Dolabınızda bulunması ihtiyaç duyulan 7 nebat çayı

13.08.2022
Dolabınızda bulunması ihtiyaç duyulan 7 nebat çayı


Bazı bitkiler tatlarıyla bilinirken, bazıları sıhhat sorunlarını önleme ve tedavi etme özellikleriyle tanınır. İşte dolaplarınızda ne olursa olsun bulunması ihtiyaç duyulan 7 nebat çayı.

Dolabınızda bulunması gereken 7 bitki çayı

Dünyanın en eski ilacı bitkilerdir. Bitkisel çaylar, yüzde 100 naturel olmaları yardımıyla yan tesir oluşturmadan kullanıldıkları için çağdaş günlük hayatımızdaki yerini koruyor.

Tüm canlı organizmalar şeklinde bitkilerin de kendilerini hastalıklara ve avcılara karşı müdafa mekanizmaları bulunur. Bunu, insan sağlığı için kullanılabilecek etken maddeler de içeren hususi moleküller yardımıyla yaparlar. Antimikrobiyal özelliklere haiz fenoller, bitkileri hastalık meydana getiren mikroorganizmalara karşı korurken, hem de insan vücudunu enfeksiyon ve iltihaplanmaya karşı da korur. Birçok nebat antiseptik, antibakteriyel ve mantar önleyicidir.

Dolabınızda bulunması gereken 7 bitki çayı #1

Dolabınızda bulunması ihtiyaç duyulan 7 nebat çayı

Bitkielr yüzlerce değişik moleküler ihtiva ederler ve bu moleküllerin bir çok insan vücudu için şifalı olarak kabul edilir.

İşte hastalıklara karşı dolabınızda ne olursa olsun bulunması ihtiyaç duyulan nebat çayları:

Çarkıfelek

Çarkıfelek, anksiyete ve sinirlilik emarelerini azaltan anksiyolitik özelliklere haizdir. Ek olarak, bilhassa uyku haplarında oldukca sık kullanılır. 500 ml su için bir yiyecek kaşığı çarkıfelek bitkisi kullanabilirsiniz. 10 dakika demlenmeye bırakın. Hazırladığınız karışımı gün içinde 3 kez içebilirsiniz. Yatmadan 15 dakika ilkin fazladan bir bardak içmek de rahat bir halde uyumanıza destek verir.

Ihlamur

Ihlamur, uykuyu teşvik eden hipnotik özellikleriyle bilinir. Bir litre suya bir yiyecek kaşığı kuru ıhlamur yaprağı dökerek hazırlayabilirsiniz. Birkaç dakika demlenmeye bırakmanız yeterlidir. Akşam 6’dan ilkin günde üç ila dört bardak içebilirsiniz. Suya ek olarak bir tutam lavanta da ekleyebilirsiniz. Ihlamur şeklinde şeklinde yatıştırıcı bir etkiye haizdir, ürkü atakları yatıştırır.

Biberiye

Biberiye bitkisi esas olarak sindirim ve detoks özellikleriyle bilinir. Ek olarak safranın salgılanmasını ve salınmasını aktive ederek karaciğer üstünde detoks tesiri gösterir. Yağların daha iyi sindirilmesine destek verir. Biberiye taze olarak yada kuru şekilde kullanılabilir. Yiyecek sonrası uyuşukluğu önleyen bir bitkidir. Bu yüzden, akşamları yatmadan ilkin içilebilir. Fincan başına yarım çay kaşığı biberiye kullanın ve 10 dakika demlenmeye bırakın.

Ginseng

Ginseng bitkisi adaptojeniktir, şu demek oluyor ki iyileşmeyi ve strese karşı direnci artırarak vücudun fizyolojik performansını ve zihinsel kabiliyetlerini tekrardan kazanmasını sağlar. Bitkinlik durumunda ginseng ile 10 ila 21 günlük bir kür yapmaktır. Bir bardağa bir çay kaşığı ginseng dökün, üstüne sıcak su dökün ve 10 dakika demlenmeye bırakın. Yararlarından yararlanmak için günde 2 bardak için. Uykuyu engelleyebileceği için bu nebat çayını saat 17.00’den sonrasında içmekten kaçının.

Melisa

Limon balsamı yada bir öteki adıyla melisa, strese karşı daha iyi savaşmaya destek olan adaptojenik bir bitkidir. Sakinleştirici ve rahatlatıcıdır, uyku bozukluklarına karşı savaşır ve sindirimi kolaylaştırır. Bir litre su için bir avuç taze yada kuru yaprak kullanın. Yararlarından yararlanmak için öğünlerin haricinde günde 3 yada 4 bardak içebilirsiniz. İdrar söktürücü etkisinden dolayı geceleri içmeyin.

Civanperçemi

Civanperçemi hanımefendilerin en büyük yardımcılarından biridir. Antispazmodik tesiri, tane ağrısını yatıştırmaya destek verir, hem de çoğu zaman tane döngüsünün ikinci bölümünde ortaya çıkan migreni de rahatlatır. Tane döngüsünün 2. bölümünde, bir çay kaşığı civanperçemini 1 bardak suya karıştırın ve 10 dakika demlenmeye bırakın. Günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Hibiskus

Canlandırıcı etkisiyle malum hibiskus bitkisi, C vitamini açısından oldukca zengindir. Canlılık verir ve naturel bağışıklık savunmasını sağlamlaştırır. Bir litre suya bir yiyecek kaşığı kuru çiçek dökün. Birkaç dakika demlenmeye bırakın. Uykuya dalmakta güçlük çekme riskiyle nebat çayınızı saat 16.00’dan sonrasında içmeyin. Hamile ve emziren hanımefendiler için önerilmediğini ihmal etmeyin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.