Dünya genelinde maymun çiçeği vakalarında son durum

22.10.2022
Dünya genelinde maymun çiçeği vakalarında son durum


DSÖ, dünya genelinde 73 bin 437 olay raporlandığını ve 29 kişinin virüse bağlı hastalıktan dolayı yaşamını kaybettiğini bildirdi.

Dünya genelinde maymun çiçeği vakalarında son durum

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), 19 Ekim itibariyle maymun çiçeği salgınında son durumu içeren sayıları deklare etti.

DSÖ, açıklamasında olay sayılarında 5 Ekim’e oranla yüzde 6.6 oranında artış yaşandığını ve 4 bin 537 yeni vakanın tespit edildiğini belitti.

73 bin 437 olay, 29 ölüm

Dünya genelinde bugüne dek 109 ülkeden toplamda 73 bin 437 olay bildirildiğini ve 29 kişinin virüse bağlı hastalıktan dolayı yaşamını yitirdiği vurgulandı.

DSÖ salgının başlangıcından itibaren yazları olay sayılarının yükseldiğini sadece güz itibariyle olay sayılarında düşüş gözlemlediğini beyan etti.

Dünya genelinde maymun çiçeği vakalarında son durum #1

En fazla olay Cenup ABD kıtalarında

Maymun çiçeği vakalarının kıtasal karşılaştırma rakamlarına nazaran en fazla olay, 47 bin 215 ile Şimal ve Cenup ABD kıtalarında bildirildi.

ABD kıtalarını 25 bin 56 olay ile Avrupa Kıtası takip etti.

Öteki kıtalarda ise olay sayıları 1.000’in altında kaldı.

Dünya genelinde maymun çiçeği vakalarında son durum #2

Ilk olarak genç erkeklerde yaygın

DSÖ maymun çiçeği ile ilgili elde etmiş olduğu mühim bulgulara yer vererek salgının, ilk olarak genç erkeklerde yüzde 97.1’lik bir oranla yaygın olmaya devam ettiğini altını çizdi.

Bildirilen cinsel yönelimli vakaların yüzde 87,9’u homoseksül, bisexuel ve erkeklerle sex icra eden öteki erkekler olarak tanımlandı.

DHA’nın haberine nazaran bildirilen tüm bulaşma türleri içinde, cinsel aktiviteler esnasında cilt ve mukozal temas kanalıyla bulaşma “en yaygın olarak rapor edilen” tür olarak belirlendi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.