DEVA Partisi lideri Ali Babacan canlı yayında cüzdanından 200 TL çıkardı: 2009 senesinde 134 dolar ediyordu, bugün 9 dolar

16.03.2023
DEVA Partisi lideri Ali Babacan canlı yayında cüzdanından 200 TL çıkardı: 2009 senesinde 134 dolar ediyordu, bugün 9 dolar


Kemal Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı talibi olarak açıklayan Millet İttifakı’nın 6 ortağından kabul edilen DEVA Partisi’nin lideri Ali Babacan, TV100’de gösterilen Azca Ilkin Konuştum programında gazeteci Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtladı. “Millet İttifakı seçimi kazanacak” diyen Ali Babacan, “Biz hazırlıklıyız, yurttaşlarımız bunu anlıyor ve görüyor. Biz bu seçimi alacağız ve Türkiye’de demokrasi kazanacak” ifadelerini kullandı.

GÖREV DAĞILIMI NASIL OLACAK?

Vazife dağılımlarının altılı masada asla konuşulmadığını belirten Ali Babacan, “Partiler içinde hiçbir görüşülmüş mevzu yok. Biz yalnız ortak yönetim modelinin iyi mi olacağını anlattık ve açıkladık. Tek yaptığımız isimlendirme ortak cumhurbaşkanı adayımız. Onun dışındaki isimlendirmelerin tamamı süre içinde yapılacak. Bazı kilit siyaset noktalarının mümkünse eğer seçimden ilkin çalışılması, pozisyonlara gelecek arkadaşlarla ilgili kamuoyunun bilgilendirmesini yararlı bulurum. Seçimden ilkin Türkiye’yi hangi kadronun yöneteceğini vatandaşlar görürse iyi olur diye düşünüyorum. Bu devamlı kolay olmuyor, altı partinin ortaklaşa yönetiminden bahsediyoruz. Dolayısıyla benim arzum mümkün olduğunca fazlaca sayıda görevlendirmenin baştan açıklanması… Yurttaşlarımıza net öngörülebilir bir tabloyu sunmamız. Bu itimatı artıracaktır” şeklinde konuştu.

ali babacan 4

Altı partinin ortak mutabakatıyla hükümetin organizasyon şemasını belirlediklerini ifade eden Babacan, “Türkiye’de her alanda kurumları ayağa kaldırmak gerekiyor. Şundan dolayı devlet kurumları fazlaca zayıflatıldı. Kurumların ayağa kalkması maksimum bir aydır. Kaldı ki biz altı partinin ortak mutabakatıyla hükümetin organizasyon şemasını belirledik. Burada 20 tane bakanlık söz mevzusu. Biz Gömü ve Maliye bakanlığını ayırıyoruz”

CÜZDANINDAN 200 TL ÇIKARDI VE…

Durağan(durgun) gelirlinin tamamının fakirleştiğini ve orta direk diye bir kavramın kalmadığını ifade eden Babacan, canlı yayından cüzdanından 200 TL çıkararak gösterdi.

ali babacan 2

Babacan “200 Türk Lirası 2009’da tedavüle girdi. O dönem 134 dolar ediyordu. Bugün 9 dolar ediyor. 134 dolarlık paramız 9 dolara inmiş. Bunun sorumlusu kim? Niye bu para bu kadar kıymet yitirdi. Bu paranın kıymetini koruması ihtiyaç duyulan bağımsız bir Merkez Bankası’dır. Merkez Bankası birikmiş karının bir kısmını AFAD’a bağışlamış oldu. Aslına bakarsanız sen karını Gömü’ye devredeceksin, AFAD’ın esasen paraya ihtiyacı var ise Gömü ona verecek, AFAD’ta onu harcayacak. Kamu kurumlarının bağışı ne demek ya? Devlet sağ cebindekini çıkarıp, sol cebine koyuyor. Yoksul fazlaca daha yoksul oldu. Varlıklı daha varlıklı oldu. Orta direk diye bir şey kalmadı. 2002’de işini doğru meydana getiren insanları görevden alıp, ‘Bizlerden değil bunlar yerine bizim adamlarımızı koyalım’ deseydik asla Türkiye ekonomisini toparlayamazdık. Ben direndim, MB Başkanı ve yardımcılarını görevde tuttum” şeklinde konuştu.

ali babacan 3

“DEMEK Kİ ÜLKE İYİ YÖNETİLDİĞİNDE AYAĞA KALKIYOR”

Babacan, sözlerinin devamında “Gençler KYK burslarından biriktirdikleriyle Avrupa’da tren turu yapıyorlardı. Asla yaşamamış olsak bu ülke olmuyor, bizlerden bir şey çıkmıyor diyerek umutsuzluğa kapılabiliriz. Fakat değil… Iyi mi zamanında Türkiye, 10 yılda ulusal gelirini üçe katladıysa bunu yine yapabilir. O günden bu yana da ulusal gelir yarı yarıya düşmüş oldu. Demek ki bu ülke iyi yönetildiğinde ayağa kalkıyor. Bugün 22, 23, 24 yaşına doğru gelen gençlerimizde korkulu bir ümitsizlik var. Başka bir ülke arıyorlar kendilerine. Biz bunların hepsine hazırlanıyoruz, örnek olarak bir gencimiz işsizse 3 aylık, 6 aylık, 1 senelik istihdam garantili programlara dahil edeceğiz.” dedi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
AK Parti'de milletvekili aday adaylığı başvuru süresi uzatıldı!AK Parti’de milletvekili aday adaylığı müracaat süresi uzatıldı!
Marmara depreminin şiddetinin 9 olacağını söyledi mi?Marmara depreminin şiddetinin 9 olacağını söylemiş oldu mi?
İkisini peş peşe izletmişti! Tartışma yaratan İmamoğlu videosu için AK Parti'den açıklama geldiİkisini peş peşe izletmişti! Münakaşa yaratan İmamoğlu videosu için AK Parti’den izahat geldiYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.