Dolar sonrası bir dünya geliyor

28.08.2022
Dolar sonrası bir dünya geliyor


İngiltere merkezli müessese, son gelişmeler ışığında doların geleceğine dair çarpıcı tahminler yapmış oldu.

Küresel enflasyondaki yükselişin yanı sıra arz ve talep dengesinde bozulmalar, gözleri ABD’nin para birimi dolara çevirdi.

ABD’nin dünyaya net 18 trilyon dolar ya da ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 73’ü kadar borcu bulunuyor.

“Dolar kuvvetli görünebilir fakat zayıflıkları artıyor”

Bu durum, geçmişteki döviz krizlerini evvelinde haber veren yüzde 50 eşiğinin oldukça ilerisinde.

Söz mevzusu para biriminin geleceğine dair “Dolar sonrası bir dünya geliyor” başlıklı bir yazıya yer veren Financial Times, “Para birimi kuvvetli görünebilir sadece zayıf tarafları artıyor.” dedi.

Yatırımcılar dolardan uzaklaşıyor

Ruchir Sharma imzalı yazıda, Amerikan ekonomisinin son yıllarda öteki gelişmiş ekonomilerden mühim seviyede daha süratli büyümüş olduğu sadece gelecek yıllarda emsallerinden daha yavaş büyümeye hazırlandığı anlatılarak, “Yatırımcılar, dolardan uzaklaşma eğilimine girdi.” ifadesi kullanıldı.

“Amerikan yaptırımlarının Rusya’ya tesiri, ABD’nin dolar güdümlü bir dünyada ne kadar etkili bulunduğunu gösteriyor.” denilerek, şu tespitlere yer verildi:

“Tek bir biriki para değil, para blokları”

“Bu durum, birçok ülkeye seçenek aramalarını hızlandırması için esin veriyor. Bir sonraki adımın tek bir biriki para birimine değil, para bloklarına doğru olması olasılık dahilinde.

Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomileri, dolardan kaçarak birbirlerine direkt ödeme yapıyor. Malezya ve Singapur, Çin ile benzer düzenlemeler icra eden ülkeler içinde. Asya’dan Orta Doğu’ya kadar merkez bankaları, dolara olan bağımlılığı azaltmak için ikili para takas hatları kuruyor.

Financial Times: Dolar sonrası bir dünya geliyor #1

“Temel dengesizlikler dolar için fena sonuçlara yol açıyor”

Dolar, güvenli liman statüsünden faydalanıyor benzer biçimde görünüyor, sadece yatırımcılar ABD varlıklarını satın almak için acil etmiyor. Bu tablo, ABD ekonomisine yönelik bir itimat oyu değil.

Temel dengesizlikler dolar için fena sonuçlara yol açıyor. ABD’de cari hesap açığı, 1960’tan bu yana yalnızca bir kez geçmiş olduğu yüzde 5 eşiğine yakın.

Financial Times: Dolar sonrası bir dünya geliyor #2

“Kuvvetli dolara aldanmayın, dolar sonrası dünya geliyor”

Döviz rezervlerinin dolar oranı şu anda yüzde 59’da. Bu da 1995’ten bu yana en düşük seviyede. Dijital para birimleri her ne kadar hırpalanmış görünse de uzun vadeli alternatif olmaya devam ediyor.”

Öte taraftan aynı yazı, “Bu yüzden kuvvetli dolara aldanmayın. Dolar sonrası dünya geliyor.” ifadeleriyle tamamlandı.

Financial Times: Dolar sonrası bir dünya geliyor #3

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler