Diş beyazlatmak için 5 naturel yöntem

29.08.2022
Diş beyazlatmak için 5 naturel yöntem


Dişlerinizin oldukca daha beyaz olabileceğini hissediyorsunuz, sadece içeriğini iyi bilmediğiniz ticari ürünlerden kaçınmak istiyorsanız naturel şekilleri deneyebilirsiniz. İşte diş beyazlatan 5 yöntem.

Diş beyazlatmak için 5 doğal yöntem

Dişlerinizi naturel yöntemlerle beyazlatmak hakikaten oldukca kolay ve ucuzdur. Kimyasal diş beyazlatma ürünlerine naturel bir alternatiftir.

Kahve, çay, sigara ütün ve çikolata benzer biçimde gıdalar dişlerin düşmanıdır. Dişlerin güzel duyu açıdan güzel olmaları ve naturel olarak parlamaları için bazı naturel çözümlere başvurmak mümkündür. Sadece diş etini de etkileyebilecek oldukca sert olmayan maddelerle diş minesine dikkat edilmelidir.

Naturel çözümler süreklilik gerektirir ve derhal tesir beklenmemelidir. Beyazlatma için en hassastan en aşındırıcıya kadar oldukca çeşitli naturel çözümler vardır.

Diş beyazlatmak için 5 doğal yöntem #1

Diş sararmasının sebepleri

Dişler her gün kir yapıcı ve sarartıcı çeşitli maddelere maruz kalır. Sarı dişler, oldukça yaygın bir sorundur. Ağız boşluğunun pH’ına uygun diş fırçası ve diş macununun doğru kullanımının ötesinde, dişlerde belirgin bir sararma, dişe zarar veren bazı maddelerin ve gıdaların kullanımına bağlıdır.

Dişlerin sararmasının en sık sebepleri şunlardır:

– Sigara,

– Meyan kökü, kahve ve çikolata benzer biçimde kir bırakan gıdalar,

– Şekerli ve renkli içecekler,

– Diş fırçasının yanlış kullanımı sebebiyle plak ve tartar oluşumu,

– Genetik yatkınlık.

Diş beyazlatmak için 5 doğal yöntem #2

Dişlerinizi beyazlatmak için naturel yöntemler

Dişleri beyazlatmak için kullanılabilecek bir ekip naturel yöntemler vardır. Sadece, doğallığın devamlı yüzde 100 güvenlikle anlamdaş olmadığını ihmal etmeyin. Çözümleri ölçülü olarak ve yalnızca kısa süreler için kullanın. Dişler kırılgan ve değerlidir, diş minesi yenilenmez ve bir kez zarar gördüğünde yine oluşamaz.

Karbonat

Sodyum bikarbonat dişleri naturel olarak beyazlatmak için iyi bir çözümdür, sadece diş yüzeyinde kuru olarak kullanılmamalıdır, aksi takdirde diş minesini çizme riski vardır.

Karbonat, asidik maddelerle temasa geçerek, diş yüzeyinde bulunan kir ve kalıntıların giderilmesine destek olan bir köpük oluşturan karbon dioksiti özgür bırakır.

Her on beş günde bir, bir bardak suda seyreltilmiş bir yiyecek kaşığı karbonat ile dişlerinizi temizleyebilir yada zeytinyağı, birkaç damla limon ve çay ağacı yağı, lavanta, adaçayı yada nane benzer biçimde öteki naturel maddelerle karıştırabilirsiniz.

Devamlı kullanıldığında kahve ve nikotin lekelerine karşı etkilidir. Sadece dikkatli olun, şundan dolayı karbonat aşındırıcı etkiye haizdir, ek olarak ağız boşluğunun pH’ını değiştirerek ağızdaki yararlı bakterilere zarar verebilir. Kullandıktan sonrasında ağzınızı iyice çalkalamayı ihmal etmeyin.

Adaçayı

Dişlere sürülen adaçayı yaprakları anında temizlik ve tazelik hissi verir. Etkili olan eski bir yöntemdir. Adaçayının etken bileşenleri diş minesindeki lekelerin temizlenmesine destek verir.

Adaçayı kaynatılarak da kullanılabilir. Birkaç adaçayı yaprağını suda ortalama on dakika kaynatın, soğumasını bekleyin ve dişlerinizi bununla paklayın. Temizleme ve beyazlatma etkisine ek olarak, antibakteriyel tesiri olan ve ağız kokusu çekenler için de yararları olan naturel bir gargaradır.

Adaçayı, beyazlatma tesiri ile birçok diş macununda da kullanılmaktadır. Adaçayı yaprakları, diş eti sağlığı için kalsiyum, magnezyum, demir, sodyum ve potasyum benzer biçimde mühim mineraller ve uçucu yağlar ihtiva eder. Aşındırıcı bir etkiye haizdir, bu yüzden emaye ve diş etine zarar vermemek için aşırı kullanılmamalıdır.

Limon ve portakal

Limon suyu, oksijenle temas ettiğinde hidrojen peroksit salan, dolayısıyla beyazlatıcı tesir icra eden bir madde olan askorbik asit bakımından zengindir.

Bu asit, oldukca sık kullanıldığında emayeyi aşındırır. Bundan dolayı ayda bir kez, suda seyreltilmiş limon suyunu diş fırçasında bir macun olarak kullanın.

Limon kabuğunun iç beyaz kısmı ve ek olarak dişlere sürülen portakal kabuğu da bilhassa sigara içenlerin dişlerinde beyazlatma etkisine haizdir.

Etken kömür

Bitkisel karbon, haftada birkaç kez dişlerinizi derinlemesine temizlemek için kullanılabilir. Kullanımı kolay bir macun oluşturmak için nemlendirilmiş diş fırçasına minik bir doz bitkisel kömür tozu, birkaç damla su dökün ve dişleri hafifçe ovalayın.

Dişlerdeki lekeleri giderir, diş etlerini sağlamlaştırır ve ağız boşluğunun bakteri florasını dengeler.

Malik asit

Diş beyazlığı için bazı ilaçlar, malik asit içeren çilek ve elma kullanır. Çilek ve yeşil elmalarda bolca oranda bulunan bu asit, diş beyazlatıcı etkiye haizdir.

Evde malik asit içeren beyazlatıcı bir diş macunu yapabilirsiniz. Olgun çilek ve yeşil elma posası ile karbonat ve bir çay kaşığı zeytinyağını karıştırıp bu karışımla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Diş minesine zarar vermemek için dişlere hafifçe, döner hareketler yapın. Bu naturel diş macununu haftada 1 yada 2 kez kullanın.

Tartara karşı ve iltihaplı diş etlerini yatıştırmak için muhteşem bir alışkanlık, bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyip haftada bir yada iki kez gargara yapmaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.