Naturel ilaçlarla sinüziti tedavi edin

20.09.2022
Naturel ilaçlarla sinüziti tedavi edin


Sinüslerin iltihaplanmasıyla ortaya çıkan sinüzit, bilhassa baş ağrısını tetiklemesiyle günlük yaşamı mahvedebiliyor. İşte sinüziti durdurmak için organik çözümler…

Doğal ilaçlarla sinüziti tedavi edin

Sinüzit, soğuk algınlığına benzer emarelerle ortaya çıkar. Burun tıkanıklığı, ateş ve baş ağrısı görülebilir. Soğuk algınlığınız yada alerjiniz var ise sinüs dokuları şişer ve tıpkı burnun içinde olduğu şeklinde daha çok mukus üretmeye adım atar. Sadece bu kanallar tıkanırsa, mukus içeride kalır ve virüs, bakteri yada mantarların gelişmesini kolaylaştırır.

Sinüzit çoğu zaman iki ila üç hafta içinde (akut sinüzit) ilaca gerek kalmadan kendiliğinden düzelir. Sadece kimi zaman aylarca sürer (kronik sinüzit) ve ilaç tedavisi gerektirir.

Hastalığın seyrini kötüleştirmemek için oldukca kuru ortamlardan, dumandan, ani ısı değişimlerinden ve soğuk havalardan kaçınmak gerekir.

Doğal ilaçlarla sinüziti tedavi edin #1

Sinüzit önlenebilir mi?

Sinüzit, oldukca can bunaltan olsa da önemsiz bir rahatsızlıktır. Sadece uygun şekilde tedavi edilmezse, oldukça ciddi komplikasyonlara neden olur. Ek olarak, kronik hale gelmesi kolaydır ve kronikleştiğinde tamamen kurtulmak çoğu zaman zor olsa gerek. Bundan dolayı, sinüslerin iltihaplanmasının sertliğini ve sıklığını azaltmaya destek olan bazı önlemler almak gerekir.

Burnunuzu soğuktan koruyun

Bir çok sinüzit, alerjik rinit yada soğuk algınlığından sonrasında gelir. Bundan dolayı, burun tıkanıklığını derhal tedavi etmek en iyi önlemdir. Burun tıkanıklığı durumunda, mukus durgunluğunu önleyerek üst solunum yollarının özgür kalmasını sağlamak gerekir. Çeşitli ilaçlar yardımıyla burun tıkanıklığı açılabilir.

Bir yastık yardımıyla başı yukarıda tutmak, mevcut mukusun daha iyi boşaltılmasına destek olan başka bir numaradır. Elleri sık sık sabun ve suyla yıkamak mühim bir önleyici tedbirdir, bakteri ve virüslerin burnu ve dolayısıyla sinüsleri enfekte etmesini önler.

Üst solunum sistemi için doğru nemi sağlayın

Burun deliklerinin ve solunum yollarının kafi şekilde nemlendirilmesi ile tahriş edici herhangi bir madde daha kolay dışarı atılır. Bu, bakterilerin, virüslerin, mantarların yada alerjenlerin daha derine nüfuz etmesini ve sinüsleri tahriş etmesini önleyecektir.

Deniz suyu bazlı solüsyonlarla sık yıkama, burun boşluklarından hem tahriş edici partiküllerin hem de fazla salgıların atılmasını sağlar. Değişik tuzlu su konsantrasyonlarına haiz iki tip çözelti vardır. Yüzde 0.9 tuza haiz izotonik çözelti, mukoza zarlarını açar ve nemlendirir, burun ve bronş salgılarını inceltir.

Yüzde 3 tuza haiz hipertonik çözelti ise ödemli hücrelerde bulunan fazla suyun geri çağrılmasını sağlar, böylece yoğunlaşmış mukusu seyrelterek atılmasına destek verir.

Alternatif olarak, yatıştırıcı ürünlerle hazırlanmış buğu soluma da destek verir. Ek olarak sıcak banyolar da mukoza zarlarında doğru rutubet derecesini korur.

Sadece her şeyden ilkin oldukca süre geçirdiğiniz odaların havalandırılması ve nemlendirilmesi önemlidir.

Etkili bağışıklık sistemi

Bağışıklık sisteminiz sağlıklıysa, solunum yollarınız hastalıkalrla daha iyi baş eder ve sinüzite dönüşmelerini engeller. Meyve ve sebzeler şeklinde vitamin ve mineral bakımından varlıklı birçok gıdayı yiyecek ilk adımdır. Propolis, çinko, C vitamini, meyan kökü ve ekinezya şeklinde ürünlerle de bağışıklığınızı destekleyebilirsiniz. Bunlar bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek olmanın yanı sıra irin önleyici etkiye haizdir.

