Organik antidepresan muzun sağlığa 6 faydası

27.02.2022
Organik antidepresan muzun sağlığa 6 faydasıYüksek kalorili oldukları için bir çok kişinin tüketmekten çekindiği muzlar, ruh halini iyileştirmekten kalp sağlığını korumaya kadar birçok değişik sıhhat yararı sunuyor. İşte muzun tüm yararları.


Doğal antidepresan muzun sağlığa 6 faydası

Bazı kişiler her gün muz yerken, bazıları tam tersine fazla kilo alma korkusuyla muzlardan kaçınır. Evet, muzlar karbonhidrat ve kalori açısından zengindir. Peki, rejimde sınırlandırılmalı mıdır? Dyt. Serkan Sıtkı Şahin ile muzun tüm artılarını ve eksilerini çözümleme edeceğiz.

Muz, kalp ve damar sisteminin düzgüsel emek harcaması, kas dokusunun aktivitesi ve su dengesinin korunması için lüzumlu olan muhteşem bir potasyum deposudur. Bu mühim elementi bir tek yiyeceklerle alabiliriz ve 100 gram muzda ortalama 340 mg bulunur.

Muz ek olarak antidepresan etkili meyvelerden biridir. Muz, bir amino asit olan triptofan bakımından zengindir. Triptofan, vücudumuzda bir takım biyokimyasal işlemden sonrasında mutluluk hormonu olarak malum serotonine dönüşür. Ve ruh halini yükseltmenin yanı sıra bellek, dikkat ve uykuyu da iyileştirir.

Doğal antidepresan muzun sağlığa 6 faydası #1

ANİ ŞEKER YÜKSELMELERİNİ ÖNLÜYOR

Muz ek olarak çeşitli vitaminler açısından da zengindir. 100 gram muz, bağışıklık sisteminin düzgüsel emek harcaması için lüzumlu olan günlük C vitamini ihtiyacının ortalama yüzde 11’ini ihtiva eder. 100 gram muz ek olarak sinir sisteminin emek harcaması için olmazsa olmaz olan B6 vitamini ihtiyacının ortalama yüzde 19’unu karşılar. Ve muzlarda bulunan A ve E vitaminleri, antioksidan etkileriyle vücut savunmasına destek verir.

Peki ya kalori? 100 gram muz averaj 95-100 kcal ihtiva eder. Sadece meyveyi menünüzden çıkarmayın. Bir muz ortalama 3 gram lif ihtiva eder ve bunun 1 gramı çözünür rejim lifidir. Bu, karbonhidratların yavaş bir halde emilmesine ve kan şekeri seviyelerindeki ani yükselmeleri azaltmaya destek verir.

Muz süratli bir atıştırma için harikadır. Sadece, her şeyde olduğu benzer biçimde denge önemlidir. Tavsiye edilen tek porsiyon bir orta boy bir muzdur. Olgunlaşmamış muzlar daha azca şeker ve sindirilemeyen nişasta ve pektin şeklinde daha çok lif ihtiva eder. Bu tür muzlar prebiyotiklerdir, kısaca bağırsaklarda yararlı floranın büyümesini sağlarlar. Daha azca tatlıdırlar ve verikleri tokluk hissi daha uzun sürer.

Doğal antidepresan muzun sağlığa 6 faydası #2

MUZUN SAĞLIĞA 6 FAYDASI

Muz dünyanın en çekici ve sevilen meyvelerinden biridir. Bu sarı meyve ile birçok sıhhat yararı ilişkilendirilmiştir. İşte muzun sağlığa yararları.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Muz kalbiniz için iyidir. Kalbin sıhhatli çalışmasını sağlamak için lüzumlu bir mineral olan potasyum açısından zengindirler. Yüksek potasyum ve düşük sodyum seviyeleri ek olarak yüksek tansiyondan korunmaya destek verir.

Depresyon ve Daha İyi Bir Ruh Hali

Muzlar vücudun ruh halini artıran serotonine dönüştürdüğü yüksek triptofan seviyeleri yardımıyla depresyonun üstesinden gelmede destek olabilir. Ek olarak B6 vitamini iyi uyumanıza destek olabilir ve magnezyum kasları gevşetmeye destek verir. Ek olarak, muzdaki triptofan uykuyu teşvik edici özellikleriyle bilinir.

Daha İyi Sindirim ve Kilo Verme

Muz, tertipli sindirime destek olabilecek lif bakımından zengindir. B6 Vitamini ek olarak tip 2 diyabete karşı korunmaya ve zayıflamaya destek olabilir. Araştırmalar, muzdaki dirençli nişastanın bağırsak sağlığını koruduğunu ve kan şekerini denetim ettiğini gösteriyor.

Daha İyi Göz Sağlığı

Havuç göz sağlığına destek olan en popüler meyvedir, sadece muzların da oranı var. Meyveler gözlerin korunması, düzgüsel görüşün sürdürülmesi ve gece görüşünün iyileştirilmesi için lüzumlu olan ufak fakat mühim oranda A vitamini ihtiva eder. A vitamini, göz çevresindeki zarları korumuş olan bileşikler ihtiva eder.

Kemikleri Kuvvetlendirir

Muz kuvvetli kemiklerin korunmasına destek verir. Muzlar bolca oranda fruktooligosakkarit ihtiva eder. Bunlar, sindirime destek olan ve vücudun kalsiyumu emme kabiliyetini artıran probiyotikleri uyaran karbonhidratlardır.

Böbrek Kanserini Önleyebilir

Bazı emekler, ölçülü olarak muz yemenin böbrek kanserinden koruyabileceğini öne sürmektedir. Araştırmalari haftada 4 ila 6 muz yiyenlerin böbrek kanserine yakalanma risklerinin yarı yarıya azalabileceğini gösteriyor. Muz, yüksek düzeyde antioksidan fenolik bileşikleri sebebiyle böbrek kanserini ve öteki kanserleri önlemede yararlı olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler