Tabiat ananın ‘kusurlarına’ merhaba!

26.02.2022
Tabiat ananın ‘kusurlarına’ merhaba!


class=”medyanet-inline-adv”>

Bir kent düşünün ki binalara, ağaçlara, çiçeklere üniforma giydirilip hizaya sokulsa sadece bu kadar nizami olabilir. Her şey cetvelle çizilmiş şeklinde, en küçük bir sapmaya yer vermeyecek kadar tertipli, derli toplu. Ne bir çiçek kafasına bakılırsa açabilir, ne başıboş bir dal sokağa sarkabilir. Kurallara sıkı sıkıya bağlı üç bahçıvan şehrin düzeninden görevli.
Gözde Başkent’in keyifli çizimleri keşfedilmeyi bekleyen detaylarla dolu. Kurallar konusundaysa mizahıyla döktürüyor Başkent. Renkler, balonlar, bisikletler, UFO’lar, oynayan çocuklar, sokak hayvanları, otlar, börtü böcek… Uçan kuş bile azade değil kaide ve yasaklardan.
Mavi tulumlu, sarı çizmeli üç bahçıvan her gün ellerinde listeleri, tabelaları ve cetvelleriyle uygun adım parkın yolunu tutuyor. Otun biri fazla mı uzamış, yasaklı bir böcek parka mı girmiş, yanlış renkte açan bir çiçek mi var? Hoop, bahçıvanlar orada.
Onlar nizamı yeniden yeniden tesis ededursun, yamru yumru devasa bir meteor, tozu dumana katarak parkın orta yerine düşüveriyor. Ne büyük yıkım, kabul edilemez bir karmaşa! Üç bahçıvan işi gücü bırakıp meteora takıyorlar bu kez kafayı. Ellerinde en kırılgan ölçüm aletleri dahil her türlü vasıta gereç ve plan projeyle onu geldiği yere göndermeye kararlılar.
Oysa düzeni altüst eden meteor mükemmeliyetçilere, aşırı kontrolcülere ve kusursuzluğu arayanlara neşeyle el sallıyor. Etrafına yıldızlardan getirmiş olduğu yaşam tozlarını serpiştirerek…

METEOR!

Doğanın ‘kusurlarına’ selam


Gözde Başkent
Çınar Yayınları, 2022
40 sayfa, 48 TL.

class=”medyanet-inline-adv”>

 

 

 

 

KAYIP GÜLÜMSEMENİN PEŞİNDE…
Catherine Rayner’in, ilhamını tabiat ananın büyüleyici anlarından almış olduğu kitabı ‘Ağustos ve Yitik Gülümsemesi’ her şeyden ilkin bir görsel şölen. Yaprak yığınının içinde aniden gözümüze çarpan uğurböceği, ağaçların tepesinde cıvıldaşan tropikal kuşlar, okyanusların dibindeki rengârenk balık sürüleri, kum tepeleriyle dolu uçsuz bucaksız çöller, havanın buz kestiği yüce dağların zirvelerinde mora çalan gün batımı…
Bakmaya doyamadığımız tüm bu anlamış olur yavaş yavaş büyüyen bir tebessüm konduruyor yüzümüze. Bu yolculukta en fazlaca ihtiyacımız olan da bu. Kaplan Ağustos’la beraber yitik gülümsemesini arıyoruz şundan dolayı.
Ağustos, görkem ve zarafetin vücut bulmuş olduğu bir Sibirya Kaplanı. Gülümsemesini kaybetmiş olduğu için fazlaca mutsuz fakat durumuna boyun eğmeyecek kadar da kesin. Dev gibi gerinip koyuluyor yola; uğurböceğiyle burun buruna geliyor, kuşları dinliyor, balıklarla yüzüyor, çölleri aşıyor, zirvelere tırmanıyor. Yol aldıkça kararlılığının arttığını, ruhunun adım adım canlandığını hissediyoruz. Dikkatli gözler yolculuğunun başındaki mutsuz ifadesinin giderek kaybolduğunu, siyah çizgilerinin altındaki turuncu vücudunun daha bir ateşe çaldığını anlayacaktır. Fakat kendisi hemen hemen bunun bilincinde değil.
Ne süre ki yağmur damlaları pıt pıt sekmeye başlıyor çevresinde, çılgınca dans edip dönmeye, hoplayıp zıplamaya, su birikintilerine girip çıkmaya başlıyor Ağustos. İşte aramış olduğu tatlı, devasa gülümsemeyle tam o sırada karşılaşıyor.
Ağustos kendi gülücüğünü bulmakla kalmıyor, bizlere de bazen kaybettiğimiz tebessümü ve mutluluğu nerede aramamız icap ettiğini hatırlatıyor.

AĞUSTOS VE KAYIP GÜLÜMSEMESİ

Doğanın ‘kusurlarına’ selam


Catherine Rayner
Çeviren: Murat Murat
Ketebe Yayınları, 2022
32 sayfa, 49 TL.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.