Dünya Bankası, Türkiye için gelişme tahminini yükseltti

07.04.2023
Dünya Bankası, Türkiye için gelişme tahminini yükseltti

[ad_1]

Dünya Bankası, Türkiye ekonomisine ilişkin gelişme tahminini bu yıl için yüzde 2,7’den yüzde 3,2’ye, 2024 yılı için yüzde 4’ten yüzde 4,3’e çıkardı.

Dünya Bankası, Türkiye için büyüme tahminini yükseltti

AA

Dünya Bankası, Avrupa ve Orta Asya bölgesi için hazırladığı Ekonomik Güncelleme Raporu’nu yayınladı.

Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlerin de yer almış olduğu raporda, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 3,2 ve gelecek yüzde 4,3 büyümesinin beklendiği bildirildi.

Dünya Bankası, ocak ayında yapmış olduğu tahminlerde, Türkiye ekonomisinin 2023’te yüzde 2,7 ve 2024’te yüzde 4 büyüyeceğini öngörmüştü.

2025’te yüzde 4,1 büyüyeceği tahmin edildi

Raporda, Türkiye ekonomisinin 2025’te ise yüzde 4,1 büyüyeceğinin tahmin edilmiş olduğu kaydedildi.

Türkiye’de 6 Şubat’ta yaşanmış olan depremlerin ortalama 34,2 milyar dolarlık hasara yol açtığının tahmin edilmiş olduğu belirtilen raporda, bunun ülkenin 2021’deki Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’sının (GSYH) yüzde 4’üne denk geldiği aktarıldı.

Raporda, tüm iyileştirme ve tekrardan inşa çalışmalarının gerçek maliyetinin direkt hasarın iki katı kadar olabileceği belirtilerek, devletin devam eden tekrardan inşa emek harcamaları için hanehalklarına ve yatırımlara sağlamış olduğu destek yardımıyla gelişme oranının 2024-2025 yıllarında averaj yüzde 4,2’ye çıkmasının beklendiği ifade edildi.

Avrupa ve Orta Asya bölgesinde ekonomik faaliyetin bu yıl durgun seyretmesi planlanıyor

Öte taraftan raporda, Rusya’nın Ukrayna’da başlatmış olduğu savaşın devam eden tesirleri, inatçı bir halde yüksek seyreden enflasyon ve sıkılaşan finansal koşullar sebebiyle Avrupa ve Orta Asya bölgesinde ekonomik faaliyetin bu yıl durgun seyretmesinin beklendiği aktarıldı.

Avrupa ve Orta Asya bölgesi ekonomisinin 2022’de yüzde 1,2 büyüdüğünün tahmin edilmiş olduğu belirtilen raporda, bölge ekonomisine ilişkin gelişme beklentilerinin bu yıl için yüzde 1,4, 2024 ve 2025 yılları için yüzde 2,7 olduğu kaydedildi.

Dünya Bankası, ocak ayındaki tahminlerinde, Avrupa ve Orta Asya bölgesi ekonomisinin 2023’te yüzde 0,1 ve 2024’te yüzde 2,8 büyümesini öngörmüştü.

Raporda, bölge ekonomisinin bu yıla ilişkin gelişme beklentisindeki artışın Rusya ekonomisindeki daralmada gözlenen gevşemeden ve Ukrayna’nın görünümündeki iyileşmeden kaynaklandığı aktarıldı.

Bankanın raporunda, enflasyonun düşmesi, iç talebin toparlanması ve dış ortamın iyileşmesiyle beraber, bölgesel gelişme hızının 2024-2025 yıllarında averaj yüzde 2,7’ye çıkmasının beklendiği bildirildi.

Ukrayna’da devam eden savaşın tesiri

Görünümün hala oldukça belirsiz olduğuna işaret edilen raporda, Ukrayna’da devam eden savaşın tırmanması, besin ve enerji fiyatlarının artmaya devam etmesi, küresel olarak yada bölgede faiz artışlarının hızlanması yada bölgeye ana para akışlarının ani bir halde tersine dönmesi durumunda, 2023 yılındaki büyümenin daha da zayıf gerçekleşebileceği ifade edildi.

Raporda, bazı gelişmiş ekonomilerde bankacılık alanında yaşanmış olan mevcut gelişmelerin gelişme üstünde tesirleri olabileceği uyarısında da bulunulmuş oldu.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.