Dünya buna hazır değil! NASA gök taşı tatbikatı yapmış oldu

10.11.2022
Dünya buna hazır değil! NASA gök taşı tatbikatı yapmış oldu


NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), pek fazlaca gök taşını evvel tespit ediyor. Sonrasında ise insanları bu mevzuda uyarıyor. Şimdi ise uzay ajansı, mevcut olan gezegen müdafa sistemlerinin tesirini belirlemek için bir simülasyon hazırladı. Netice ise pek de umulmuş olduğu benzer şekilde gitmedi. İşte detaylar!

NASA, gök taşı simülasyonunda başarısız oldu

Uzay ajansı NASA, müdafa sistemlerinin gök taşlarına karşı ne kadar etkili bulunduğunu görmek için tatbikat durumunda bir simülasyon hazırladı. Tatbikatta yer edinen araştırmacılar, ABD üstünde patlamaya hazır olan bir gök taşını 10 megaton TNT enerjisiyle etkisiz hale getirmek için çalıştı.

Dünya buna hazır değil! NASA gök taşı tatbikatı yaptı

Simülasyona değişik kurumlardan ve eyaletlerden 200’den fazla kişi katıldı. Averaj 70 metrelik gök taşını durdurma görevi ise başarısız oldu. Tatbikat, Washington’daki Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nda gerçekleşti. Ek olarak hem karşı karşıya hem de sanal ortamda oldu.

Kasım ayında gökyüzünde bizi neler bekliyor?


Kasım ayında gökyüzünde bizi neler bekliyor?

Kasım ayında tam ay tutulması, devasa bir yıldız ve üç önemli meteor yağmuru ile meraklıları oldukça keyifli zamanlar bekliyor.

Tatbikata dayanarak NASA, bir rapor hazırladı. Rapor sonucunda ise insanlığın neredeyse bir gök taşı tehdidiyle karşı karşıya kalmaya hazır olmadığı ortaya çıktı. NASA araştırmacısı olan Emma Rainey ise bir açıklama yapmış oldu. “Katılımcılar çarpışmayı önlemek için hiçbir şey yapamadı.”

Meydana getirilen bu tatbikat, NASA’nın şimdiye kadarki dördüncü müdafa simülasyonu oldu. Diğeri simülasyonlar ise 2013, 2014, 2016 ve 2018 yıllarında yapılmış oldu. Bununla birlikte bu simülasyonda acil durum müdahale ekipleri ilk kez yer aldı.

Dünya buna hazır değil! NASA gök taşı tatbikatı yaptı

Bununla birlikte simülasyon, yalnız çarpışmayı değil, çarpışmadan sonrasında yaşanacakları da içeren bir tatbikat oldu. Katılımcılar, bir taraftan gök taşıyla savaşım ederken bir taraftan da haberin yarattığı panikle savaşım etti. Bilhassa son zamanlarda Dünya’yı bir gök taşı çarpışmasından korumak için NASA, çalışmalarına hız verdi.

Peki, siz bu NASA gök taşı simülasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.