Dikkat! Akşamları meydana getirilen bu 4 hata fazla kilolarınızın gizli saklı sebebi olabilir

07.09.2022
Dikkat! Akşamları meydana getirilen bu 4 hata fazla kilolarınızın gizli saklı sebebi olabilir


Kilo alımı kimi zaman pekte fark edemediğimiz günlük rutinlerimizden kaynaklanabiliyor. Bilhassa akşamları bazı beslenme tuzakları bizi bekler. Hangi hatalardan kaçınmanız icap ettiğini açıklıyoruz.

Dikkat! Akşamları yapılan bu 4 hata fazla kilolarınızın gizli sebebi olabilir

Fazla kilolarınız var ve kilo vermek mi istiyorsunuz? Aslolan sebepler çoğu zaman günlük alışkanlıklarımızda yatar. Büyük bir başarı elde etmek için günlük yaşamda minik ayar vidalarını döndürmek çoğu zaman yeterlidir.

Günlük davranış ve alışkanlıklar, sağlığımıza ve kilomuza mühim bir katkıda bulunur. Kilo almak istemiyorsanız akşam saatlerinde kaçınmanız ihtiyaç duyulan dört hatayı sizler için sıraladık.

Dikkat! Akşamları yapılan bu 4 hata fazla kilolarınızın gizli sebebi olabilir #1

Akşamları bu hatalardan kaçının

1. Hazır ürünlerden uzak durun

Zor bir iş gününden eve geliyorsunuz ve süratli bir yiyecek ararken ilk yaptığınız şey dondurucu mu? Pizza, lazanya ve benzeri hazır yiyeceklerden, kısa hazırlık süreleri oldukça cazip gelse bile, uzak durmalısınız.

Dikkatli olun dondurulmuş yiyecekler yada kutudaki yemekler çoğu zaman yüksek oranda işlenir. Bu, birçok ürünün şeker ve konserve etler, balık yada tavuk nuggetları şeklinde sağlıksız yağlarla dolu olduğu anlamına gelir. Lezzet arttırıcılar, tatlandırıcılar ve öteki katkı maddeleri çoğu zaman sağlığınız için mesele yaratır. İştah dengenizi bozar ve kontrolsüz yeme isteği uyandırır.

Dikkat! Akşamları yapılan bu 4 hata fazla kilolarınızın gizli sebebi olabilir #2

Öğünlerinizi toplu olarak evvelde pişirin. Bu sayede hem sıhhatli bir akşam yemeği sağlarsınız hem de akşamları mutfakta uzun saatler geçirmek zorunda kalmazsınız.

2. TV karşısında yiyecek yemekten kaçının

Akşam yemeği esnasında tv izleyen yada bilgisayar oyunu oynayan kişiler daha süratli kilo alırlar. Niçin? Bundan dolayı kişinin dikkati dağılır ve yiyecek alımından oldukca ekranda neler olduğuna odaklanır. Oldukça fazla kalori, fark etmeden kişinin midesine hızla girer. Netice? Uzun solukta, aslen aç olduğunuzdan daha sık yiyecek yersiniz ve kilo alırsınız.

Bir takım emek verme, aşırı şişman olmakla tv karşısında yiyecek yiyecek arasındaki bağlantıyı kanıtlamıştır.Dikkatinizi dağıtmadan bilgili olarak yemeye çalışın. Daha süratli doyduğunuzu farkına varacaksınız ve yemeğinizin tadını tekrardan çıkarmayı öğreneceksiniz.

Dikkat! Akşamları yapılan bu 4 hata fazla kilolarınızın gizli sebebi olabilir #3

3. Oldukça geç saatlere kalmayın

Yarın erken kalkmanız gerekiyor fakat gene de zamanında yatamıyor musunuz? Yoksa uykuya dalmada mesele mu yaşıyorsunuz? Her ikisi de uyku eksikliğine neden olur.

Oldukça azca uyku çeşitli nedenlerle insan organizması için oldukca sağlıksızdır ve öteki şeylerin yanı sıra obeziteyi teşvik edebilir. Bundan dolayı gün içinde bitkin ve halsizseniz, çoğu zaman acıkmış olmuş olursunuz ve daha sık açlıkla savaşmak zorunda kalırsınız. Bundan dolayı daha azca hareket edersiniz.

Meydana getirilen araştırmalar uyku eksikliğinin vücudun metabolizmasını bile yavaşlattığını buldu.En sevdiğiniz diziyi izlemeye devam etmek yerine bir kitapta birkaç sayfa okuyun. Okumak sizi yorar ve daha kolay ve derin uykuya dalmanızı sağlar.

4. Oldukça geç yemeyin

Gece geç saatlerde büyük, görkemli yemekler yerseniz, kolayca mide problemlerine yol açabilir. Vücudunuz yiyecekleri sadece zorlukla sindirebilir. Bu, uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı zorlaştırır. Ertesi sabah, çoğunlukla hala tok hissetmezsiniz ve netice olarak, gerçekte olması gerekenden daha çok yiyecek yersiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.