Dul ve yetim aylığı ne kadar oldu? 2022 dul ve yetim aylığı zammı

05.01.2022
Dul ve yetim aylığı ne kadar oldu? 2022 dul ve yetim aylığı zammıDul ve yetim aylığı zammı, aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının arkasından belli oldu. Bunun akabinde, “Dul ve yetim aylığı ne kadar oldu?” sorusu gündeme getirildi.


Dul ve yetim aylığı ne kadar oldu? 2022 dul ve yetim aylığı zammı

Dün açıklanan enflasyon rakamlarının arkasından işgören ve emekli aylıkları haricinde da birçok ödemenin miktarı belli oldu.

Zam gelen ödemelerden birisi dul ve yetim aylığı olurken, dul ve yetim aylığına temmuz ve ocak ayları olmak suretiyle yılda iki kere zam yapılıyor.

2022 senesinde zamlı ödeme alacak olan vatandaşlar, gelen zam mİktarına ilişkin detaylara ulaşmak istiyor.

Zam oranını öğrenmek isteyen vatandaşlar, “Dul ve yetim aylığı ne kadar oldu?” sorusunu gündeme getirdi. Peki, Dul ve yetim aylığı ne kadar oldu? İşte yanıtı…

DUL VE YETİM AYLIĞI NE KADAR OLDU?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla beraber, dul ve yetim aylığına 2022’nin ilk ayında yapılacak zam belli oldu.

Bununla beraber, en yüksek dul ve yetim aylığı 15.055 TL’ye terfi etti. TÜİK tarafınca açıklanan verilere bakılırsa enflasyon, Temmuz’da 1,80 Ağustos’ta 1,12, Eylül’de 1,25 Ekim’de 2,39, Kasım’da 3,51, Aralık’ta ise 13,58 oldu. Böylelikle dul ve yetim aylığı zammı yüzde 25,65 ile yüzde 27 oranında oldu.

Dul ve yetim aylığı ne kadar oldu? 2022 dul ve yetim aylığı zammı #1

DUL AYLIĞI NASIL HESAPLANIR?

Dul maaşı hesaplanması için vefat eden eşin evladı yoksa maaşının %75 ‘i kadarı eşe verilir. Vefat eden kişinin evladı var ise maaş oranının %50’si eşe verilir. Vefat eden eşin evladı var ise maaşının %25’i çocuğa ya da çocuklarına verilir.

Dul ve yetim aylığı ne kadar oldu? 2022 dul ve yetim aylığı zammı #2

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.