Dolar ve euro zehirli hale geldi

17.09.2022
Dolar ve euro zehirli hale geldi


Nabiullina, dolar ve euroda dondurulma riskleri bulunduğunu söylemiş oldu. Rus yetkili, “Bu paraları basanlar, etken şekilde bu paraları kullanmamızı istemiyor” dedi.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Nabiullina: Dolar ve euro zehirli hale geldi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, ülkesinin ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Nabiullina, siyaset faiz oranını yüzde 8’den yüzde 7,5’e düşürme sonucu sonrası konuştu.

“Vatandaşlar harcamaktan fazlaca tasarrufa yöneliyor”

Rus halkının enflasyon beklentilerinin yüksek düzeyde bulunduğunu belirten Nabiullina, “Fiyatlardaki birkaç aylık düşüşe karşın, nüfusun enflasyon beklentilerinin yüksek seviyelerde kalmasından kaygı duyuyoruz.” dedi.

Gelecekte enflasyon baskısının artabileceğini özetleyen Nabiullina, “Bu, öteki gerekçelerin yanı sıra halkın tutum etme eğiliminin azalmasıyla gerçekleşebilir. Şu anda vatandaşlar harcamaktan fazlaca tasarrufa yöneliyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Dolar ve euro, dondurulma riskleri sebebiyle zehirli hale geldi”

Sözü dolar ve euroya getiren Nabiullina, Rusya’da yaptırımlar sebebiyle söz mevzusu para birimlerinin kullanımının azaldığını anlatarak, şöyleki dedi:

“Alıştığımız para birimleri, biriki para birimleri dolar ve euro, dondurulma riskleri sebebiyle fazlaca sayıda şahıs için zehirli hale geldi. Bu paraları basanlar da bizim etken bir halde bu paraları kullanmamızı istemiyorlar.”

Rusya Merkez Bankası Başkanı Nabiullina: Dolar ve euro zehirli hale geldi #1

Nabiullina: Faiz indirimlerine yönelik döngü tamamlanmaya yakın

Öte taraftan siyaset faiz oranının yüzde 7,5’e düşürüldüğünü anımsatan Nabiullina, “Bunun yansız para politikası bölgesinde bir düzey bulunduğunu düşünüyoruz. Faiz oranın daha da düşürülmesi için lüzumlu alanın daraldığına inanıyoruz.

Faiz indirimlerine yönelik döngü tamamlanmaya yakın. Etkisiz bölgede kalmanın uygun olacağını değerlendiriyoruz.” diye konuştu.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Nabiullina: Dolar ve euro zehirli hale geldi #2

“Dijital rubleyi 15 bankayla kontrol ediyoruz”

AA’nın haberine gore, Rusya Merkez Bankası Başkanı, dijital ruble mevzusunda da çalışmaların devam ettiğini belirterek, şöyleki dedi:

“Bu proje mevzusunda etken bir halde çalışıyoruz. Mali sistemin gelişmesi ve ödemeler için son aşama mühim bulunduğunu düşünüyoruz.

Şu anda dijital rubleyi 15 bankayla kontrol ediyoruz. Gerçek müşterilerle ise sınırı olan miktarlarda 1 Nisan 2023 benzer biçimde çalışmaya adım atmak istiyoruz.”

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.