DSÖ Direktörü Ghebreyesus, tekrardan aday yayınlandı

25.01.2022
DSÖ Direktörü Ghebreyesus, tekrardan aday yayınlandı28 ülke tarafınca tek aday gösterilen Ghebreyesus, tekrardan seçilmesi halinde 5 yıl daha DSÖ’ye öncülük edecek.


DSÖ Direktörü Ghebreyesus, yeniden aday gösterildi

Mayıs ayında Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü seçimi düzenlenecek.

DSÖ 150. Yönetim Kurulu Toplantısı, İsviçre’nin Cenevre kentinde devam ediyor.

İKİNCİ DÖNEM İÇİN TEK ADAY

Örgütten meydana getirilen açıklamada, toplantının bugün meydana getirilen oturumunda, Ghebreyesus’un oybirliğiyle ikinci dönem için Genel Direktör talibi olarak gösterildiği açıklandı.

Açıklamada, 2022 Mayıs’ında yapılacak 74. Dünya Sıhhat Asamblesi’ndeki (DSA) seçimde Ghebreyesus için karar verileceği açıklandı.

“HEPİMİZ BEZGİN VE YORGUNUZ”

Seçime tek aday olarak girecek Ghebreyesus, “diyecek söz bulamadığını” belirterek, yönetim kuruluna son 5 yıldaki desteği için teşekkür etti.

Ghebreyesus, halen dünyanın omicron varyantıyla savaşım verdiğini vurgulayarak, “İnanıyorum ki 2022’de salgının akut aşaması sona erecek bu sebeple çoğumuz bezgin ve yorgunuz.” dedi.

DSÖ Direktörü Ghebreyesus, yeniden aday gösterildi #1

ETİYOPYA DESTEĞİNİ ÇEKTİ

Etiyopya, kendi vatandaşı olan Ghebreyesus’a desteğini çektiğini duyurmuştu.

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı, DSÖ Yönetim Kurulu’na mektup göndererek, 5 senelik ikinci dönem için yine göreve seçilmesi beklenen Ghebreyesus’un görevini kötüye kullandığını belirtmişti.

Mektupta, ülkenin kuzeyinde yaşanmış olan iç çatışmada Ghebreyesus’un sergilediği “tarafgir” tutumun kabul edilemeyeceği ve Genel Direktör’ün konumunu kullanarak Etiyopya’nın iç işlerine müdahale etmiş olduğu öne sürülmüştü.

28 ÜLKE TEK ADAY GÖSTERDİ

Aralarında Almanya ve Fransa’nın da bulunmuş olduğu 28 ülke, 29 Ekim 2021’de DSÖ mevcut Genel Direktörü Ghebreyesus’u DSÖ Genel Direktörü seçiminde tek aday olarak göstermişti.

SEÇİLİRSE 5 YIL DAHA YÖNETECEK

Ghebreyesus, DSA’da gizli saklı yapılacak oylamada tekrardan seçilirse DSÖ‘yü 5 yıl daha yönetecek. DSÖ Genel Direktörlüğü için aday olma süreci geçen yıl nisan ayında başlamış, 23 Eylül 2021’de sona ermişti.

Ghebreyesus, Mayıs 2017’de meydana getirilen Dünya Sıhhat Asamblesi’nin 70’inci toplantısında meydana getirilen seçimin son turunda, İngiliz aday David Nabarro karşısında 133 oy alarak DSÖ Genel Direktörü seçilmişti.

DSÖ Avrupa Direktörü’nden Türkiye’ye kutlama ViDEO

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.