Devlet sanatçısı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca yaşamını yitirdi

23.12.2021
Devlet sanatçısı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca yaşamını yitirdi


Devlet sanatçısı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca hayatını kaybetti

Türk Müziğinin büyük bestekârları Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça 95 yaşlarında vefat etti. Uzun süredir tedavi gören büyük ustanın vefatını TRT Müzik Koordinatörü Kenan Bölükbaş, Twitter hesabından duyurdu: “Sanatkar, icracı, bestekar Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, bugün hayata gözlerini yumdu. Tanrı rahmet eylesin.”

Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca kimdir?

1 Mart 1926 senesinde Kilis’te dünyaya gelen Yavaşca, Kilis Kemaliye İlkokulu ve Kilis Ortaokulu’nu bitirdikten sonrasında Konya Lisesi’nde başladığı lisenin 2 ve 3. sınıflarını İstanbul Adam Lisesi’nde birincilikle tamamladı. 1951 senesinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul’daki birçok hastanede doktorluk ve yöneticilik yapmış oldu.

600 bestesi var

İlk eserini 1951 senesinde bestelemiş olan Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca’nın dini ve din dışı, saz ve söz eseri olarak 600’ü aşkın bestesi bulunuyor. Ayin-i Şerif’ten, çocuk şarkısına uzanan geniş bir bestekârlık yelpazesine haiz.

Yavaşca; ABD, İngiltere, Almanya şeklinde birçok ülkede konserler verdi. Alaeddin Yavaşca’ya Gaziantep Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, İTÜ ve Erzurum Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi’nce Fahri Doktora Unvanı verildi. Yavaşca’ya 1991 Senesinde ise Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.