Hekim tedavide kendi spermlerini kullandı

01.02.2022
Hekim tedavide kendi spermlerini kullandıGeçmiş yıllarda doğurganlık tedavileri esnasında kendi spermlerini kullandığı tespit edilen Dr. Jas Beeki, minimum 21 çocuğun babası çıktı.


Hollanda'da skandal: Doktor tedavide kendi spermlerini kullandı

Hollanda’nın Leiden kentinde 1973-1986 yılları aralığında, hanım hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalışan Dr. Jas Beek, ülkede bir skandala imza attı.

Dr. Jas Beek, çocuk sahibi olmak isteyen hanımlarda bağışçılar yerine kendi spermlerini kullandı.

Vaka, insanların biyolojik ailelerini bulmasına yardım eden Fiom Vakfı’nın 21 çocukta DNA eşleşmesi bulunduğunu keşfetmesiyle ortaya çıktı.

21 ANNENİN ÇOCUĞU DOKTORDAN

Meydana getirilen araştırma sonucu 21 annenin, Elisabeth Hastanesi’nde Jas Beek tarafınca tedavi edildikten sonrasında doğum yapmış olduğu belirlendi. Beek’in kendi evliliğinden olan resmi evlatlarından birinin DNA’sının, tedavi sonrası doğan 21 çocukla eşleşmesi üstüne Fiom Vakfı durumu hastaneye bildirdi.

DAHA FAZLA ÇOCUK ORTAYA ÇIKABİLİR

Elisabeth Hastanesi ile birleşerek Alrijne adını alan hastanenin müdürü Peter Jue, tüm dosyaların yok edildiğini, bu yüzden Jas Beek’in kaç hanımı tedavi ettiğinin bilinmediğini söylemiş oldu. Hastane müdürüne nazaran doktorun daha çok çocuğun babası olma olasılığı yüksek. Bundan dolayı Jas Beek tarafınca tedavi edilen her insanın kendilerine başvurmasını istiyor.

Hollanda da skandal: Doktor tedavide kendi spermlerini kullandı #1

“KABUL EDİLEMEZ BİR DURUM”

Hastane müdürü Jue, mahalli kanal Omroep West’e yapmış olduğu açıklamada, “Doktorun bu davranış biçimi kabul edilemez. Bunu duyunca oldukca şaşırdık. Anne babalar için de çocuklar için de üzücü bir durum.” dedi.

Hastane hem çocuklar hem de aileleri ile temas kurarak, yapılması gerekenler mevzusunda onlarla görüşmeye başladı. Hastane yöneticisine nazaran doğurganlık tedavileri 1970’lerin başlangıcında hemen hemen yeni olduğundan denetim daha azdı ve doktorlar daha rahat hareket edebiliyorlardı. O dönemde donör spermleri ile tedavi oldukca yaygın olmadığı ve bağışçı bulmakta sorun yaşandığı için, Jas Beek’in kendi spermlerini kullandığı düşünülüyor. Hastane günümüzde artık doğurganlık tedavisinin tamamen değişik bulunduğunu ve uzun süredir bağışçı spermi kullanılmadığını belirtiyor.

25 YILLIK DOKTOR 2019 YILINDA VEFAT ETTİ

BBC Türkçe’nin haberine nazaran; Elisabeth Hastanesi’nde 25 yıl vazife meydana getiren Jas Beek, 2019 senesinde yaşamını yitirdi.

DAHA ÖNCE 2 DOKTOR TARAFINDAN DA YAPILDI

Jos Beek, Hollanda’da tedavilerde kendi spermini kullandığı malum üçüncü jinekolog. Dr. Jan Karbaat bu mevzuda malum ilk şahıs oldu. 2017 senesinde ölen Karbaat, minimum 81 çocuğun biyolojik babası.

Bir başka Hollandalı jinekolog Jan Wildschut da, Zwolle kentindeki Sophia Hastanesi’nde doğurganlık tedavisi gören hanımlarda kendi spermlerini kullandı. 2009 senesinde ölen Wildschut’un minimum 47 çocuğun biyolojik babası olduğu ortaya çıktı.

Hollanda da skandal: Doktor tedavide kendi spermlerini kullandı #2

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.