Doğu Perinçek: Rusya, Esad’la görüşmemi destekliyor

17.08.2022
Doğu Perinçek: Rusya, Esad’la görüşmemi destekliyor


Beşar Esad’la görüşeceğini söyleyen Doğu Perinçek, yapılacak oturumdan Rusya’nın haberi bulunduğunu ve desteklediğini belirtti.

Türkiye’nin iç harp sebebiyle Suriye’den gelen mültecilere yönelik geri dönüş politikaları sürüyor.

Bu kapsamda gündemde olan çözüm yollarından biri Beşar Esad ile masaya oturmak.

İlk olarak Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye’de güvenli ortamın oluşturulmasının çözümünü siyasal uzlaşıdan geçtiğini belirterek, “Bu ülkenin tek çıkar yolu siyasal uzlaşı. Teröristlerin temizlenmesi lazım kim olursa olsun. Muhalif olan Suriyelilerle rejim içinde bir barışın olması icap ettiğini ve Türkiye olarak da buna destek olabileceğimizi söyledik.” ifadelerini kullandı.

Vatan Partisi Genel Sekreteri Bursalı duyurmuştu

Bu gelişmenin peşinden Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, Ulusal TV’ye yapmış olduğu açıklamada Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek ve kısa sürede partiye katılan Ethem Sancak’ın Suriye’ye giderek gayri resmi olarak Beşar Esad ile görüşeceğini beyan etti.

Doğu Perinçek ve Ethem Sancak Beşar Esad ile görüşecek

“Heyetler arası bir görüşme olacak”

Bursalı’nın açıklamasının peşinden Doğu Perinçek mevzuya ilişkin Halk TV ekranlarında soruları yanıtladı.

Perinçek, Beşar Esad ile bir görüşme gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği yönündeki soruya, “Birebir değil sadece heyetler arası bir görüşme olacak” yanıtını verdi.

“Ethem Sancak ve ben kati olacağız”

Perinçek, heyette yer alacak adların hemen hemen belli olmadığını bir tek kendisinin ve Ethem Sancak’ın kati bulunduğunu ifade ederek, adların de gelecek günlerde kesinliğe kavuşacağını belirtti.

Doğu Perinçek: Rusya, Esad la görüşmemi destekliyor  #1

“Rusya’nın bu gelişmelerden ve ziyaretten haberi var”

Perinçek ve Sancak’ın sözkonusu ziyaretinden Moskova’nın haberinin olup olmadığı sorusuna Vatan Partisi Genel Başkanı şu şekilde yanıt verdi:

“Daha ilkin sayın Ethem Sancak, sayın Şule Perinçek ve başka arkadaşların da bulunmuş olduğu bir kurul Rusya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş oldu bundan 10-15 gün kadar ilkin. Orada bu ziyaret görüşüldü. Türkiye, Suriye, Rusya ve İran ortaklık, bölge ülkelerinin güvenliği ve ekonomik gelişmeleriyle ilgili oldukça mühim bir anlayış birliği oluşturuldu. Soçi de bizim ziyaretimizden sonrasında gerçekleştirildi. Rusya’nın bu gelişmelerden ve ziyaretten haberi var. Onlar da destekliyor. Onlar da Suriye ile Türkiye’nin ortaklık yapmasını oldukça istiyor.”

Doğu Perinçek: Rusya, Esad la görüşmemi destekliyor  #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.