Dolar endeksi 2 senenin peşinden 100’ü aştı

08.04.2022
Dolar endeksi 2 senenin peşinden 100’ü aştıDolar, dünyanın iktisat nabzını tutarken kendi içinde de bir yükseliş- alçalış grafiği izliyor. Dolar endeksi son iki senenin peşinden 100’ü aştı.


Dolar endeksi 2 yılın ardından 100'ü aştı

ABD, koronavirüs salgınında vatandaşlarına ve kurumlarına verdiği para desteğini sonlandırıyor. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanaklarındaki bu emare doların değerine yansıdı.

Endeks 90’dan 100’e çıktı

ABD’de 2021’de 90’a kadar gerileyen ve Mart 2020’de koronavirüs salgının tüm dünyaya yayılmasıyla 94,7-103 seviyeleri içinde dalgalı bir seyir izleyen dolar endeksi, Mayıs 2020’den bu yana ilk kez 100’ün üstüne çıktı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed), şahinleşen para politikası duruşu, doları öteki para birimleri karşısında desteklemeye devam ediyor.

Dolar güçlendikçe yukarı doğru hareket ediyor

Dolar endeksi, ABD’nin en mühim tecim ortaklarının para birimlerine karşı doların değerinin ölçülmesinde kullanırken, dolar güçlenirken yukarı, zayıflarken aşağı yönlü hareket ediyor.

dolar

Fed’in tutumu ocaktan itibaren süratli şekilde değişti

Fed’in 2021’in son çeyreğinde artan enflasyon baskısıyla para politikası tonu değişmeye başladı.

dolar

Rusya-Ukrayna savaşının getirmiş olduğu belirsizlikler etkili

Buna rağmen Rusya-Ukrayna savaşının getirmiş olduğu belirsizlikler, bir süre tahvil piyasalarındaki satış baskısının törpülenmesine sebep olsa da ki ülke içinde başlamış olan ve pozitif sonuçlanan bazı görüşmeler sonrasında dolar endeksi yoluna kalmış olduğu yerden devam etti.

Hafta içinde açıklanan Fed tutanakları öncesinde ve sonrasında yükseliş eğilimini üst üste yedi güne çıkaran dolar endeksi, böylece ortalama 2 yıl aradan sonrasında 100 seviyesinin üstüne çıktı.

ABD’nin 10 senelik tahvil faizi ile 2 senelik tahvil faizi arasındaki farkın son 70 yılda eksiye geçmiş olduğu her dönemde ABD’de resesyon yaşandığını hatırlatan analistler, ihtimaller içinde bir resesyon durumunun ise dolar endeksini baskılayabileceğini dile getirdi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.