DSÖ, koronavirüs salgınındaki son durumu paylaştı

21.04.2022
DSÖ, koronavirüs salgınındaki son durumu paylaştıSıhhat örgütü, düşüşün mart sonundan bu yana devam ettiğini söylemiş oldu. Kontrol stratejilerinin değiştirilmiş olduğu bir dönemde ihtiyatlı olunması gerektiği vurgulandı.


DSÖ, koronavirüs salgınındaki son durumu paylaştı

507 milyondan fazla olay ve 6.2 milyonun üstünde ölüme yol açan koronavirüs salgınıyla ilgili Dünya Sağlı Örgütü (DSÖ), ümit veren açıklamada bulunmuş oldu.

DSÖ, dünya genelinde bildirilen yeni koronavirüs vakalarının sayısının geçen hafta ortalama dörtte bir oranında azaldığını söylemiş oldu.

Olay ve ölümlerdeki düşüş devam ediyor

Cenevre merkezli sıhhat örgütü, yapmış olduğu açıklamada, düşüşün mart sonundan bu yana devam ettiğini kaydetti.

Teşkilat, haftalık raporda 11 ve 17 Nisan içinde ortalama 5,59 milyon vakanın rapor edildiğini belirterek, bunun önceki haftaya nazaran yüzde 24 daha azca olduğuna dikkat çekti.

Ölüm sayısında yüzde 21 azalış

Öte taraftan, yeni bildirilen ölüm sayısının yüzde 21 azalışla 18 bin 215’e gerilediği aktarıldı.

Associated Press’in haberine nazaran; DSÖ, yeni vakaların her bölgede düştüğünü, sadece ABD’da bir tek yüzde 2 oranında azaldığını beyan etti.

“Dikkatli bir halde yorumlanmalı”

Aynı açıklamada, “Birkaç ülke koronavirüs kontrol stratejilerini kademeli olarak değiştirdiğinden, bu eğilimler dikkatli bir halde yorumlanmalı.” denildi.

Geçen hafta bildirilen en yüksek olay sayısına haiz ülkeler 972 binden fazla olay ile Cenup Kore, 827 binden fazla olay ile Fransa ve 769 binin üstünde enfeksiyon ile Almanya oldu.

Yeni ölümlerin en fazla olduğu ülkeler 3 bin 76 ile ABD, 1784 ile Rusya ve 1671 ile Cenup Kore şeklinde gerçekleşti.

DSÖ, koronavirüs salgınındaki son durumu paylaştı #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.