DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: Tepeden inmeyeceğiz, ilkin mahalleliye soracağız

15.04.2022
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: Tepeden inmeyeceğiz, ilkin mahalleliye soracağız


DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Bursa Reşat Oyal Kültür Parkı’ndaki bir toplumsal tesiste partisinin hazırladığı 101 maddelik ‘Mahalli Yönetimler ve Şehircilik Fiil Planı’nı tanıttı. Programda konuşan Babacan, mahalli yönetimlerde, yerinde yönetimi esas alacaklarının altını çizerek, “Türkiye, tek bir karar makamından, tek bir merciden yönetilemeyecek kadar büyük bir ülke. Yerinden yönetim, ülke kaynaklarının yerinde, verimli ve etkin kullanılabilmesini bununla beraber getirir. Yerinden yönetim, demokratik temsilin geliştirilmesini ve demokratik kültürün derinleştirilmesini sağlar. Tek tek bireylerin yönetimde daha fazlaca söz sahibi olmasını sağlar. DEVA Partisi iktidarında yerinden yönetim ilkesini esas alacağız. Milletin memnuniyetini esas alacağız” ifadelerini kullandı.

Mahalli yönetimlerde hazırladıkları projeleri mahalleliye danışarak yürürlüğe koyacaklarını vurgulayan Babacan, “Bu anlayışla, bayındır planları yapılırken Alevi yurttaşlarımızın yoğun yaşamış olduğu semtlerde cemevlerine mekan ayrılmasını sağlayacağız. Yerelde direkt demokrasi mekanizmalarını işleteceğiz. Belli başlı projeleri o bölgede oturan yurttaşlarımıza soracağız. E-devlet üstünden oylamalarını sağlayarak tercihlerini öğreneceğiz. Bir işi yaparken ilkin mahalleliye soracağız. Hiçbir vakit tepeden inmeci olmayacağız” diye konuştu.

Screenshot_10

‘DOĞAL AFET RİSKİ BULUNAN ALANLARA ÖNCELİK TANIYACAĞIZ’

Babacan, ‘Mahalli Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Fiil Planı’nda, şehirleri kültürel ve zamanı dokularını koruyarak tekrardan yapılandıracaklarını söyleyerek, “Kentsel yenilenmede naturel afet riski bulunan alanlara öncelik tanıyacağız. Banka konut kredi sistemini, kentsel yenilenmede, teşvik unsuru haline getireceğiz. Dar gelirli vatandaşımıza faizsiz yada düşük faizli uzun vadeli kredi temin edeceğiz. Gene dar gelirliler için konut edindirme teşvikleri belirleyeceğiz. Uygun koşullu toplumsal konut kiralama uygulamasını da hayata geçireceğiz. TOKİ’nin tek amacı vatandaşa toplumsal konut edindirmek olacak. Bu süreçte uygulayacağımız bir öteki projemizin adı da ‘Yıldız Şehirler.’ DEVA Partisi iktidarının birinci senesinde, Yıldız Şehirler kurulmasına yönelik araştırma çalışmalarına başlayacağız. İstanbul başta olmak suretiyle kentsel yenilenmenin tıkandığı büyükşehirleri yenilerken uydu şehirler oluşturacağız” açıklamasında bulunmuş oldu.

Screenshot_9

‘SÜRELİ HAYVAN BARINMA ALANLARINI YENİDEN DÜZENLEYECEĞİZ’

Başıboş sokak hayvanlarıyla ilgili projeler ürettiklerini belirten Babacan, “Son günlerde sıkça tartışılan bir mevzuyu da çözüme kavuşturacağız. Başıboş sokak hayvanlarının yönetimine dair mevcut aksaklıkları gidermek suretiyle en iyi uygulamalardan esinlenerek süreli hayvan barınma alanlarını tekrardan düzenleyeceğiz” dedi.

‘Mahalli Yönetimler ve Şehircilik Fiil Planı’ tanıtım toplantısı, DEVA Partisi Mahalli Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Candan Karlıtekin’in fiil planının detaylarını açıklamasıyla bitti.

(DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Erdoğan Erdoğan “müjde” diyerek duyurdu! Yeni destek paketi…
“Adam olan gelsin” demişti! Yeni görüntüler ortaya çıktı
Uçakta koli bandıyla bağlanmıştı! ABD'deki panik dolu uçuşta rekor ceza geldiUçakta koli bandıyla bağlanmıştı! ABD’deki ürkü dolu uçuşta üstün dereceli ceza geldiYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.