Dibek kahvesinin fiyatı cep yakmaya başladı

08.02.2022
Dibek kahvesinin fiyatı cep yakmaya başladıMardin’e özgü dibek kahvesi yumuşak tadıyla damaklara hitap ederken, fiyatı ise cep yakıyor. Kahvenin kilosunun 140 ile 170 lira içinde satılmış olduğu öğrenildi.


Dibek kahvesinin fiyatı cep yakmaya başladı

Mardin’e özgü dibek kahvesi, baharat ve nebat karışımından oluşuyor.

Dibek kahvesinin hafızayı sağlamlaştırdığı, hazmı kolaylaştırdığı, kanseri önlediği, kolesterolü düşürdüğü, safra taşlarını yok etmiş olduğu biliniyor.

Bu kahvenin yararları saymakla bitmezken, kur sebebiyle fiyatının yükselmesi tiryakilerinin cebini yakıyor.

140 İLE 170 LİRA ARASINDA SATILIYOR

5 senedir kahve, kuru yemiş ve şekerleme işi ile uğraşan Hamza Uçar, “Dibek kahvesi, Mardin’e özgü bir kahvedir. Mardin’de Türk kahvesine alternatif olarak çıkan bir kahvedir ve bayağı da talep olmuştur. Bu talepler hafifçe ve yumuşak olmasından kaynaklanıyor. Dibek kahvesi, içinde nebat ve baharat çeşitlerini barındırır. Tamamen karışım ve hepimiz tarafınca şu an için beğenilen bir kahvedir. 5 ay ilkin ortalama 80 lira bandındaydı, şu an 140-150-160 lira fiyat aralığındadır. Bu fiyat net değil fakat 140 ile 170 lira içinde satılmaktadır.” dedi.

Dibek kahvesinin fiyatı cep yakmaya başladı #1

“5 AY ÖNCE 1 KİLO KAHVE ALAN ŞİMDİ 250 GRAMA DÜŞTÜ”

Uçar, “Satış şu an için düzgüsel fakat düşüş fazlaca fazla. 1 kilogram olan bir konuk şu an için 250 gram olabiliyor. İlk kere bu yıl kahve fiyatlarındaki ciddi bir artıştan dolayı hem sürümde azalma oldu hem tedarik etme de sorun yaşar olduk. Kahve bir tek döviz kuruna bağlı değil, dünya genelinde yaşanmış olan bir kahve krizi var. Doların da buna fazlaca tesiri oldu. 5 ay ilkin kadar kilo fiyatı averaj 80 lira civarındaydı. Karışık dibek kahvesi şu anda 140 ile 160 lira civarında değişiyor. Dolar kurunun düşmesine karşın fiyatlarda artış hala sürmektedir ve bu düşüş tutarları düşürmüyor. Normalde biz, marka olarak müşterilerimize ihtiyaç duyulan en uygun fiyattan kahve hizmeti vermeyi sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Dibek kahvesinin fiyatı cep yakmaya başladı #2

Dibek kahvesinin fiyatı cep yakmaya başladı #3

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.