Doğadan Gelen Şifa: Kudret Narı

29.05.2020
Doğadan Gelen Şifa: Kudret Narı

Botanik olarak kabak ve kavunlara yakın bir meyve türü olan kudret narı, Hindistanın öncülüğünde bütün Asya mutfağında sıkça kullanılıyor. Kudret narının faydaları sadece mutfaklarda görülmüyor elbetteki. Ayrıca, alternatif tıpta da sıkça kullanılan kudret narı birçok derde deva niteliğinde.

Kudret narının verimli olması için olgunlaşmadan toplanması gereklidir. Eğer, tüketmek isteniyorsa balla birlikte karıştırılarak tüketilmelidir. Tabi, püre şekline getirilip bal ile karıştırılması ayrı bir lezzet verecektir. Kudret narı tarifleri araması yaparak, kudret narı ile ilgili birçok tarifi de bulabilirsiniz.

Kudret Narının Tüketimi Nasıl Olur?

Kudret narı tüketimi farklılık gösterebilir. İlk etapta sadece meyve olarak saf şekilde tüketebilirsiniz. Ayrıca, püre haline getirip çeşitli tatlandırıcılarla karıştırarak tüketebilirsiniz. Sabahları boş mide ile tüketirseniz daha lezzetli olabilir.

Kudret narının çekirdeklerini temizledikten sonra yine bal ile karıştırabilirsiniz. Şeker, hastalarının bu tüketim tarzını tercih etmemesini öneririz. Ayrıca, zeytinyağının içinde bekletilen kudret narı da yemek yemeden önce tüketilebilir. Tabi, kudret narının yenilme şekilleri ile kudret narının faydaları paralelik gösterebilir. Her bir tarza başka bir fayda görebilirsiniz.

Kudret Narını Kimler Yemeli?

Eğer,  kudret narını gündelik hayatta dozajlı bir şekilde tüketirseniz herhangi bir yan etkisi ile karşılaşmazsınız. Eğer, fazla tüketirseniz çeşitli yan etkilerden etkilenirsiniz.

  • Hamileler ve yeni doğum yapmış anneler
  • Hipoglisemik hastalar
  • Kan sulandırma ilacı kullanan hastalar
  • Şeker hastalığına yakalanmış kişiler

Kudret Narının İnanılmaz Faydaları

Kudret narının faydaları genel olarak bağışlıklık arttırıcı olarak görülebilir. Ayrıca, diyabet ve göz sağlığı üzerinde de etkilidir.

Bağışıklık Arttırır

İdeal miktarda kudret narı tüketimi enfeksiyonel hastalıklara karşı iyi gelmektedir. Ayrıca, güçlü bir antioksidan kaynağı olmasından dolayı da hastalıklarla savaşır hücreleri korur. C vitamini açısında da oldukça zengindir.

Göze İyi Gelir

Göz sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Görme keskinliğini ve gece görüşünü arttırmaktadır. Ayrıca, reaktif oksijen türlerini elime etmektedir. İyi görme konusunda birebir.

Solunuma Destek Sağlar

İbrahim Saraçoğlu Kudret narı faydaları listemizin sonunda astım ve solunum geliyor. Solunum hastalıklardan oluşan semptomları azaltır. Ayrıca, solunum sağlığını destekleyici etkide bulunur.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.