Dota 2 Nedir? Nasıl Oynanır?

15.05.2020
Dota 2 Nedir? Nasıl Oynanır?

Dota 2 Nasıl Oynanır? Sorusu, yeni oyun arayışı içerisinde olanların araması haline gelmiş durumda. Dota 2 warcraft 3’ün içinde olan bir oyundur. Açılımı ise ‘’Defense of the Ancients’’ (kadimlerin savunması) şeklindedir. Dota  Geliştiricisi IceFrog , Dota 2 geliştiricisi ise Valve’dir. Yapımcısı ise Gaben’dir. O kadar gelişti ki Dota 2 battle pass (uluslararası savaş bileti) her yıl yapılmaktadır. Oyuna düzenli olarak güncelleme gelmektedir. Dilerseniz, Dota 2 nasıl bir oyun? sorusunun cevabını verelim;

Dota 2 Nasıl oynanır ?

Dota’nın harita yapımcısı ise ‘’Kyle Sommer’’ adlı kişidir. Oyun Warcarft 3 ile hayata başlamıştır. Dota 2 kulvarlar ya da koridorlar mevcuttur. 3 kulvar vardır. Bunlar; yan kulvar , orta kulvar, güvenli kulvar şeklinledir. Dilerseniz Dota’daki kulvarlar nelerdir? Sorusuna göz atalım;

  • Güvenli kulvar: Bu kulvarda takımı taşıyacak hero ve yanında destekleyen bir hero bulunur.
  • Orta kulvar: Bu kulvarda ise tek bir hero bulunur.
  • Yan kulvar: Yan kulvarda ise takımın tank görevini üstlenecek hero ve ona yardım edecek destekleyici bir hero bulunur.

Oyunda toplamda 10 hero vardır. Bu heroların 5’i sizin tarafınızda 5 ise karşı tarafta yer almaktadır. Oyunun amacı ise her dakikada gelen ‘’creep’’ adındaki yaratıkları kesip rakip takımın ana üssündeki ‘’Ancient’’ adlı yapıyı yıkmaktır. Oyunda 100 üstünde hero bulunur. Herolar kendi içlerinde taşıyıcı, tank ve destek olmak üzere ayrılır. Dota 2 heroes bakımından oldukça zengindir. Ayrıca, oyunda Dota 2 items (eşyalar) mevcuttur. Kahramana göre item kasmak oldukça önemlidir.

Dota Tarihine Kısaca Bakış

Dota  (Defense of the Ancients) 2000’li yılların başında Warcraft 3: The frozen Throne ‘un içinde bulunan ‘’World Editor’’ ile yapılmış bir oyundur. Eul, Dota’yı çıkardıktan bir süre sonra çalışmalarını kesmiştir. Başka yapımcılar bir sürü mod ile şansını denemiştir. Bunların arasından ise Guinsoo adlı kişi başarılı oldu. Dota: Allstars ismi ile birçok yenilik harmanlandı.

Yeni herolar, yeni eşyalar, orman yaratıkları gibi birçok yenilik meydana geldi. Yaklaşık 2 yılın sonunda Guinsoo, Icefrog’a devretti. Günümüzde hala belli bir kesimin oynadığı Dota 1’İ mükemmel sayılabilecek dengeye getirdi. O kadar tuttu ki League of Langue gibi birçok benzer oyunlar yapıldı. Yıllar sonra Valve Devreye geçti. 2013 Yılında günümüzde ki Dota 2 meydana geldi.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.