DSÖ: Omicron son olmayacak

07.01.2022
DSÖ: Omicron son olmayacakDünya Sıhhat Örgütü, koronavirüsün Omicron varyantının son olamayacağını, virüsün “evrim” geçirmeye devam ettiğini deklare etti.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde küresel sıhhat uzmanlarıyla gerçekleştirdiği senenin ilk basın toplantısında, geçen hafta salgının başından bu yana en yüksek Kovid-19 vakasının kaydedildiğini belirtti.

“OMICRON DA HASTA EDİYOR VE ÖLDÜRÜYOR”

Omicron varyantının bilhassa aşılanmış kişilerde Delta’ya kıyasla daha hafifçe seyrettiğini, buna karşın “hafifçe” olarak sınıflandırılmayacağını dile getiren Ghebreyesus, “Tıpkı önceki varyantlarda olduğu şeklinde Omicron insanları hastanelik ediyor ve öldürüyor. Omicron tsunami tesiri oluşturuyor, fazlaca süratli yayılıyor ve dünyadaki sıhhat sistemleri üstünde büyük baskı oluşturuyor” ifadesini kullandı.

DSÖ: Omicron son olmayacak #1

AŞILAMADA KÜRESEL EŞİTLİK ÇAĞRISI

Omicron yüzünden hastanelerin aşırı kalabalık olduğuna değinen Ghebreyesus, personel yetersizliği ve yoğunluktan dolayı öteki hastalık ve yaralanmalarda “önlenebilir” ölümler gerçekleştiğine işaret etti.

Ghebreyesus, aşıların dağıtımında ve aşılara erişimde küresel eşitlik çağrısını yineledi, 109 ülkenin DSÖ’nün dünya nüfusunun yüzde 70’inin 2021 yarısına kadar tam olarak aşılama hedefini kaçıracağı kaydetti.

DSÖ: Omicron son olmayacak #2

“AŞILARINIZI YAPTIRIN”

DSÖ’nün Kovid-19’a karşı savaşım ekibi lideri Maria Van Kerkhove de Omicron’a ilişkin sorular üstüne, mevcut tüm aşıların bu varyanta karşı etkili bulunduğunun altını çizdi.

Kerkhove, genel olarak aşılar yardımıyla Omicron varyantının daha şiddetli geçmediğine vurgu yapmış oldu, bir kez daha herkesi aşılarını yaptırmaya çağrı etti.

DSÖ: Omicron son olmayacak #3

“OMICRON SON VARYANT OLMAYACAK”

Omicron’un Kovid-19’un son varyantı olmayacağı uyarısı icra eden Kerkhove, “Maalesef Omicron son varyant olmayacak, virüs ‘evrim’ geçirmeyi sürdürüyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

DSÖ: Omicron son olmayacak #4

DSÖ: Omicron son olmayacak #5

DSÖ: Omicron son olmayacak #6

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.