Depresyona karşı etkili 8 ipucu

05.10.2022
Depresyona karşı etkili 8 ipucu


Bazen her insanın başına gelebilen depresyon durumu, belirli yaşam seçimi alışkanlıkları ve doğru ipuçlarıyla etkili bir halde yönetilebiliyor. İşte depresyonla savaşmak için etkili 8 ipucu…

Depresyona karşı etkili 8 ipucu

Dünya Sıhhat Örgütü tarafınca gösterilen verilere nazaran, toplam dünya nüfusunun ortalama yüzde 5’i depresyonla savaşım ediyor.

Depresyon; üzüntü, ilgi kaybı, kendine güvensizlik, iştahsızlık, uyumakta güçlük ve yetersiz konsantrasyon benzer biçimde emarelerle kendini gösteren ve çoğu zaman uzun süre devam eden bir hastalıktır.

Bu tür durumlarda yardım isteyin, şu sebeple bazı duygu ve emareleri yaşamanız durumunda yapılacak en iyi şey, bir uzmanla iletişime geçmek ve tedavi aramaktır.

Bununla beraber, yaşamın devamlı güllük gülistanlık olmadığı ve her insanın bazı üzüntü yada depresyon anları yaşamasının kesinlikle düzgüsel olduğu da bir gerçektir. Bu tür durumlarda depresyonla organik yollarla savaşmak için ergonomik ve zihinsel ipuçlarını deneyebilirsiniz.

Davranışlarınızda, fizyolojik aktivitenizde, yaşam tarzınızda ve fikir tarzınızda yapacağınız değişimler, depresyona karşı savaşmanızı sağlayabilir.

İşte depresyonla savaşım etmek için 8 ipucu.

Depresyona karşı etkili 8 ipucu #1

Sıhhatli beslenin

Sıhhatli ve dengeli beslenmek, ruh halinin organik bir halde tekrardan iyileşmesine destek verir.

Ek olarak, yiyecek masasında depresyonla savaşmanıza destek olabilecek bazı yiyecekler vardır. Çikolata, somon ve omega 3 bakımından varlıklı tüm balıklar ve yumurtalar benzer biçimde stres düzenleyici maddeler içeren ve organik olarak serotonin seviyelerini yükseltmeye destek olan gıdalar vardır.

Depresyona karşı etkili 8 ipucu #2

Pozitif kalmaya çalışın

Direkt kendinizi sabote etmek ve depresif ruh hallerine neden olan zihinsel bir tutum göstermek, devamlı ihtimaller içinde en fena senaryoyu ve belirli bir durumda yanlış gidebilecek her şeyi düşünmeye neden olur.

Bunun yerine, bir adım geri atın ve hayata gerçekçi bir halde bakmaya çalışın. Sonuçta hiçbir süre dünyanın sonu değildir ve kimi zaman belirli durumların neticeleri sizi asla beklemediğiniz şekillerde şaşırtabilir.

Depresyona karşı etkili 8 ipucu #3

Negatif düşünceleri bırakın

Başınıza negatif bir şey geliyor ve onu neredeyse takıntılı bir halde kafanızda tekrardan mi yaşıyorsunuz? Başınıza gelenleri devamlı düşünmek ve takıntı haline getirmek, üzüntü ve hayal kırıklığını tekrardan yaşamanıza niçin olur.

Başınıza gelenler üstünde düşünmek sağlıklıdır, şu sebeple onları okumanıza ve gelecekte kendinizi aynı durumda bulmaktan iyi mi kaçınacağınızı anlamanıza olanak tanır. Sadece, takıntı haline gelen düşünceler kişinin kendi içindeki negatif deneyimi tekrardan yaşamasıdır.

Bu durum sizi depresyona sokma riski en yüksek olan tutumlardan biri olarak kabul edilir. Bu yüzden negatif durumları daha gerçekçi ve akılcı bir düşünceyle tekrardan yorumlayın.

Depresyona karşı etkili 8 ipucu #4

Pozitif şeylere odaklanın

Dünyaya bakma şekliniz ve başınıza gelen her şey, depresyon ataklarının yönetiminde büyük bir etkiye haizdir.

Kim bilir bilincinde olmadan, pozitif yönde şeylerden oldukça negatif şeylere odaklanmaya başlamışsınızdır. Şimdi durun ve her durumda iyi olanı arama alışkanlığı edinin.

Daima güçlenme mevzusunda ders veren iyi yada fena bir şey vardır.

Depresyona karşı etkili 8 ipucu #5

Kendinize karşı nazik olun

Kendinizi fena hissettiğinizde, işleri daha da kötüleştirme eğiliminde olmuş olursunuz. Daha da kötüsü, kendinizi suçlu hissedebilirsiniz ve kendinize oldukça yüklenebilirsiniz. Bu durumda depresyonla savaşmanıza destek olmazsınız, aksine daha oldukça depresyona girebilirsiniz.

Bu tür durumlarda size destek olabilecek şey, bir düşmanın değil bir arkadaşınızın olmasıdır. Kendinizin en iyi arkadaşı olmakla başlayın ve kendinizi yargılamadan ve yalnız negatif ve kendinize zarar veren bir görüş açısı kullanmadan yaptığınız eylemleri anlamaya çalışın.

Depresyona karşı etkili 8 ipucu #6

Anı yaşayın

Gelecek üstünde hiçbir gücünüz yok ve ne yazık ki geçmiş üstünde bile yok. Bu yüzden yarın ne olabileceği mevzusunda endişelenmek tamamen işe yaramaz. Ya da daha kötüsü dün olanlar için üzülmek hiçbir işe yaramaz.

Geçmişle ilgili iyi olan şey, geçmiş olmasıdır. Bunun için endişelenmeyi bırakırsanız, netice olarak ondan kurtulursuuz ve şimdiyi dolu dolu yaşamaya başlayabilirsiniz.

Daima şimdide kalmaya çalışın, şu sebeple yalnız oldukça daha kolay yönetilebilir değil, hem de geleceğinizin temellerini attığınız zamandır.

Depresyona karşı etkili 8 ipucu #7

Çevrenizle bağlantınızı kaybetmeyin

Kendinizi iyi durumda hissetmediğinizde, dış dünyaya tamamen kapatma eğilimi oldukça güçlüdür.

Gerçek şu ki, kendinizi yalıtmak sizi yalnız daha fena hissettirir. Evde yalnız kalmak, depresyonla savaşmanın iyi bir yolu değildir, hatta depresyonu kötüleştirme riski taşır.

Toplumsal bir hayata haiz olmak, size arkadaşlarınızdan destek alma ve enerjinizi tekrardan kazanma fırsatı verebilir.

Depresyona karşı etkili 8 ipucu #8

Bir rutin seçin ve takip edin

Günlük bir rutin oluşturmak ve buna bağlı kalmak oldukça önemlidir. Size bir düzenlilik ve istikrar duygusu verecektir, bu da depresyon durumunda oldukça destek verir.

Canınız istemiyorsa bile, her gün aynı saatte kalkın, tertipli saatlerde yiyecek yiyin, bir uyku düzeni oluşturun ve her gün minik de olsa bir egzersiz yapın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.