Dünya Göçebe Oyunları İznik’te başlıyor

06.09.2022
Dünya Göçebe Oyunları İznik’te başlıyor


4’üncü Dünya Göçebe Oyunları değişik ülkelerden sporcuların iştirakı ile 29 Eylül-2 Ekim tarihleri içinde İznik’te gerçekleştirilecek.

Dünya Göçebe Oyunları İznik’te başlıyor

Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sporlar, 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları ile Bursa’nın İznik ilçesine geliyor…

Değişik ülkelerden yüzlerce sporcuyu bir araya getirecek olan organizasyona, 102 ülkeden 3 bni sporcunun iştirak etmesi planlanıyor…

2014 yılından bu yana düzenlenen ve ilk 3’üne Kırgızistan’ın ev sahipliği yapmış olduğu organizasyon kapsamında geleneksel sporların yanı sıra, sahne sanatları benzer biçimde biçrçok kültürel aktivite, kadim kültürlerin günümüze ulaşan el sanatları, geleneksel oyun ve sporların deneyimlenebileceği alanlar ziyaretçiler ile buluşturulacak.

4’üncü Dünya Göçebe Oyunları, 29 Eylül-2 Ekim tarihleri içinde gerçekleştirilecek.

“Gelecek nesillere aktarılması ihtiyaç duyulan bir emanet”

Organizasyona ilişkin Bilgilendirme Toplantısı’nda konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, şu açıklamalarda bulunmuş oldu:

“Biz 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları’nı kültürel diplomasinin merkezi olarak görüyoruz. 102 ülkeden ortalama 3 binden fazla sporcunun katılacağı 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları’nda, geleneksel sporlar gerçekleştirilecektir. Geleneksel oyunların yanı sıra 40’tan fazla oyun dalı yer alacaktır. 20 ülkenin mutfağı, en iyi aşçılar tarafınca tanıtılacaktır. Çeşitli el sanatları atölyelerde yer bulacaktır. Yalnız Türk dünyasının değil, tüm insanlık açısında bir ortak birikim ve bunun yansıması, gelecek nesillere aktarılması ihtiyaç duyulan bir emanet.

Dünya Göçebe Oyunları İznik’te başlıyor #1

“Oyunlar, bundan sonrası için de mühim bir kilometre taşı olacaktır”

Bu oyunlar hem 4’üncü olması hasebiyle bundan sonrası için de mühim bir kilometre taşı olacaktır. Küreselleşmenin dünyadaki değişik kültürlere ilişkin tesirleri, hakim kültürle beraber yaygınlaşmasını etkiliyor. Modernleşme sürecinde kültür merkezileşirken, mahalli ve bölgesel unsurları etnik kültürleri ve kimlikleri diğeri olarak bir köşeye itmekte. Tam da bu aşamada 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları, tüm dünya halklarına haiz oldukları birikimi ortaya koyma, yaşatma ve gelişme açısından mühim bir imkanı sunmakta.

Dünya Göçebe Oyunları İznik’te başlıyor #2

“Oyunların dünya spor sahnesinde saygı duyulan bir yer edinmesi en büyük amaçlarımızdan biri”

Dünden bugüne uzanan geleneksel sporlar, 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları’nda icra edilecek. Çocuklar için bir çocuk obası hususi olarak düzenlenecek. Bu çerçevede sanatla alakalı etkenliklerle bazı imkanlar gençler için sunulacak. Ülkelerin önde gelen şefleri ziyaretçilerimize sunumlar yapılacak. Kurumsallaşma yolunda atılan pek oldukca adımla beraber, oyunların dünya spor sahnesinde saygı duyulan bir yer edinmesi en büyük amaçlarımızdan biri.

