Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda, devir teslim töreni gerçekleşti

19.08.2022
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda, devir teslim töreni gerçekleşti


Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın emekliye ayrılması dolaysıyla, devir teslim töreni gerçekleştirildi. Oramiral Adnan Özbal, görevini Oramiral Ercüment Tatlıoğlu’na devretti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda, devir teslim töreni gerçekleşti

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda devir-teslim töreni gerçekleştirildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, emekliye ayrılması sebebiyle görevini Oramiral Ercüment Tatlıoğulu’na devretti.

Törene Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve oldukca sayıda askeri personel katıldı. Merasim Mangasını selamlayan Bakan Akar’ın onur defterini imzaladı.

“Komutanımızın hizmetleri saygıyla anılacaktır”

Törende konuşan Bakan Akar, Denizlere sığmayan Deniz Kuvvetleri Komutanımızın yapmış olduğu bu hizmetler daima büyük bir saygıyla, büyük bir hatıra olarak fotoğraflarda, videolarda ve insanların hafızasında bireysel ve kurumsal hafızada kesinlikle yaşatılacak ve saygıyla anılacaktır. Bu şekilde bir dönemde Deniz ve Hava Kuvvetleri’ni komuta etmek hakkaten ayrıcalıktır. Hakikaten ne kadar bilgisi, tecrübesi var ise arkadaşlarımın bunların hepsini vatan için millet için bayrak için Cumhuriyet için kullanma fırsatı oldu. Bu zamanda ülkemizin, milletimizin, devletimizin hak, ilgi ve menfaatlerini kollamak ve korumak için ölürsek şehit, kalırsak gazi anlayışıyla karada, denizde, havada oldukca ciddi, yoğun, anlamlı, kapsamlı, bilgili bir savaşım yapılmıştır. açıklamasında bulunmuş oldu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de görevi devreden ve devralan tabanca dostlarını kutlama ederek, Asil milletimizin birlik ve beraberliği ile devletimizin bölünmez bütünlüğünü korumak için ömrünün büyük bölümünde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet etmiş kahraman tabanca arkadaşlarımızın vazife devir tesliminde sevinçlerine şahitlik etmenin mutluluğu içerisindeyiz. Alınan kararların milletimiz, devletimiz, Silahlı Kuvvetlerimizin üyeleri ve aileleri için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. diye konuştu.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı nda, devir teslim töreni gerçekleşti #1

“Şerefle taşıdığım üniformama veda ediyorum”

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı brövesini Oramiral Ercüment Tatlıoğlu’na devreden Oramiral Adnan Özbal,Deniz lisesi talebesi olarak 1973 senesinde 15 yaşlarında Heybeliada’da başladığım askerlik ve bahriye hayatına, 49 yıl süresince şerefle taşıdığım üniformama, 30 Ağustos 2022 zamanı itibarıyla veda ediyorum. 2020 senesinde tüm zamanların rekoru kırılarak 200 bin saat seyir icra edilmiş, TCG GİRESUN gemimiz 182 gün asla karaya ayak basmadan vazife icra etmiş, aynı yıl Doğu Akdeniz’de 82 gün süreyle Oruç Reis araştırma gemisine refakat ve koruma görevi başarıyla yerine getirilmiştir. Libya Vazife Grubuyla dost unsurlara destek sağlanmış, Karadeniz’de mayına karşı tedbirler başarıyla uygulanmıştır. ifadelerini kullandı.

“Daha ileriye taşımak önceliğimiz”

Brövesi takılan Oramiral Tatlıoğlu ise bir deniz ülkesi olan Türkiye’nin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine atandığından dolayı gurur duyduğunu belirtti.

Oramiral Tatlıoğlu, mevcut güvenlik ortamı göz önünde bulundurulduğunda denizlerdeki hak ve menfaatlerin layıkıyla korunabilmesi için Deniz Kuvvetleri’nin her zamankinden daha etkin, caydırıcı ve saygı duyulan olması icap ettiğini altını çizdi. Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, “Bu bilinçle Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği muhteşem ve kadir bir Türk birliğine malik olmak hedefi doğrultusunda bugüne dek olduğu şeklinde bundan sonrasında da Deniz Kuvvetlerimizi her bakımdan oldukca daha ileri seviyeye taşımak birinci öncelikli görevimiz olacaktır.” değerlendirmesini yapmış oldu.

DHA’nın haberine nazaran, törenin sonunda Oramiral Tatlıoğlu, Oramiral Özbal’a, görevi süresince kullandığı ‘Komutanlık Forsu’nu armağan etti. Ulusal Müdafa Bakanı Akar da Oramiral Özbal’a hizmet anısı şilti ve hizmet belgesi takdim etti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı nda, devir teslim töreni gerçekleşti #2

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı nda, devir teslim töreni gerçekleşti #3

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı nda, devir teslim töreni gerçekleşti #4

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı nda, devir teslim töreni gerçekleşti #5

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.