Dolar endeksi 20 senenin zirvesinde

09.05.2022
Dolar endeksi 20 senenin zirvesindeKüresel ölçekte yaşanmış olan gelişmeler doları öteki ülke paraları karşısında daha kuvvetli konuma getirdi.


Dolar endeksi 20 yılın zirvesinde

Küresel ekonomide, enflasyonist baskıları besleyen gelişmeler karşısında 20 senenin zirvesini gören dolar endeksi birçok ülke para birimini baskılamaya devam ediyor.

Rusya-Ukrayna savaşına yönelik belirsizlikler sürerken, Çin’de koronavirüs salgınına ilişkin “sıfır hoşgörü” politikasında hiçbir gevşemeye gidilmemesi ve ülkenin finans merkezi Şanghay’da tedbirlerin sıkılaştırılması, küresel enflasyonist baskıların daha da artacağına ilişkin endişeleri gündeme getirdi.

Dolarda Fed tesiri

Söz mevzusu endişelere rağmen, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geçen haftaki toplantısında gelecek aylar için beklenen 75 baz puanlık artırım ihtimalini zayıflatan açıklamaları da para politikalarının enflasyonla mücadelede yetersiz kalacağı tartışmalarını başlattı.

Tartışmalar karşısında banka yetkililerinden “şahin” tonda açıklamalar gelirken, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, bankanın enflasyonu frenleme mücadelesinde faiz oranlarını 75 baz puan yükseltmek de dahil olmak suretiyle hiçbir şeyi masadan kaldırmayacağını söylemiş oldu.

dolar

Dolarda kademeli yükseliş hız kazanmıştır

Küresel çapta dolar talebinin artması ile ABD’nin en mühim tecim ortaklarının para birimlerine karşı doların değerinin ölçülmesinde kullanılan dolar endeksi salgın sürecindeki kayıplarını hızla telafi etti.

Dolar endeksi, ultra gevşek para politikalarının devreye alınmasının arkasından 2020’de yüzde 6,7’lik kayıpla 90 eleştiri eşiğinin altını görmüş, geçen senenin ikinci yarısından itibaren ise küresel çapta ortaya çıkan tedarik zinciri problemleri ile kademeli yükselişe geçmişti.

Endeks 20 senenin zirvesinde

Bu adımlarla nisanda yüzde 4,9 artarak 103,9 ile Aralık 2002’den bu yana en yüksek seviyeyi gören dolar endeksi, bugün 104,2’ye ulaşarak 20 senenin zirvesindeki seyrine devam etti.

dolar

Euro ve yende kayıplar sürüyor

Küresel çapta devam eden jeopolitik riskler ve salgın endişeleri, zamanı seviyelerde seyreden enflasyona karşın Avrupalı ülkelerin destekleyici para politikalarından geri dönme mevzusunda ikilemde kalmasına niçin oldu. Bu durum, normalleşme adımları ile güçlenen dolar karşısında euronun değerinin daha da zayıflamasını bununla beraber getirdi.

Euro/dolar paritesi 1,05 seviyesinde

Euro/dolar paritesi nisanda 1,0471 ile Ocak 2017’den bu yana en düşük seviyeyi görmesinin arkasından 1,05 seviyelerinde dengelendi. Halihazırda paritenin 5 senenin en düşük seviyelerinde kalmaya devam etmiş olduğu görülüyor.

Dolar/yen paritesi yukarı yönlü hareketine devam ederek bugün 131,3 ile Nisan 2002’den bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu. Paritedeki son yükseliş ile yenin dolar karşısındaki kıymet kaybı yıl başından bu yana yüzde 14’ü buldu.

Sterlin/dolar paritesi 1,2261

Dolar endeksinin hesaplanmasında ağırlığı alınan öteki para birimlerinin performansına bakıldığında, sterlin/dolar paritesi 1,2261 ile Haziran 2020’den bu yana en düşük seviyeyi görmüş oldu. Dolar/İsviçre frangı paritesi de nisan ayındaki yüzde 5,5’lik artışın arkasından mayısta da yükselişini sürdürdü ve 0,9946 ile 2,5 senenin zirvesine çıktı.

Dolar/İsveç kronu paritesi 10,0560

Dolar/Kanada doları paritesi 1,2951 ile 6 ayın ve dolar/İsveç kronu paritesi 10,0560 ile 2 ayın en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Yıl başından bu yana bakıldığında dolar karşısında euronun yüzde 9,8, sterlinin yüzde 9,2, İsviçre frangının yüzde 8,9, Kanada dolarının yüzde 2,9 ve İsveç kronunun yüzde 5,9 kıymet kaybetmiş olduğu görüldü.

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.