Dünya Göçebe Oyunları İznik’te başlıyor #3

“Ülkemiz spor organizasyonlarında artık bir marka”

Bu markaya kültürel birliği sağlamak, evrensel bir görünüme kavuşturmayı amaç ettik. Ülkemiz spor organizasyonlarında artık bir marka. Haiz olduğumuz altyapı hem organizasyonlara açısından hem de organizasyonlardaki markamızın kuvvetli bir halde algılanması açısından oldukca fakat oldukca büyük bir avantaj. Konya’mızda, 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda Müslüman ülkelerin nerede ise tamamını ağırlama imkanını bulduk. Her bir misafirimiz tesislerimize ve organizasyonumuzun kalitesine fanatik kaldılar. İnanıyorum ki 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları vesilesi ile tüm dünyaya spor turizmi markamızı en güzel şekilde ispatlamış olacağız. Bu oyunlar vesilesi ile Bursa’ya sürdürülebilir altyapı kazandırmak da bu işin ayrı bir luğu. İlk üçü Kırgızistan’ın ev sahipliğinde başarı göstermiş bir halde gerçekleştirmiş oldu. Türkiye’de en güzel şekilde damgasını vuracak.”

Dünya Göçebe Oyunları İznik’te başlıyor #4

“Türk kültürünün yaşatılması amacıyla düzenlenen internasyonal bir organizasyon”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, organizasyona ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Her bir ilçemizin ayrı özellikleri var. Bilhassa İznik, değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir açık hava müzesi. Son olarak Kırgızistan’da meydana getirilen oyunlara 74 ülkeden 1.986 sporcu katılmış. Oyunlar Orta Asya’daki geleneksel sporların ve Türk kültürünün yaşatılması amacıyla düzenlenen internasyonal bir organizasyon. Geleneksel yarışmaların yanı sıra atlı sporlar benzer biçimde 37 değişik spor dalını bünyesinde bulunduruyor. Bu organizasyona bir tek bir spor organizasyonu olarak bakamayız. İçinde binlerce senelik Türk tarihini ve büyük bir özveriyi barındırıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Dünya Etnospor Konfederasyonu, Türk Devletleri Teşkilatı, Türkiye Geleneksel Spor Dalları benzer biçimde değişik kurum ve kuruluşların yoğun emeği sonucunda Bursa’da gerçekleştiriliyor. 29 Eylül-2 Ekim tarihleri içinde 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları’nı İznik’te takip edeceğiz.”

Dünya Göçebe Oyunları İznik’te başlıyor #5

“Kurumsallaşmanın güçlenmesinde mühim yarışmaların olmasının mühim katkısı var”

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ise şu sözleri kaydetti:

“Geleneksel sporların gelişmesinde kurumsallaşmanın oldukca mühim bulunduğunu düşünüyoruz. Kurumsallaşma yarışma olmadan olmuyor. Bu kurumsallaşmanın güçlenmesinde mühim yarışmaların olmasının mühim katkısı var. Buradaki müsabakaların düzeyi arttıkça buraya katılan ülkelerdeki kurumsallaşma da artacak. Dünya Etnospor Konfederasyonu olarak merkezimizi Bişkek’ten 2017’de İstanbul’a taşıdığımızda ortalama 55 federasyon içinde bir tek 1 federasyon vardı. Bugüne dek meydana getirilen emek harcamalar neticesinde, Türkiye’de 4 tane geleneksel spor federasyonu var. Geleneksel Spor Dalları Federasyonu, Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu, Geleneksel Atlı Sporlar Federasyonu ve Gelenekler Güreşler Federasyonu ile geleneksel sporlarımızın kurumsal altyapısı Türkiye’de güçlenmiş durumda. Bugüne dek 13 ülkenin spor bakanları ile geleneksel sporların desteklenmesine yönelik niyet belgelerini imzaladık. Geleneksel sporların popüleştirilmesini, dünyada kaybolmaya yüz tutan kültürlerin korunması noktasında mühim bulunduğunu düşünüyoruz.”

Dünya Göçebe Oyunları İznik’te başlıyor #6

Dünya Göçebe Oyunları İznik’te başlıyor #7

Dünya Göçebe Oyunları İznik’te başlıyor #8

Dünya Göçebe Oyunları İznik’te başlıyor #9

Dünya Göçebe Oyunları İznik’te başlıyor #10

Dünya Göçebe Oyunları İznik’te başlıyor #11

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler