Diyarbakır’da yeni doğan bebek, takılan kalp pili ile yaşama tutundu

09.09.2022
Diyarbakır’da yeni doğan bebek, takılan kalp pili ile yaşama tutundu


Anne karnındayken kalp atışları 60’a düşen bebek, sezaryenle dünyaya gelmesinin derhal arkasından ameliyata alındı. Muhammed adında olan bebek, takılan kalp pili ile yaşama tutundu.

Diyarbakır’da yeni doğan bebek, takılan kalp pili ile yaşama tutundu

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaşayan Helin Elali (26), 3. çocuğuna 37. haftalık hamile iken rahatsızlanınca kaldırıldığı Mardin Devlet Hastanesi’nde bebeğin kalp atışlarının yavaş olduğu tespit edildi.

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Elali, hastanenin Çocuk Kalp Merkezinde kalp ritminin 130-140 olması gerekirken 60’a düştüğünün görülmesi üstüne bebeğin yaşamasını sağlamak için acil sezaryene alındı.

AA’nın haberine gore; bebeğin kalbine doğar doğmaz geçici pil takıldı. Çocuk Kalp Merkezi sorumlusu Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Bedri Aldudak, başarıya ulaşmış bir operasyonla bebeğe kalp pili taktıklarını belirtti.

“İkinci ameliyatına kadar bir sorunumuz yok”

Kalp ritminin düşük olması sebebiyle sezaryenle bebeği aldıklarını ifade eden Aldudak, “Bebeğe lüzumlu müdahaleyi yaparak, geçici kalp pili taktık. Şu anda ikinci ameliyatına kadar bir sorunumuz yok. Hastayı evine gönderiyoruz.” dedi.

Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Serhat Ege de gebelerin özelikle 5. aydan sonrasında gerilim ve öteki kontrollerini yapmaları icap ettiğini kaydetti. Hamilelerin, gerilim ve öteki rutinlerini belli aralıklarla denetim ettirmeleri icap ettiğini söyleyen Ege, anne adaylarının herhangi bir patolojik durumla karşılaştıklarında hastaneye başvurmalarını istedi.

Diyarbakır’da yeni doğan bebek, takılan kalp pili ile yaşama tutundu VİDEO

“18. ve 24. haftalarda kalp hastalıkları ve öteki hastalıklar tespit edilebilir”

Ege, hamilikte 18. ve 24 haftalarında meydana getirilen kontrollerin önemine değinerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Gebelikte 18. ve 24. haftalarda meydana getirilen kontrollerle kalp hastalıkları ve öteki hastalıklar tespit edilebilir. Aksi takdirde patolojik durum ortaya çıkmış olduğu süre geç kalınmış olabilir. Ya da hiçbir şeyin bilincinde olmadan bebek doğar ve bebeğin müdahalesinde geç kalınabilir. Önlemler alınmadığı süre bebek anne karnında da doğduktan sonrasında da ölebilir.”

Diyarbakır’da yeni doğan bebek, takılan kalp pili ile yaşama tutundu  #1

“Bebeğimi kucağıma aldım”

Anne Elali ise Kürtçe yapmış olduğu açıklamada, bebeğinin kalbine pil takıldığını, aksi takdirde bebeğinin yaşama şansının olmadığını söyledi. Ameliyatın arkasından bebeğinin ortalama 2 ay süresince kuvözde kaldığını belirten Helin Elali, “Şu anda herhangi bir sıkıntısı kalmadı. Bebeğimin sağlığı yerinde. Oldukca şükür bebeğimin durumu fazlaca iyi. Bebeğimi kucağıma aldım. Tüm doktorlara teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’da yeni doğan bebek, takılan kalp pili ile yaşama tutundu  #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.