Diyanet’ten ‘Metaverse’ açıklaması

02.02.2022
Diyanet’ten ‘Metaverse’ açıklaması“Sanal hac olur mu?” tartışmaları üstüne izahat meydana getiren Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, “Bu tür uygulamalarla hac ve umre ibadeti ifa edilemez” dedi.

Suudi Arabistan, Müslümanların Kabe üstündeki Hacerülesved taşını sanal olarak ziyaret etmelerini elde eden bir Metaverse girişimi başlattı.

Hac ziyaretlerinin “Sanal Hacerülesved” adında olan bu girişimle Metaverse evrenine taşınması tartışmalarını da bununla beraber getirdi.

DİYANET’TEN AÇIKLAMA GELDİ

Diyanet, bu tartışmalara son noktayı koydu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, mevzu ile ilgili Twitter hesabı üstünden bir izahat yapmış oldu.

Diyanet’ten  Metaverse  açıklaması #1

“DİJİTAL BİR ÇALIŞMADIR”

Bircan, “Hac, belli süre ve mekanlarda ifa edilen ibadettir. Haremeyn Başkanlığınca duyurulan proje/simülasyon, Mekke ve Medine’deki zamanı ve mukaddes mekanların tanıtımını görsel ve eğitim amacı taşıyan dijital bir çalışmadır.” dedi.

“UYGULAMALARLA HAC VE UMRE İFA EDİLEMEZ”

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Bircan, açıklamasının devamında “Bu tür uygulamalarla hac ve umre ibadeti ifa edilemez.” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.