Depremde ziyan olan baz istasyonu sayısı açıklandı!

12.02.2023
Depremde ziyan olan baz istasyonu sayısı açıklandı!


Türkiye, depremin yaralarını sarmaya devam ediyor. Facianın beşinci gününde kurtarma emekleri hala devam ederken, temel gıda ve kontakt benzer halde gereksinimleri gidermek için emek harcamalar sürüyor. Bildiğiniz suretiyle bilhassa kontakt bölgede büyük bir sorun haline gelmişti. Baz istasyonlarındaki hasarlar ve yoğunluk nedenli aksamalar, hem ekiplerin hem de yıkıntı altındakilerin iletişimini zorlaştırdı. Son olarak Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone baz istasyonları ile ilgili son durumu paylaştı. İşte ayrıntılar…

1.400’den fazlası onarılarak tekrardan devreye sokuldu!

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone tarafınca meydana getirilen ortak açıklamaya nazaran, bölgede 8.900 baz istasyonu bunuluyordu. Zelzele anında pek oldukca yapı benzer halde bu istasyonların da bir kısmı ziyan oldu. 1400 adedi hasar alarak kullanılamaz hale geldi. Oldukça ciddi bu sayıya bir de yoğunluk eklenince kontakt ciddi anlamda ziyan oldu. Şu ana kadar bu istasyonların yüzde 90’ı onarım edildi. Meydana getirilen açıklamanın tamamı ise şu şekilde:

Ülkemizi derin üzüntüye boğan depremden bölgedeki çalışanları ve teknik donanımları ile etkilenen operatörler kontakt kapasitesinin artması için ilk günden itibaren çalışmalarına devam ediyor. Depremler sonrasında, bölgedeki çalışanlarının depremden etkilenmesi sebebiyle ilgili tüm illere personel ve lüzumlu ekipmanları sevk eden operatörler, bir taraftan hasar tespitleri yaparken bir taraftan da kesintiye uğrayan baz istasyonlarını çalışır vaziyete getirmek için çalıştılar. 

Adalet Bakanlığı harekete geçti: Depremde yıkılan binaların sorumlularına soruşturma!

Hakkaniyet Bakanlığı harekete geçti: Depremde yıkılan binaların sorumlularına soruşturma!

Hakkaniyet Bakanlığı, yapmış olduğu duyuruda yıkılan binalarla ilgili Zelzele Suçları Soruşturma Bürosu kurulacağını deklare etti.

Öte taraftan, depremin ağır hasara ve yıkıma uğrattığı birçok bina benzer halde baz istasyonları da hem yıkıma uğrarken hem de elektrik enerjisi sağlanamaması benzer halde etkenler sebebiyle kontakt kesintisi yaşadı. Operatörler iletişimi ayağa kaldırmak adına, bölgedeki personelini diğeri illerden gelen çalışanlar ile takviye ederken, yıkılan baz istasyonlarının yerine mobil baz istasyonları sağladılar ve enerji kesintisi yaşayan mevcut baz istasyonları için de üreteç ve gezici enerji kaynaklarını Türkiye’nin dört bir yanından temin ettiler. 

Toplumsal medya uygulamaları üstünden meydana getirilen bölgedeki tüm kontakt üye operatörlerimizin altyapılarıyla sağlanmıştır.Enerjisiz kalan, yıkılan ve ağır hasar alan baz istasyonlarının bölgede tam kapasiteyle hizmet verilmesini zorlaştırsa da birçok alternatif emek verme gerçekleştirilmiştir. Lojistik, hava muhalefeti ve bölgede yaşanmış olan yıkım benzer halde tüm Türkiye’yi etkileyen şartlar çerçevesinde bölgede şu ana kadar meydana getirilen iyileştirme emekleri şu şekildedir: 

  • Bölgede bulunan 8.900 baz istasyonundan, depremde hasar gören ve çalışamaz hale gelen 1.400’den fazlası onarılarak tekrardan devreye sokulmuştur. Bölgedeki baz istasyonlarının %90’ı hizmet verir durumdadır.
  • Enerji ihtiyacının karşılanması için bölgeye sevk edilen toplam üreteç sayısı 3.500’ün üzerindendir. 
  • Bölgede hasar görmüş, kullanılamayacak hale gelmiş baz istasyonların yokluğunu gidermek suretiyle halihazırda bölgeye toplam 241 mobil baz istasyonu sevk edilmiştir. Mobil baz istasyonları ortak kontakt altyapısı sağlamakta olup üyelerimiz tarafınca değişik lokasyonlarda vatandaşların gereksinimlerini optimum düzeyde karşılamaktadır
  • Bölgede iletişimin devamlılığını temin etmek için toplam 1.830 saha çalışanı 7/24 vazife yapmaktadır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.