Bol miktarda su için. Vücutta kafi oranda su, bağışıklık sisteminin muntazam emek vermesi için gereklidir. Ek olarak su, mukusun seyrelmesine ve dolayısıyla atılmasına destek olarak tıkanıklığı önler. Ebegümeci, nane ve papatya şeklinde sıcak nebat çayları da tüketilebilir.

Problem anatomik olabilir

Tekrarlayan sinüzit ataklarının başlangıcı, anatomik kusurların yada herhangi bir nazal polip varlığı sebebiyle de olabilir.

Bu durumlarda düzeltici bir müdahale kronik sinüziti geçirecektir.

Doğal ilaçlarla sinüziti tedavi edin #2

Sinüzitin sebepleri

Sinüzitin en sık sebepleri, başta klasik soğuk algınlığı olmak suretiyle viral enfeksiyonlardır. Kronik bir forma neden olan ve zaman içinde astımla ilişkilendirilen alerjik rinit de sinüzitin sebepleri arasındadır.

Burna yabancı cisimlerin girmesi şeklinde durumlar da sinüziti tetikleyebilir. Çocuklarda, enfeksiyonlara bağlı geniz eti büyümesi, mikroorganizmalar için bir rezervuar görevi gören ve tıkanıklığa yol açan başka bir faktördür.

Komplikasyonların olmaması durumunda zamanında teşhis edilirse, antibiyotik tedavisi ile sinüzit etkili bir halde çözülür.

Açıkçası, eğer sinüzit alerji ile ilişkiliyse, tedavi değişik ilaçlar gerektirebilir.

Doğal ilaçlarla sinüziti tedavi edin #3

Sinüzite karşı organik ilaçlar

Sinüzit durumunda burun tıkanıklığı ve baş ağrısı şeklinde can bunaltan hastalıkları gidermemize destek olan organik çözümler vardır.

Buğu soluma

Buğu soluma, sinüsleri boşaltma tedavilerinin en klasik ve en eski tedavisidir. Ağrı, yüz kas gerginliği, tıkanıklık ve enfeksiyona karşı faydalıdır. Yalnız bir kaba kaynar su dökün, aromatik otlar yada uçucu yağlar ilave edin ve derin nefes alın.

İşte bazı tarifler:

Ortalama 3 santimetre taze kök alın ve daha ufak parçalar halinde doğrayın. Onları bir bardak suda iki dakika kaynatın. Buharı içinize çekin, kendinizi bir havluyla örtün. Taze zencefiliniz yoksa, 2 çay kaşığı toz zencefili direkt kaynayan suya dökün.

Bir kasede iki yada üç diş sarımsağı dövün ve bir çay kaşığı elma sirkesi ilave edin. Üstüne yarım litre kaynar su dökün ve buharı içinize çekin.

Yarım litre kaynar suya bir yiyecek kaşığı okaliptüs yaprağı ve bir yiyecek kaşığı kekik koyun. Sıcak buharı günde iki yada üç kez soluyun.

Masajlar

Yüze masaj yaparak ve ağrılı noktalara baskı uygulayarak tıkanıklığın giderilmesine destek olabilirsiniz.

Antiseptik etkiye haiz çay ağacı yağıyla ağrıyan bölgelere 30 saniye süresince kuvvetlice masaj yapabilirsiniz. Sadece göz çevresinden kaçının.

Yarım çay kaşığı tarçın tozunu kafi su ile karışmasını sağlayarak bir hamur harcı elde edin. Yüzün tıkalı sinüslere karşılık gelen bölgesine masajla uygulayın.

Sıcak duşlar

Sıcak duşlar, mukoza zarlarının tıkanıklığını gidermeye destek verir. Uyanır uyanmaz sıcak bir duş alın, sabah sinüzit için en eleştiri zamandır.

Akşamları, yatmadan ilkin, birkaç damla uçucu yağ ekleyeceğiniz iyi bir banyonun tadını çıkarın. Lavantanın irin önleyici özellikleri vardır, ardıç ve biberiye ise aşırı mukus üretimini önlemeye destek verir.

Nebat çayları

Karahindiba kökü ve meyan kökü toksinlerin yok edilmesi ve mukus seyrelmesi için mükemmeldir.

Ek olarak irin önleyici etkiye haiz zencefil çayı ad içebilirsiniz. 1 çay kaşığı taze rendeden geçirilmiş zencefil ve bir çay kaşığı balı bir bardak kaynar suya dökün. Günde 3-4 bardak için. Taze zencefil yokluğunda toz zencefil kullanın.

Çemen otu da sinüzit için iyidir. Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı çemen otu tohumu koyun ve 15 dakika demlenmesine izin verin. Günde 3-4 bardak için.

Sıcak kompres

Göz çevresi, yanaklar ve alnınıza yapacağınız sıcak kompresler, biriken mukusun atılmasına destek verir. Ilık bir havlu yeterlidir, günde birkaç kez birkaç dakika ağrıyan bölgeye koymak rahatlamaya destek verir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.