimi 5 gramı (1 çay kaşığı) geçmemelidir. Birçok işlenmiş besin yüksek oranda tuz ihtiva ettiği için bu tür ürünlerden uzak durulmalıdır.

Aynı şekilde uzun solukta tüm vücuda zarar verebilecek alkollü ve şekerli içeceklerin tüketimi de bırakılmalıdır.

Dengeli bir diyetle yeniden başlayın! Formda kalmak için 5 ipucu #5

5. Kendi takviminizi oluşturun

Sıhhatli ve etken bir yaşam tarzına eşlik edecek dengeli ve çeşitli bir rejimle kendi haftalık takviminizi düzenlemek hakikaten yararlı olabilir.

Mesela her öğünde meyve, sebze yada tahıl tüketmeyi, her gün süt, yoğurt, yumurta ve her hafta balık, et, baklagiller yiyebileceğiniz bir sıralama ve takvim oluşturun.

Bu, size ne yediğinizi ve hedefinize ulaşabilmeniz için ne yemeniz icap ettiğini gösterecektir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.